Kalium muriaticum - Kali Mur

Zdravie / Bunkové soli / Kali Mur

Schüsslerova bunková soľ Kali Mur (chlorid draselný KCl) je úzko spojená s tvorbou vláknitých bielkovín (fibrín, elastín, kolagén). Kali Mur pôsobí ako lepidlo na proteíny, vytvorené vďaka Calc Phos v proteosyntéze. Je dôležité pre stavbu svalov a nervov a funkčnosť epitelu. KCl patrí medzi najdôležitejšie bunkové soli.

bunkove soli Kalium muriaticum - Kali Mur

1 Ferr Phos 2 Kali Phos 3 Nat Sulph 4 Kali Mur 5 Calc Fluor 6 Mag Phos 7 Kali Sulph 8 Nat Phos 9 Calc Sulph 10 Silicea 11 Calc Phos 12 Nat Mur

Kali Mur - kolagén, fibrín, elastín
Chemický vzorec: KCl
Názov: Chlorid draselný
Kalium chloratum, Kalium muriaticum (lat.)
Potassium chloride (ang.)
Nemecké číslovanie: Nr. 4
Anglické číslovanie: No. 5
Farba:   červená
Znamenie: blíženci

- Ako užívať bunkové soli -

Zvýšená spotreba Kali Mur má súvis s dráždením bunky a traumou (zápal, infekt, očkovanie, popáleniny, mechanické dráždenie, operácie, prudké zmeny teplôt, podchladenie, poranenie).

Poruchy funkcií tejto bunkovej soli sa prejavujú fibrínovým exsudátom (biely hlien, biely povlak na jazyku) a zmenou viskozity krvi. Vláknité bielkovinové štruktúry tvoria pevné časti buniek a regulujú hustotu krvi. Fibrinogén je rozpustná bielkovina zodpovedná v krvi za jej zrážanie a po poranení sa zmení na fibrín. Kolagén je vláknitá štruktúra kože a spojivového tkaniva, ktorá sa nekontrolovane premnoží napr. pri tvorbe jaziev. Elastín súvisí s elasticitou tkaniva.

Kali Mur sa nachádza v krvinkách, vo svaloch, mozgu a nervoch, v epiteliálnych bunkách a koži. Podráždením, iritáciou buniek dochádza ku strate Kali Mur (draslík je vnútrobunkový ión) a dôsledkom toho začína fibrínová exsudácia, fibrín sa hromadí v lymfatických uzlinách, ktoré opuchnú (mäkké opuchy). Je to druhé štádium zápalu a Kali Mur je preň liekom. Je to pravdepodobne preto, že chloridový ión Cl- z KCl vytvára spolu s vodíkovým iónom H+ kyselinu chlorovodíkovú HCl, ktorá štiepi tvoriaci sa fibrín, ktorý sa tak nemôže hromadiť. Po doplnení KCl sa biely hlien vstrebe. K takémuto podráždeniu dochádza aj pri kiahňach, osýpkach, šarlachu, ruži a pod.

Nedostatok Kali Mur zvyšuje hustotu krvi (zvýšením hustoty fibrínu) a riziko vzniku embólie (aj po traumách, operáciách). Kali Mur sa nazýva aj biochemickým anopyrínom. Reguluje zrážanlivosť krvi. (Naopak, riedka krv vyžaduje Nat Mur alebo Nat Sulph kvôli vylúčeniu vody z obehového systému).

Kali Mur podporuje funkčnosť respiračného systému, pôsobí dekongestívne. Druhé štádium zápalu je spojené s opuchom, Kali Mur pôsobí upokojujúco na sliznicu dýchacích ciest a preventívne proti opakujúcim sa zápalom dýchacích ciest. Tento účinok platí na sliznice vo všeobecnosti, je dôležitý pre správnu funkciu slizníc (Calc Sulph má synergický účinok s Kali Mur). Nedostatok Kali Mur spôsobuje opuch slizníc, biely výtok, či už v dýchacích cestách alebo v pohlavných orgánoch, mäkký opuch uzlín (napr. mandle, prsníky), opuchy spojivového tkaniva, kĺbov a kože vo všeobecnosti v dôsledku zápalu alebo traumy.

