Aj hudba lieči

Ak chcete vyriešiť energiu, premýšľajte o vibráciách. Všade, kde je vibrácia, nachádza sa aj zvuk. Na vnímanie zvuku máme výborný snímač - sluch, ktorý dokáže vibrácie prevádzať do zážitkov. Tie dokážu liečiť. Hudba lieči. Stačí vybrať tú správnu hudbu pre aktuálne potreby tela a duše. Treba len použiť vhodné hudobné vibrácie, dostať sa s nimi do rezonancie a tým opraviť alebo posilniť vlastné vibrácie. Mnohí to poznajú, deje sa to keď nám pri hudbe stoja chlpy na tele, najlepšie na chrbtici a ten "dikobraz" sa tiahne až do vlasov na temene hlavy. Vtedy nás hudba nabíja, lieči. Moje aktuálne vibrácie rezonujú s:

Alice in Chains / Stone

hudba lieči

Hudobné vibrácie "Alice in Chains / Stone" pre mňa výborne vystihujú pasáž o skameňovaní človeka popíjajúceho vodovodnú vodu v článku: detoxikácia vodou. Vďaka skladbe Stone, ktorú som počúval vtedy pri písaní, mi prišlo toto prirovnanie skameňovania a výstižne sa spojili skladba a písaná téma. No nemohol som to nepoužiť do onoho textu ;) A rovnako sa mi nedá nepoužiť túto súvislosť v tomto texte, ako hudba lieči. Preto tu začínam práve s onou skladbou. No neužívam skladbu "Stone" na vlastné skameňovanie, ale naopak, na rozbíjanie kameňa. Pomáhajú sluchátka a vysoká hlasitosť, ktorá rozvibruje celé telo a vibrácie pôsobia proti sedimentácii. Uvedomujem si, že Alice in Chains je dosť náročný žáner, nie každému použiteľný. Preto si vytvorte vlastné hudobné vibrácie. Dôležité je, zvoliť takú hudbu, ktorá vám spôsobí "dikobraza". Vtedy bude hudba liečiť aj vás.

Ďalšie príjemné vibrácie od Alice in Chains

Deep Purple lieči

Kto by nepoznal svingovo podmaznutý hard rock v podaní britskej kapely Deep Purple? Klasika medzi klasikami, spolu s Black Sabbath a Led Zeppelin sú Deep Purple považovaní za korene hard rocku, ktorý sa časom vyvinul do heavy metalu - tvrdého hudobného žánru súčasnosti. Deep Purple sú dodnes verní svojmu "pôvodnému" zvuku, ktorý snáď najlepšie vystihuje album IN ROCK z roku 1970 aj keď za 55 rokov hrania je cítiť prirodzený posun v ich tvorbe. Pustite si ich hudobné skvosty priamo do hlavy a nezabudnite na správnu (dostatočnú) hlasitosť. Vyskúšajte, či aj vás Deep Purple lieči?

Deep Purple

* Roger Glover, Simon McBride, Ian Gillan, Ian Paice, Donald Smith Airey | zostava 2023 - koncert Banská Bystrica

Rytmus lieči

Žiadne reči, rytmus má na môj organizmus podobné silné účinky ako hudba. Mení frekvenciu tepu, mozgových vĺn aj rytmus dýchania. Bubon dokáže vyvolať zmenený stav vedomia. Pravidelné hranie na bicie nástroje, alebo počúvanie bubnovania máva blahodárne účinky na zdravie. Podobne, ako hudba aj rytmus lieči. A v spojení s tancom ani nehovoriac. Bubon nás približuje do magického sveta šamanov. Niekoľko rytmov na rozprúdenie energie:

Kodo / O-Daiko

Rytmus

Bubon japonský, bubon šamanský, bubon rockerský ...

