Hermann Hesse a jeho tajná vášeň lyžovanie

Hermann Hesse (1877-1962), filozof, spisovateľ, básnik a maliar, autor románov Siddhártha, Stepný vlk, Narcis a Goldmund, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, jeden z najprekladanejších nemecky píšucích autorov, sa narodil v Nemecku, ale väčšinu života prežil vo Švajčiarsku. S jeho dielom sa spájajú Bazilej, Montagnola pri Lugánskom jazere, hora Monte Verita pri jazere Lago Maggiore alebo Zürich. Potiaľto je Hermann Hesse známy väčšine priaznivcov, však málokto vie, že bol aj zdatným lyžiarom, pre ktorého bolo lyžovanie tajnou vášňou. Vybrali sme sa po stopách tohto velikána svojej doby a objavili mnoho miest, kde zdravie len tak voľne vyviera z plynúceho času. Podniknite svoju vlastnú pátraciu výpravu a možno tiež objavíte, že Hermann Hesse mal ešte tajnejšiu vášeň, než je lyžovanie.

Hermann Hesse St. Moritz - Engadin
Horný Engadin

Miesta, ktorými kráčali dejiny

Krásnych krajiniek som videl mnoho a páčili sa mi skoro všetky, ale tých, ktoré pre mňa pripravil osud, ktoré ma hlboko a trvalo oslovili, z ktorých mi postupne vykvitli drobné druhé vlasti, bolo len veľmi málo. Zrejme tým najkrajším a najsilnejšie na mňa pôsobiacim bol kraj Horný Engadin.
H. Hesse: Zážitky z Engadin

Viac ako rok svojho života strávil Hermann Hesse vo švajčiarskom vysokohorskom údolí Engadin v kantóne Graubünden. Prvýkrát sa tam vypravil v roku 1905, keď mal tridsať. Hesse prichádzal do Engadinu začiatkom zimy, pretože vášnivo a dobre lyžoval. Zimné športy prevádzkoval vo Svätom Moritzi alebo v neďalekom lyžiarskom stredisku Arosa. V horskom svete vylepšoval svoju kondíciu a hľadal tam pokoj pre svoju dušu. Neskôr Hesse v Engadin trávil len leto, aby unikol horúčave a nespočetným fanúšikom, ktorí ho chodili pozdraviť do Montagnola, kde žil, aby mu vyjadrili svoj obdiv.

Hesse v Engadine najprv striedal miesta svojho letného bytu, ale v roku 1949 si konečne našiel to pravé miesto, kam sa vracal. Až do svojej smrti každé leto využíval pohostinnosť hotela Waldhaus v Sils Maria.

Hotel Waldhaus, Sils Maria

Hotel Waldhaus, Sils Maria - St. Moritz
Hotel Waldhaus, Sils Maria

Vysokohorská dedinka Sils Maria neďaleko Pontresina sa postupne premieňala v hojne navštevované alpské stredisko. Túto slávu nemá na svedomí len úchvatné údolie, v ktorom sa nachádza, ale aj dom, kde pobýval slávny filozof Friedrich Nietzsche. Hesseho vystúpenie v roku 1958 výrazne pomohlo, že Nietzscheho dom nebol zbúraný. Sils Maria a hotel Waldhaus vstúpili, ako všetky miesta, ktoré na Hesseho zapôsobili, nielen do jeho textov, ale aj do akvarelov, ktoré jeho spomienky zaujímavo dopĺňajú.

Dedina sa našťastie dodnes nezmenila v turistický gýč, podarilo sa jej udržať svoju atmosféru. Medzi návštevníkmi sa objavil aj John Fitzgerald Kennedy. V Sils Maria na sklonku 20. storočia natáčal francúzsky režisér Claude Chabrol detektívny film Rien ne va plus s Isabelle Huppertovou.