Kašeľ. Kali Mur je liekom pre produktívny kašeľ, pomáha rozpustiť a vstrebať hlien. (Mag Phos a Calc Phos - bronchodilatácia, Nat Sulph - detoxikácia, Nat Mur - na suchosť slizníc a opuch v dôsledku suchosti).

Kali Mur je dôležitý prostriedok na fungovanie všetkých žliaz, napr. pri problémoch s vylučovaním mlieka. Problémy s vylučovaním tráviacich štiav (žalúdok a pankreas). Všetky opuchy žliaz. Štítna žľaza potrebuje Kali Mur a Kalium iodatum. (pri hyperfunkcii nasadiť najskôr Kalium bromatum - upokojenie a po 3 dňoch pridať Kalium iodatum). Silné emócie a myšlienky aktivujú žľazy (psychosomatika).

Štítna žľaza - nedostatočná funkcia: Kalium iodatum, Cuprum arsenicosum, Selenium, Nat Sulph; - hyperfunkcia: Kali Mur, Kalium bromatum, Kalium iodatum, Mag Phos.

Kali Mur podporuje obeh tekutín, pomáha pri stagnácii tekutín (napr. pri hustej krvi), pomáha vylúčiť toxíny, napr. po očkovaní, anestéze). Kali Mur vylučuje z tela chemické jedy. (Nat Mur je vhodné na biologické jedy – po poštípaní, histamín).

Kali Mur pôsobí podporne pri kožných výrastkoch, bradaviciach (spolu s Nat Sulph - vnútorne aj zvonka ako kaša) a fibróznych tumoroch. Je biochemickým liekom voľby po rozsiahlych popáleninách na reguláciu fibrínu a prevenciu hypertrofických a keloidných tuhých jaziev (spolu s Calc Fluor). Podpora pri angíne, zdurených uzlinách (2. štádium zápalu), akútnych, opakovaných aj chronických zápaloch uší (spolu s Ferr Phos), sinusitídach, uzatvorení Eustachovej trubice opuchom, pri zápaloch slizníc s tvorbou hustého bieleho hlienu, chronických opuchoch slizníc, alergiách s bielym exsudátom alebo bielym povlakom na jazyku. (Ak je opuch slizníc spojený s výraznou suchosťou sliznice, vhodnejším liekom je Nat Mur). Podporuje činnosť epitelu močových ciest a obličiek (cystitída, nefritída).

Kali Mur pomôže vtedy, ak je krv vo výlučkoch tmavá a hustá, tvoriaca niekedy až hrudky (menzes, stolica).

Je liekom pre nedoslýchavosť a poruchy prekrvenia ucha v dôsledku hustoty krvi. Pomáha pri bolestiach končatín pri varixoch a pri hemoroidoch riedením krvi (ako heparín).

Kali Mur je biochemickým liekom pre epilepsiu (Kali Phos, Mag Phos, Silicea). Pomáha pri opuchu mliečnych žliaz a podporuje vylučovanie mlieka. Zregenerovanie štruktúry spojivového tkaniva: energetický mix Kali Phos - Ferr Phos - Nat Mur (dodanie energie) spolu s Kali Mur.

Nedostatok Kali Mur sa prejaví na koži ako fibrózne erupcie kože, šupiny múčneho vzhľadu, acnerosacea (červená tvár), ako pavúkovité cievky. Akné, obzvlášť, ak je spojené so zápalom žalúdka alebo zápalmi ženských pohlavných orgánov (biely jazyk).

Tvárová diagnostika - biely povlak na jazyku, biele kruhy okolo očí, akoby neopálené za slnečnými okuliarmi. Zafarbenie začína v kútiku oka a rozširuje sa ako polmesiac pod okom. Silnejší nedostatok – mliečne biela tvár (ako po šoku), biela maska - horná časť tela, tvár, dekolt alebo až mliečne červené alebo mliečne modré zafarbenie, napr. pod očami a/alebo nad očami. Acne rosacea. Pavúkovité cievky kdekoľvek na koži. Znamienka nad úrovňou kože bezfarebné, červené, hnedé, kožné výrastky. Pery zafarbené do biela. Milie na koži.

© na zdravie 2016