Prostata a tekvica

Máme problémy s prostatou? Jestvuje jednoduché, nenáročné, účinné a lacné - prírodné riešenie. Nemusíme sa hneď kŕmiť chemickými preparátmi, ktoré sa v syntetickom prevedení iba pokúšajú nahradiť paradajky, tekvicu a iné plody. Jasné, že ak chceme papať prírodné paradajky, tekvicové semienka a iné dobroty, ktoré prospievajú prostate a našej pýche, mali by sme pochopiť že majú byť prírodné. Nie z chemickej poľno-veľko-výroby. Ak si vypestujeme vlastné paradajky, sme skoro na správnej koľaji. Musíme už len pochopiť, že tieto paradajky nesmieme hnojiť umelými hnojivami ale prírodným, najlepšie kravským hnojom. Pestovať ich nie pri neónkach, ale na slnku. Nie v črepníkoch, ale priamo v zemi. A teraz už sme trafili do čierneho. Už máme zdravie prostaty zabezpečené? Nie tak celkom. Ešte musíme pochopiť, že semienka, z ktorých paradajky vypestujeme nesmú byť žiadne GMO, hybridy, F1-čky a podobné nezmysly. Všetci dobre vieme, že paradajok, teda ich kultivarov či odrôd, je veľké množstvo. Šľachtitelia nelenili, lenže problém je práve v tom !!!

Tekvica

Tekvica - najlepšie pre našu prostatu, najmä tie zelené jadierka ;)
Je preukázané, že betasitosterol, Saw Palmetto, žihľava dvojdomá, tekvicové semienko a lykopén zmierňujú problémy s BPH a zápaly.

Môj príbeh s prostatou

Môj príbeh s prostatou sa začal odohrávať nenápadne asi pred 16 rokmi, kedy som sa v rámci istých rodinných vyšetrení dostal k urológovi. Sám nenavštevujem doktorov už asi 25 rokov, ale mojej novej manželke sa akosi nedarilo otehotnieť, tak ma požiadala, aby som za ním zašiel, nech sa vylúčia všetky podozrivé možnosti. Po týždni som prišiel k onému urológovi pre výsledky. Tie boli v poriadku, tak som sa nadšený chystal k odchodu. Vtedy mi doktor strčil do ruky vizitku so slovami, aby som sa príliš netešil, že o 5-10 rokov dosiahnem vek, kedy sa k nemu budem musieť vrátiť "tak, ako každý muž". Aby som potom nemusel hľadať odborníka, stačí ak si jeho vizitku dám niekam do peňaženky. Trochu mi to zvraštilo čelo, ale náladu som si nenechal pokaziť. Na ulici som zastrčil vizitku do peňaženky. V duchu som sa pousmial, pokrútil hlavou s myšlienkou .. "s tebou sa ja veru už nestretnem". A odkráčal som do života.

O tri roky podstúpil operáciu prostaty otec. Veľa mi o tom nerozprával, bol trocha hanblivejší. Iba, že so ženou to už odvtedy nie je, ako pred tým. To som si na onú vizitku v peňaženke spomenul prvý krát. Aj som ju povytiahol, pripomenul som si meno urológa a potvrdil svoje rozhodnutie, že my sa nikdy viac nestretneme. Keď hovorím "my" nemám na mysli seba a jeho, ale hocijakého iného urológa, ktorý by sa mal akokoľvek starať o moju prostatu. O niekoľko rokov prišla ďalšia pripomienka na túto tému z môjho okolia. Potom ďalšia a ďalšia. Začala sa šíriť z radov rovesníkov, ktorí sa masovo prezentovali svojimi pomocnými tobolkami, ktoré má užívať každý chlap, keď chce byť v pohode. Pomaly som začínal tiež pociťovať jemné zmeny pri cikaní, občasné budenie sa v noci ..