Na návrší nad dedinou Sils Maria bol v prvom desaťročí 20. storočia postavený už spomínaný hotel Waldhaus. Jeho autorom je architekt Karl Koller, autor slávneho hotela Kulm vo Svätom Moritzi. Éru hotelov v "hradnom" štýle (môj hotel, môj hrad!) s cimburiami a vežami vo Švajčiarsku začala stavba hotela Gütsch (1883) v Luzerne, ktorý tak trochu pripomína bavorský "rozprávkový" zámok Neuschwanstein.

Vítajte v Hoteli Château Gütsch

Hotel Gütsch, Luzern
Hotel Gütsch, Luzern

Hotel Château Gütsch víta hostí na rozprávkovom zámku z 19. storočia s nádherným výhľadom na Luzern, jazero a hory stredného Švajčiarska. Rozprávkový zámok bol zrekonštruovaný, zariadený a vyzdobený v roku 2014 interiérovým dizajnérom Martynom Lawrencom Bullardom podľa originálnych návrhov. Dnes ponúka 31 jedinečných izieb a apartmánov plných historického šarmu a všetkého komfortu a vybavenia 4-hviezdičkového mestského hotela vrátane bezplatného Wi-Fi pripojenia na internet.

Reštaurácia Chateau Gütsch láka od obeda do večere vychutnať kreatívnu kuchyňu inšpirovanú talianskou kuchyňou - buď v elegantných vnútorných priestoroch, alebo na veľkej panoramatickej terase, ak to počasie a sezóna dovolia. Slávny Gütsch Bar ponúka nové kreatívne nápoje, vynikajúcu klasiku a výber chutného občerstvenia. Centrálna poloha v Luzerne a vlastná lanovka nahor do hotela Gütsch posunú zážitok priamo doprostred vecí a pritom vysoko nad hlukom každodenného mestského života. Je to úžasné nielen pre pokojný víkend, ktorý prispeje na zdravie, ale aj pre semináre a stretnutia, bankety a svadby - pre toto všetko má Château Gütsch veľmi vhodné prostredie.

Hotel ako inšpirácia filmárov

Waldhaus je úctyhodný, hostil také osobnosti ako: Albert Einstein, C. G. Jung, Hermann Hesse, Otto Klemperer, Thomas Bernhard. Nostalgickú slávu týchto hotelov, v ktorých sa dvere od izieb ešte otvárajú kľúčmi, a nie čipovými kartami a vo verejných priestoroch sa nesmie telefonovať mobilom, nedávno posilnil film Grand Hotel Budapešť režiséra Wesa Andersona o fiktívnom hoteli, v ktorom pozorný divák nájde stopy skutočného Waldhaus. A neštylizovaný Waldhaus sa v jednej scéne objaví vo filme Mraky nad Sils Maria, ktorý režisér Olivier Assayas nakrútil s Juliette Binoche a Kristen Stewart.

Juliette Binoche a Kristen Stewart
Juliette Binoche - Mraky nad Sils

V roku 1998 vyšla k devadesiatinám hotela Waldhaus kniha s príspevkami významných umelcov, ktorí využili služby tohto ubytovacieho zariadenia, Luka Bondyho, Clauda Chabrola, Alexandra Klugeho. K stému výročiu hotela pripravil originálne divadelné predstavenie preslávený švajčiarsky režisér Christoph Marthaler. Herci predstavujúci skutočných hostí sedeli v kreslách v jedálnom salóne. Herci-hostia recitovali verše a občas zaspali. Striedanie recitácie a spánku nebolo samoúčelné, malo svoj "marthalerovský" rytmus. V tejto inscenácii si môžeme ako jeho účastníka predstavovať aj vychudnutú asketickú postavu Hermanna Hesseho.

