Black Cherry F1

Veľmi úrodná odroda paradajky, typu cherry. Kultivar vhodný na pestovanie na poli, vo fóliovníkoch. Stredne vysoké rastliny tvoria dlhé strapce malých, sladkých, guľatých plodov, ktoré majú netradičné fialovo-hnedé, hnedé, zeleno-hnedé až mahagónové sfarbenie. Množstvo slnečného svitu počas vegetácie určuje konečné vyfarbenie plodov, ktoré môže byť až takmer čierne. Paradajky Black Cherry sú chutné a sladké, bohaté s komplexnou chuťou. Zbierajú sa celé srapce rajčiakov, počas vegetácie priebežne dorastajú. Plody tvaru čerešne dosahujú veľkosť 2,5-3 cm a hmotnosť 15-20 g. Rastlina potrebuje oporu a zaštipovanie nepravých výhonkov.

Black Cherry F1

Black Cherry F1
rajčiak kolíkový cherry (čerešňa)

Predpestovanie: február - apríl
Výsadba: máj / 80 x 50 cm
Zber: júl - október
Plody: guľaté, hnedá, 3cm, 20g
Balenie: 7 ks semien / Lucia
Cena: € 4,50

Pestovanie: Odroda je určená pre poľné pestovanie. Výsev do rychliarní vykonáme v marci. Priesady umiestnime na pole v máji až júni na slnečné miesto s rozostupom 80 x 50 cm. Dbáme na skutočnosť, že rastliny neznášajú chlad, preto radšej počkáme s výsadbou aj do polovice júna. Rastliny potrebujú oporu, pravidelne ich zavlažujeme a prihnojujeme. Úrodu postupne zbierame v mesiacoch júl - október. Ak rastlinu pestujeme v črepníku, dbáme o vlhkosť substrátu, pretože črepník je náchylný skôr vyschnúť, čo rastline škodí. Prelievanie je taktiež neprospešné. Prihnojujme organickým hnojivom, nepreháňať s dusíkom, potom plody mäknú až hnijú a rast je zbytočne bujný. Vhodnejší je fosfor, najlepším je R-hnojtom.

Využitie: Atraktívna čierna paradajka Black Cherry guľatého tvaru je vynikajúca za surova, do šalátov, na oblohy, chlebíčky či studené misy. Chuťovo vyniká veľmi výrazná sladká chuť so zemitým podtónom a jemnou kyslosťou.

Stanovisko: Paradajka Black Cherry potrebuje plne slnečné stanovisko. Čím vyšší slnečný svit rastline doprajeme, tým tmavšie sa plody vyfarbia. Dá sa pestovať aj na terase a balkóne vo veľkom črepníku na slnečnom mieste.

    Názvoslovie:
  • Paradajka čierna čerešňa - slovensky
  • Tomato Black Cherry - anglicky
  • Tomaten Schwarzkirsche - nemecky
  • Pomodoro Nero Cherry - taliansky
  • Rajče černé třešeň / Black cherry - česky
  • ????? ??????? ?????? - rusky
© na zdravie 2016