Nakličovanie semien

Na konzumovanie semien a orechov (čo sú tiež semená) existuje viacero rozporných názorov. Jedni tvrdia o orechoch len to najlepšie, iní pred konzumovaním surových semien varujú a odporúčajú nakličovanie semien. Môžeme sa stretnúť s názormi, že orechy sa majú pred konzumáciou olúpať, mandle sa môžu jesť max 6 ks denne, nemajú sa požívať jadrá z marhúľ, šupka z marhuľových jadier je vraj toxická, alebo naopak že za dlhovekosť Hunzov môžu práve marhule a marhuľové jadrá, že vlašské orechy sú dobré na mozog (pamäť), ale arašidy a kešu sú škodlivé a podobne. Kde je teda pravda?

Nakličovanie semien
Nakličovanie semien alfalfa

Za rozpormi v názoroch na konzumáciu semien bude zaiste množstvo marketingu. Jednotliví producenti orieškov (semien) takých a onakých budú tvrdiť o svojich len to najlepšie a o tých cudzích opak. Tieto informácie sa rôznymi kanálmi šíria medzi ľudí a tam často bez patričného overenia, vznikajú fámy, mýty a legendy o orechoch a semenách. Balíček akýchkoľvek orieškov či semienok nie je práve najlacnejšia položka nákupu, preto je takéto podozrievanie producentov a obchodníkov primerane na mieste. Aby sme im a priori nekrivdili, jestvuje jednoduchá metóda, ako si jednotlivé tvrdenia o semenách overiť. Vlastná skúsenosť. Kto nevyskúša, nezistí.

Kto má dostatočne citlivé senzory na reakcie vlastného organizmu na požitú potravu, ten sa môže vydať na cestu hľadania pravdivosti o uvedených mýtoch. Stačí vziať vrecúško orieškov a spapať. Potom vziať vrecúško orieškov a namočiť do vody na pár hodín až dní a potom spapať, alebo ešte pred spapaním olúpať. Potom už len porovnať a vyhodnotiť signály organizmu po zjedení prvého, druhého a tretieho vrecúška orieškov.

Ja som vyskúšal a prijal som zásadu, že kúpené semená v surovom stave na priamu konzumáciu nepoužívam. Nechávam ich najprv naklíčiť alebo aspoň namočiť, až tak ich konzumujem. Objavil som zaujímavý odkaz v 2.600 rokov starom spise z Ázie, v ktorom sa uvádza: "... kozy, ovce neprijíma, semená neprijíma ...". Text je určený adeptovi smerujúcemu k dosiahnutiu najvyššej úrovne emancipácie, ktorý sa počas procesu napredovania vzdáva mäsitej stravy, ale aj semien a orechov. Tie otravujú telo. Závažný je najmä dopad mäsa a semien na nervový systém, ktorý ak je dráždený, nedovolí adeptovi dosiahnuť požadované úrovne pohrúženia mysle.

Jedovatosť semien ? stačí malá zmena, vyrobiť klíčky zo semena ...

Jedovatosť semien je základnou vlastnosťou rozmnožovacieho princípu rastlín. Toxické látky obsiahnuté v semenách, najmä v ich obaloch, odpudzujú pôdne organizmy, ktoré sa starajú o rozklad odumretých organických zvyškov. Semená, ktoré sa musia dostať do pôdy a tam určitú dobu "čakať" na správne vegetačné podmienky, sú takto chránené pred likvidáciou a predčasným rozkladom. Iné látky v semenách plnia funkcie inhibítorov, potláčajú predčasné klíčenie, zabezpečujú reprodukčné funkcie, odolnosť voči patogénom, voči vode ... Proste množstvo látok, ktoré sú nevhodné na konzumáciu, nestráviteľných, alergénov a toxínov. Semeno má v sebe aj vyšší princíp - nový život a k nemu sa chovám s patričnou úctou. Kto však chce jesť semená, môže z nich urobiť klíčky a ...

Pre názorné vysvetlenie použime zrnko pšenice:

problematický účinok najrozšírenejšieho semena na svete - zrnka pšenice - na tráviaci trakt človeka je všeobecne známy. Lepok je bielkovina nachádzajúca sa v semenách obilia, najmä v pšenici. Zo zdravotného hľadiska je lepok evidovaný ako alergén, ktorý je povinne uvádzaný na potravinových výrobkoch, ak ho obsahujú. Lepok spolu s ďalšími látkami, ktoré obsahuje zrniečko pšenice, spôsobujú zápaly tráviaceho ústrojenstva, alergie, obezitu, kožné ochorenia a iné zdravotné problémy. Stačí však malá zmena, vytvoriť klíčky zo semena a tie už môžeme pokojne jesť - zelená pšenica.