V tom imaginárnom výjave si spisovateľ na večeru objedná ako vždy Wiener Backhendl pre seba, pre manželku Poiré bourdaloue, hruškový koláč, pretože ona zakaždým večeria len dezert. Riaditeľovi hotela sa sťažuje na nepokojnú noc, áno, tanečná hudba rušila jeho spánok. Žiada, aby ich z izby nad barom presťahovali do inej izby, kde budú mať pokoj. Má síce sedemdesiat osem rokov, ale každý deň stúpajú dobrú hodinu do kopca na obed do reštaurácie Die Sonne. Kráčajú s manželkou horskými lúkami po úzkej ceste, míňajú osamelé gazdovstva, dívajú sa na panorámu vysokých hôr pred nimi. A celú cestu počujú rajskú hudbu, zvonenie kravských zvoncov.

Ako vyzeralo lyžovanie v časoch Hermanna Hesseho

lyžovanie St. Moritz
lyžovanie St. Moritz

Lyžovanie ako forma dopravy v chladných a zasnežených oblastiach existuje už tisíce rokov. Okrem prepravy by miestni obyvatelia pri love potravy používali aj lyže. Rýchly posun vpred do 18. storočia a lyžiarske preteky boli dokonca celkom bežné, pričom víťaz bol zvyčajne jediným človekom, ktorý prešiel cieľovou páskou bez pádu. To bolo spôsobené tým, že v tom čase bol lyžiar pripevnený k svojim lyžiam prúžkom kože cez prsty, ktorý nebol najbezpečnejším spôsobom pripevnenia. V roku 1868 by to však šikovný a vynaliezavý nórsky chlap zmenil a priniesol revolúciu v lyžovaní.

Telemarking má svoje korene v Nórsku, kde ho v 60. rokoch 19. storočia založil Sondre Norheim. Od 70. rokov minulého storočia sa tento šport v Severnej Amerike, Škandinávii a Alpách dočkal základného oživenia a záujem nadšencov naďalej rastie. To, čo Sondre urobil, bolo okrem koženého remienka na prstoch na nohách zaistiť skrútené korene brezy okolo zadnej časti päty čižiem a pripevniť ich k koženému remienku na prsty. To ho držalo oveľa bezpečnejšie na lyžiach, podobne ako dnešné telemarkové viazanie.

Tu je prefíkaná časť: vynašiel tiež výrazné otočenie telemarkom založené na polohe s nízkym výpadom so zdvihnutou zadnou pätou. Opäť, rovnako ako vy vidíte dnešné telemarkery. Vyzbrojený svojím obratom v telemarku a novou metódou pripútania sa na lyžiach, lyžoval tri dni po celej krajine do Osla z rodného mesta Morgedal v regióne Telemark a ľahko vyhral preteky. Čoskoro sa stal slávnou osobnosťou a potom bol zaneprázdnený výučbou telemarkových lyžiarskych techník. Nórski lyžiarski inštruktori jeho techniku rozšírili do celého sveta.

Kraľuje v Graubünden Davos alebo St. Moritz?

Sila prírody si v Graubünden uchováva svoj vplyv a moc nad oboma strediskami. V blízkosti Davosu a Svätého Mórica, dvoch svetovo preslávených lyžiarskych stredísk s kozmopolitnou klientelou, sa nachádza Švajčiarsky národný park s nedotknutou prírodou, kde sa stále nachádzajú romantické miesta ponúkajúce pokoj a samotu. Samotní domáci, ale ani návštevníci nedokážu dať jasnú odpoveď na otázku, ktoré z oboch stredísk je lídrom v tejto časti Švajčiarska. Červíka do hlavy nám nasadil priateľ taoista, ktorý namiesto našej otázky nastolil úplne inú otázku, keď nám zaslal tieto dva obrázky.

kanton Graubünden - Davos vs St. Moritz

John Knittel sa narodil r. 1891 v Indii, v provincii Bombaj ako syn bazilejského misionára. Vzdelanie už absolvoval vo Švajčiarsku. Po vojne sa presťahoval z Anglie do Maroka. Jeho slávny román "Via Mala" sa hneď po vydaní stal bestsellerom a bol viackrát sfilmovaný. Už názov švajčiarskej cesty Via Mala, vedúci divokým priesmykom z údolia horného Rýna do Álp, kde sa podstatná časť príbehu odohráva, predznačuje jeho baladickú náladu. Dôležitú úlohu v románe hrá graubündenská príroda.