Na chvíľu som aj ja začal užívať onen najrozšírenejší mužský medikament P...mol, dokiaľ mi manželka (už s malým dieťaťom) neporozprávala o vedľajších účinkoch. Až vtedy som si túto tému vzal za svoju a poriadne sa do nej zahĺbil. Operovaných prostát v mojom okolí pribúdalo a mne sa cikalo raz dobre, raz horšie, ale nikdy nie zle. Až raz, po zmrzlinovej párty, kedy sa pojedlo za víkend neúrekom zmrzliny, som postrehol výrazné zhoršenie. Dal som zmrzlinu na čierny zoznam. Pozorne som sledoval a zapisoval všetky problematické potraviny. Však nie len tie mali vplyv na moju prostatu. Za dva roky som pozbieral slušný zoznam nepriateľov prostaty. Je možné, že niektorí nepriatelia mojej prostaty budú nepriateľmi aj iných prostát, preto ich zoznam uvádzam v závere článku, teda aspoň výber tých najzávažnejších.

Tekvica vlastná sestra prostaty

Vyššie je uviedených niekoľko zásad o správnom pestovaní paradajok. Tieto platia aj pre všetky ostatné, nami pestované plodiny. Pestujeme ich v zemi, ktorá je čistá od chemikálií a syntetických hnojív, pesticíd, herbicíd a iných hlúpostí, ktoré do zeme nepatria. Zem má obsahovať množstvo mikro-života, humusoidná, dobre nasiakavá, bohotá na minerály dodá živiny do rastlín. Ak má byť hnojená, tak iba kravským hnojom. Ten nesmie pochádzať od kráv z veľkochovu, ktoré žijú v strese a na antibiotikách takmer nepretržite. Domáci hnoj je pre zdravie plodín nutnosť. U domáceho totiž vieme, z čoho vznikol. Dobrý hnoj milujú tekvice, cukíny, uhorky, paradajky. A ešte veľa zálievky, čistej pramenistej vody. K tomu Slnko a máme postarané. Práve plody týchto rastlín sú pre naše prostaty veľmi prospešné. Nesmieme však zabudnúť na ďalšie podmienky správneho pestovania, ktoré často opomíname a potom nedosahujeme požadované účinky.

Semená rastlín, ktoré pestujeme majú byť prirodzené - dedičné. Šľachtitelia sa často pokúšajú potláčať tvorbu semien v plodoch, alebo klíčivosť semien a tie sú neplodné. Ak sa kŕmime takými plodmi, ktoré obsahujú látky na potlačenie semien, dodávame tieto látky do svojho tela, kde pôsobia presne podľa toho, na čo boli určené. Potláčajú semená. Aj tie naše. Sterilita plodí sterilitu. Ak k tomu pridáme chémiu, ktorá je prehnane užívaná na poliach a spôsobuje zápaly, problémy s potenciou, plodnosťou a množstvo iných zdravotných komplikácií, máme vysvetlenie. Starší a unavený organizmus postupne nahromadeným chemikáliám podlieha a zlyháva, kde len môže. U starších pánov býva prostata ideálnym zariadením na "vyradenie z činnosti" - obetovanie na úkor udržania dôležitejších a potrebnejších orgánov.

Tekvicové semienka

Objavujú sa už aj červené melóny bez semien. To by som rozhodne nejedol. Červený melón vždy papám aj s jadierkami a dobre ich pohryziem. Mám skúsenosť, čím viac jadier a černejších a väčších je v melóne, tým je aj melón chutnejší. Tekvica je našťastie lacná, pestovať sa ju vo veľkom neoplatí, ani šľachtiť. Našťastie ! Aspoň neviem o takých tekviciach, okrem tých čo vyzerajú, že slúžia iba na helloween. A semená v tekviciach sú ten poklad pre prostatu. Naše tekvice sú zachránené, tak sa teraz spolu pomodlime, aby nám ich "Mičurinci" nedoondili. Ja si pre istotu už roky odkladám semená z vlastných tekvíc (vyše desiatky odrôd) a občas si donesiem nové od niekoho, kto problematike ochrany semien rozumie, a tak sa tekviciam u mňa darí a mne sa darí od nich cikať pekne ďaleko a dlho. Pán mudro-urológ je už možno na dôchodku. Ak nie, prajem mu veľa potešenia s jeho prostatami. Ak toto čítate pán doktor, tak vedzte, že sa nikdy nestretneme. Vašu vizitku som dávno vyhodil, ale v podstate musím poďakovať práve vám. Za to, že ste ma správne podpichli ;)