Michael Lee
Michael Lee - When The Levee Breaks

Gishora bubny
Burundi - Gishora drums

Iron Maiden lieči

Originálna rocková kapela Iron Maiden produkuje také množstvo kvalitnej hudy, že sa nedá vynechať pri uvažovaní nad tým, aké vibrácie zvoliť na vytvorenie "liečivého dikobraza", najmä ak vám prúdi v žilách rocková krv. Skupina pôsobí od roku 1980, teda pomaly sa blíži jej magická štyridsiatka. Doposiaľ vydali 16 štúdiových albumov. Samé skvosty. Počas koncertovania navštívili niekoľko krát aj Slovensko, ich vystúpenia sú vždy famózne, skvelý zvuk, ohromujúca výprava a vibrácie. K značke Iron Maiden neodmysliteľne patria: vlastné obrovské dopravné lietadlo, ktoré pilotuje samotný spevák Bruce Dickinson, jedinečná basgitara Steva Harrisa, tri sólujúce gitary (Adrian Smith, Dave Murray, Janick Gers), majster rytmus - Nicko McBrain a maskot Eddie. Hudba lieči, pustite to do seba na zdravie!

Iron Maiden / The Book of Souls / 2015

The Book of Souls - Iron maiden

Zoznam albumov Iron Maiden:

Klasická hudba lieči

Vo veku krásnych 18, keď som sa domnieval, že už poznám emočný vrchol v podobe rockovej hudby Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd, Jethro Tull, AC/DC, ma kdesi v krčme pri poháriku, naťukol neznámy starší muž. Vlasatý v ocvočkovanej bunde, potrhaných džínach, úplne nenápadný. Objavil sa pri našom stole a priplietol sa do diskusie. Vraj vrcholom hudby je klasika, Beethoven, Bach, Mozart ... a že raz to pochopím. Smial som sa vtedy na plné hrdlo, schuti a dlho. Ale jeho slová sa mi vryli. Pár desaťročí ubehlo a dnes myslím: mal pravdu ten pán. Tušil som to celý čas, že to nebola len taká pivová taľafatka. Klasika lieči! Mávam obdobia, kedy si aj rocková krv vyžiada Vivaldiho Štyri ročné obdobia, Smetanovu Vltavu, alebo poriadne husľové šialenstvo Paganiniho, prvého metalistu, ktorý predbehol dobu o sto rokov. Ak by sme sa dnes stretli s oným pánom, možno by sme našli prienik - splynutie klasiky a rocku. Strednú cestu. Ak to máš v sebe aj ty, môže to vibrovať napríklad takto:

Thunderstruck

klasika Thunderstruck 2cellos

Gitara lieči

Jeden z mnohých hudobných nástrojov som vybral do tejto rubriky náhodne. Vlastne mám ho veľmi rád a sám sa hre na gitaru venujem. Mnoho skvelých zážitkov mi tento hudobný nástroj spôsobil, buď v elektrickom ale aj akustickom prevedení. Cigánski gitaristi, rockoví virtuózi aj klasici s nylónovými strunami dokážu "trhať žily" poslucháčom. EADGHE. Šesť strún, hmatník, dve šikovné ruky a zážitok môže vyvrcholiť v extázu. Niet pochýb, gitara lieči a nie len gitaristu. Skúste si pustiť nasledovné vzorky, možno vám spôsobia dikobraza. Ešte lepšie, kúpte si gitaru a nechajte sa inšpirovať majstrami tohto nástroja. Je ich toľko, že by jeden web nestačil, tak aspoň narýchlo:

Zakk Wylde

gitara lieči

Aj populárna hudba lieči

Kvantita a kvalita sú sestry. Aj populárna hudba lieči, hlavne masy mladých (ak potrebujú mladí vôbec liečiť). Miliardy lajkov na YT, popularita = popík = pop. Nedávno mi vysvetlila moja 16r. neter zaujímavú súvislosť s popularitou. Dostali sme sa k hodnoteniam interpretov na sociálnych sieťach a mňa zarazili obrovské rozdiely počtov divákov, ktorí si pozreli napr. nejakú kvalitnú rockovú hudbu v porovnaní s množstvom ľudí sledujúcich popové hity. Popové hviezdy sú neporaziteľné. Štverajú sa k stovkám miliónov zhliadnutí a tie najlepšie už prekračujú dve či tri miliardy kukov. Najlepší interpreti z oblasti rocku sú hrdí za dve desiatky miliónov zhliadnutí (a to ich klipy visia na YT aj desiatky rokov). Náročnejším hudobným žánrom padajú čísla ešte nižšie. Na to mi dievča hovorí, vraj tínedžer dokáže svoju hviezdu pustiť aj 50 krát za deň do sluchátiek svojho mobilu z YT. Vraj, ak sa jedná o možnosť získať napr. lístky na koncert svojho obľúbenca, dokážu založiť aj desiatky účtov na fcb a lajkovať o stošesť. Sama sa vraj takto pred pár rokmi prelajkovala na koncert Justina Biebera vo Viedni. Musí to byť silne liečivá hudba, keď kvôli nej dokážu robiť takéto skutky:

Tool je tiež liečivá hudba

Hudobnú skupinu Tool ešte nepoznáte? Nevadí, možno sa spriatelíte práve teraz a možno vznikne veľmi silný vzťah (ak si ho vytvoríte) k tejto zvláštnej a jedinečnej hudbe. Tool je dobrým príkladom "hudby na mieru". Nejedná sa o žiadne jednoduché popevky, preto s týmito vibráciami nedokáže udržať spojenie každý bežný občan. Ak vás ale "transcendentálny rambajz" v podaní tool rozkmitá a udrží vo víre, je to sila. A ak na udržanie spojenia nepotrebujete podporu žiadnych psychoaktívnych látok, fúúúúú ... na zdravie!

Tool Lateralus

liečivá hudba tool

Tool - Lateralus
Tool - Tribute (Greatest Hits 2014)
Tool - 10,000 Days
Tool - Live 2017
Tool - Live 2019
Tool - Parabola (by Meytal Cohen)
Tool - Anema (by Meytal Cohen)
Perfect Cirle - Judith

Keď to má byť poriadny nárez

Ozzy Osbourne, žijúca legenda rocku, skočil do hudobného sveta strmhlav v roku 1970 so skupinou Black Sabbath. Búrlivé obdobia ho priviedli cez zložité križovatky až k manželke Sharon, ktorá sa mu postarala o výnimočnú sólovú dráhu, keď sa s ním Sabbati nekamarátili. Ozzy v svojej kapele vyšľachtil množstvo vynikajúcich hudobníkov heavymetalovej scény, neskôr sa vrátil do slávnej sabbatovskej zostavy. Organizátor svetového festivalu Ozzfest, protagonista MTV reality show The Osbournes, autor kopy skvelej hudby, spevák s nezameniteľným strojovým hlasom.

Ozzy Osbourne - Live and Loud 1993 (live)

ozzy osbourne

Black Sabbath - Loner
Black Sabbath - Children of the Grave
Black Sabbath - End of the Beginning

Liečivé stálice

Niekedy mám pocit, že všetko tu už bolo. A rádiá dávajú za pravdu. Hrajú sa dve skupiny pesničiek, tie súčasné a potom tie staré. Tie súčasné sa po pár mesiacoch vymenia za novšie "súčasné" a tie staré ostávajú. Tak nás stále bavia tóny, ktoré pred desaťročiami vylúdili Jim Morrison, Rolling Stones, Freddie Mercury, John Lennon, Carlos Santana, Karel Gott, Ken Hensley, Jethro Tull, Abba, Ozzy Osbourne, Kurt Cobain, Sinéad O'Connor, King Crimson, Chris Cornell, Eric Clapton, Peter Gabriel, Bob Dylan, ... alebo JúTú. Stará hudba. Väčšina pochádza z posledných dvoch-troch desaťročí minulého storočia. Sú to naozaj liečivé pecky a je ich veľa, ťažko vybrať, no napr. aha:

Led Zeppelin - Kashmir

stálica hudba liečivá

Pink Floyd - Another Brick In The Wall
Genesis - Mama
Queen - Bohemian Rhapsody
U2 - ... I'm Looking For

BEŽTE A VYTVORTE SI VLASTNÉ HUDOBNÉ KOMPILÁCIE
nech aj vás hudba lieči

© na zdravie 2016