Davos alebo Svätý Moritz. Obidve mestá kantónu Graubünden sú významné a silné, o oboch sa vo svetovej literatúre veľa písalo. Thomas Mann opisuje Davos ako klimatické kúpele, ktoré navštevujú významné celebrity a vladári. Dnes sem prichádzajú skôr za účelom návštevy jedného z najvýznamnejších kongresových miest na svete, než kvôli kúpeľným pobytom. Uzrieť tu môžte princa Charlesa, Tinu Turner, Brada Pitta... Davos leží takmer priamo severne nad strediskom St Moritz. V Davose sa konajú významné stretnutia najmocnejších a najvplyvnejších ľudí sveta, na ktorých spriadajú plány pre ďalšie smerovanie ľudskej spoločnosti a sveta. Davos je v tejto tradícii zakorenený od 1971, odkedy sa v kongresovom centre konajú workshopy, výstavy, kultúrne podujatia, kongresy a významné udalosti, ako napríklad stretnutia Svetového ekonomického fóra.

Okolie Svätého Mórica vyhľadávali Stefan Zweig, J. F. Kennedy, Friedrich Nietzsche či Hermann Hesse. Sláva St.Moritz predčí Courchevel, Verbier, Chamonix a iné svetové značky zo sveta lyžovačky. Lyžiarske stredisko bolo dvakrát domovom zimných olympijských hier. S množstvom päťhviezdičkových hotelov a michelinských reštaurácií sa St. Moritz stal vrcholom luxusu a cieľom elity. Každú zimu sa do Moritzu hrnú celebrity a miliardári, aby vyrazili na svahy a dovolenkovali vo veľkom štýle. Na lyže sem chodia Kate Moss, Claudia Schiffer, Liz Hurley, Robert De Niro aj švédska kráľovská rodina, natáčali sa tu dve Bondovky. Vďaka širokej ponuke zimných aktivít a luxusného ubytovania je logické, že je St. Moritz tak populárny medzi cestovateľskou elitou sveta.

Navštívte Montagnola - mesto Hermanna Hesseho

Montagnola, Gentilino
Montagnola, Gentilino

Prechádzky po Collina d'Oro ponúkajú veľa možností, ako si vychutnať krajinu. Obec Montagnola zriadila po otvorení múzea H. Hesseho didaktickú spomienkovú cestu s jedenástimi zastávkami, ktorá vedie cez domy, v ktorých žil Hesse. Návšteva zahŕňa jeho obľúbené a najvýznamnejšie miesta, vedie až k cintorínu, kde je pochovaný. Jeho hrobka sa nachádza na cintoríne Gentilino neďaleko kostola Sant'Abbondio. Farský kostol Sant'Abbondio je izolovaný od mesta vo veľmi pôvabnej polohe a dá sa k nemu dostať po krásnej ceste lemovanej cyprusmi. Bohatý program podujatí nadácie Herman Hesse, ako aj pamiatky šírené po tomto regióne a jeho renomovaná kultúrna a umelecká minulosť robia z Collina d'Oro jedinečný cieľ kultúrneho a elitného druhu medzinárodného cestovného ruchu.