Semeno stačí namočiť do vody a začne sa proces klíčenia. Naklíčené semená už neobsahujú oné škodlivé látky, pretože voda spustí búrlivé chemické reakcie, ktoré začnú produkovať prospešné pro-bio živiny, enzýmy, vitamíny, a pod. Proces klíčenia prináša zásadné zmeny, klíčky sú zdraviu prospešnými látkami priam presýtené. Ak na klíček dopadnú slnečné lúče, spustí sa fotosyntéza, semienko sa zazelená a mení sa na rastlinu. V tejto podobe (mladá a zelená) je bylina najvýživnejšia. Na zdravie!

Nakličovanie semien slnečnice
01

Obr. 01 - Nakličovanie semien slnečnice je asi najjednoduchšie, zvládne ho aj školáčik.

Klíčky slnečnice
02

Obr. 02 - Mladé klíčky slnečnice rastú ako divé, klíčky majú mierne korenistú a trpkú príchuť, ale zoznam zdraviu prospešných látok nemá konca. Najmä olej v nich obsiahnutý je "omegovo" mňam mňam.

Semená tekvice vo vode
03

Obr. 03 - Semená tekvice ... tekvicové semienka milujú muži po 50-ke, vraj im pomôžu s problémami prostaty, ale aj smutných vraj dokážu rozveseliť. A mnoho ďalších úžasných schopností od prevencie prechladnutia po rakovinu vraj dokážu tekvicové semená vyriešiť. No každopádne po namočení ide z nich krásne odstrániť šupka.

Vlašské orechy nakličovanie
04

Obr. 04 - Vlašské orechy ... namočené na pár dní vo vode a následne olúpané chutia ako čerstvo nazbierané mladé orechy. Voda je po namočení zrelých vlašských orechov horká a sfarbí sa do hneda, každý deň ju vymeníme za čistú. Po niekoľko dňovom odmočení sa dajú vlašské orechy pomerne dobre olúpať od šupky.

Nakličovanie mandle
05

Obr. 05 - Mandle vo vode ... voda sa od mandľových šupiek sfarbí do hneda, podobne ako pri vlašských orechoch, preto ju každý deň vymeníme za čistú. Po dvoj-troj dňovom odmočení ide šupka z mandlí krásne očistiť.

Namočené mandle lúpané
06

Obr. 06 - Namočené mandle lúpané ... sú výbornou pochúťkou. Dvom ľuďom sa bez problémov dá skonzumovať aj také množstvo, aké je na obrázku 05. Ale radšej nie príliš často. Dobrá rada indiána: "s orieškami ako so šafranom".

Nakličovanie semien šošovice
07

Obr. 07 - Nakličovanie semien šošovice (3-5 dní) ... Čím dlhšie necháme šošovicu pred varením namočenú, tým je šošovicová polievka lepšia. Alebo šošovicové rizoto s maslom ... úúúú :), vegetariánom chutí klíčená šošovica aj surová. Šupky z naklíčenej šošovice sa samostatne oddeľujú, namočením vo vode sa ich ľahko zbavíme. Zvýši sa tým kvalita konzumovanej suroviny.

Naklíčená zelená šošovica
08

Obr. 08 - Nakličená šošovica ... Najväčšiu šošovicovú pochúťku sa nám podarilo uvariť až z takto "do zelena" naklíčených semien (7-10 dní). Nutričná hodnota bombastická. Treba vyskúšať surové. Dôležitá je kvalita vody, ktorou vlhčíme šošovicu počas klíčenia. Korienky konzumujeme spolu s rastlinkou a zrnkom zbaveným šupky. Trocha práce pri čistení šupiek stojí za výsledok. Záverečný deň až dva je vhodné dať klíčky na slnko, aby sa spustila fotosyntéza. Čím sú klíčky zelenšie, tým sú pre nás výživnejšie.

Medzi zrnom - klíčkom - rastlinou je rozdiel, ktorý môžme prirovnať rozdielu medzi húsenicou - kuklou - motýľom

© na zdravie 2016