Odkazy, linky, ďalšie články

Dôsledného pátrača by mali zaujímať ďalšie informácie o veciach uvedených v tomto článku, preto sa hodia linky na turistické destinácie, mestá, hotelové stránky, na ktoré ste narazili v tomto článku:

 • Bazilej - tretie najväčšie mesto "troch krajín" Švajčiarska leží na rozhraní troch krajín, na hraniciach a zasahuje do Nemecka a Francúzska, je zaujímavým turistickým cieľom.
 • Jazero Lugano - ako zrkadlo zakrýva príbehy všetkých tých, ktorí sa ho po stáročia odvážili objavovať. Načúvaj jeho tichu a budeš odmenený hlbokým zážitkom vhľadu...
 • Lago Maggiore - panenská príroda a nádherné scenérie, príležitosť pre aktívnych: možnosti športového vyžitia cez golf, kaňoning až po bungee jumping vo Švajčiarsku.
 • Zürich - či už je jar, leto, jeseň alebo zima, mesto Zürich je krásne v každom ročnom období. Dnešný bonus navyše je kľud a relax, ktorý získalo toto pokojné, veľké mesto.
 • Lyžovanie St. Moritz - vo Švajčiarsku pred 160 rokmi vznikla tradícia zimného dovolenkovania na horách. Odvtedy je lyžiarske stredisko St. Moritz najžiarivejšou svetovou hviezdou.
 • Engadin - je rajom nie len pre športových nadšencov a hľadačov dobrodružstiev, miesto inšpirácie a pokoja, údolie nedotknutej prírody, plné kultúrnych pokladov.
 • Hotel Waldhaus - pokojní a slobodní, ďaleko od rušného sveta, na kopci v lese a vysoko nad jazerom Sils, túžili zakladatelia výnimočného hotela vtedy len vidieť stáť lesný dom.
 • Nietzsche Haus - drahý priateľ, som opäť v Hornom Engadine, toto je moja tretia návšteva miesta a znovu cítim, že moje správne útočisko a domov je tu a nikde inde.
 • Kulm Hotel St. Moritz - je luxusným, pozoruhodným dedičstvom. Láka zažiť atmosféru toho miesta. Počiatky zimnej turistiky a tohto zariadenia sa datujú 160 rokov dozadu.
 • Hotel Château Gütsch - víta hostí v prostredí rozprávkového zámku z 19. storočia s nádherným výhľadom na mesto Luzern a jazero pod ním a hory stredného Švajčiarska.
 • Lyžovanie Davos - kto nemá problém s financiami, môže si to namieriť do Davosu a vychutnať si kráľa švajčiarskych Álp s tou okázalou pompéznosťou, ktorá k Davosu patrí.
 • Neuschwanstein - ak nie je v rekonštrukcii, je jedným z najnavštevovanejších palácov a hradov v Európe. „Hrad kráľa rozprávok“ ročne navštívi okolo 1,5 milióna ľudí.
 • History of Skiing - príbeh telemarkového lyžovania od jeho skromných začiatkov v Nórsku až po vydláždenú cestu pre alpské lyžovanie súčasnosti je poučný nie len lyžiarom.
 • Luzern - patrí medzi najkrajšie mestá sveta s nabitým zásobníkom pamiatok - kaplnkový most a vodná veža, Museggský múr, jezuitský kostol, most Spreuer, pamätník leva.
 • Martyn Lawrence Bullard - je interiérový dizajnér z Los Angeles, ktorý je známy svojou širokou škálou štýlov, ale zároveň autor sofistikovaných a príťažlivých interiérov.
 • Graubünden - kanton a jeho centrá Davos versus St Moritz, o oboch miestach sa veľa popísalo vo svetovej literatúre. Naozaj sú v mnohom podobné, ale zároveň sú odlišné.
 • Myclimate - formujte našu budúcnosť, myclimate.org je váš partner pre účinnú ochranu podnebia - na lokálnej aj globálnej úrovni. Mysli globálne, konaj lokálne.

Tie najlepšie externé odkazy uvádzame na stránke: Odkazy na zdravie

 

Tip na záver
Často sa stáva, že píšuceho človeka považuje okolie za spisovateľa. Najmä ak píše výborne. Niektorým udelíme titul za písanie - nobellovu cenu za literatúru - a ani nás nenapadne, že onen človek je niečim väčším. Rozhodne si prečítajte knihu Siddhartha, ktorej autorom je neprekonateľný Hermann Hesse, lyžujúci Buddha.

© na zdravie 2016