Pri pestovaní tekvíc len dbajme, aby mali slnko, hnojček a veľa kvalitnej vody. Oni sa totiž robia z vody. Všimnime si, ako krásne voňajú domáce paradajky, uhorky, cukíny, tekvice. Keď sú mladé, jem ich len tak, surové aj so šupkou. Kým ide do nej nechtom zatlačiť. Vnútro vydlabem a mäkké s časťou jadierok uvarím ako polievku. Väčšinou má chuť ako teľací vývar. Vždy, keď jem túto polievku, skrsne mi myšlienka na veselé teliatko, ktorému som práve daroval život. Aj tento povznášajúci pocit farmára má významný vplyv na zdravie, teda aj na prostatu. Tekvicový prívarok je ďalším výborným jedlom. Snažíme sa len vynechať múku, smotanu a iné zbytočnosti, ktoré jedlo iba komplikujú a tým kazia. Tekvicové placky, tekvicové rizoto .. Stále objavujeme nové spôsoby využitia tekvice.

Jedlé sú tekvicové listy, pokiaľ sú svieže, zelené, bez kazov. Najhodnotnejší je tekvicový kvet. Kvety možno jesť surové, majú vynikajúcu chuť. Ak máme veľa rastlín, naväzujú väčšie množstvo kvetov, než by dokázali uživiť plodníc. Preto si môžeme pochutnať aj na kvetoch. A nezabudnime pestovať aj niekoľko tekvíc na veľkosť do neskorej jesene. Niekoľko desiatok kíl vážiace obry možno nebudú najchutnejšie, ale ich semená sú dôležité a mikroorganizmy v našom komposte nám budú vďačné za to ostatné. Niektorí vydlabané z tekvice vyhodia, bez toho, aby povyberali semienka. Nuž, čo na to povedať? Možno len .. odpusť im, lebo nevedia čo činia..

Ako pestovať tekvicu?

Pre tému prostaty je najdôležitejšie tekvicové semienko. Svieže, mladé zelené jadierka, jedené priamo z tekvice. Na zimné večery si nasušíme zrelé semená v bielej šupke, ktorú keď rozlúskneme nájdeme v nej chutné zelené jadierko. Na zdravie všetkých prostát ! Indiáni jedli z tekvice iba semienka. Vymysleli výborný spôsob pestovania - v trojkombinácii - tekvica + kukurica + fazuľa. Vysoká a silná kukurica slúži fazuli na popínanie a tekvicu chráni pred vetrom a páľavou. Tekvica udržiava pre všetkých vlahu a fazuľa ich zásobuje dusíkom. Všetkým trom rastlinám je ich symbióza na prospech.

Ďalší pomocníci prostaty

paradajky

Paradajky - ak ich vieme správne pestovať, sú nenahraditeľným pomocníkom (lykopén).

Žihľava

Žihľava - nielen na cikací aparát, vhodné je primiešavať ju do špenátu.

vrbovka malokvetá

Vrbovka malokvetá - čaj 1-2 x denne počas 2-3 týždňov.

kel

Kel - plný železa, teda dobrý na krv a následne na všetko ostatné.

cukína cesnak

Cukína, cesnak, olivový olej - mladé tekvičky a cukíny môžeme jesť surové aj s jadierkami.

špargľa

Špargľa - sám tvar plodu ukazuje, na čo je užitočný.

hliva

Hliva - najlepšia z húb. Dá sa pestovať. Preto je možné zabezpečiť kvalitu bez nežiadúcich látok..

hliva kel šošovica

Hliva, kel, šošovica - uvarené spolu.

Zelené polievky

Zelené polievky - zelený hrášok mixovaný s bylinkami.

Brokolica

Brokolica - zelená polievka, ako vložka celé kúsky a karfiol.

Tekvicový krém

Tekvicový krém - pozor na farebné tekvice, sú medzi nimi hybridy F1 s potlačeným semenom..

Tekvicová polievka

Tekvicová polievka - paradajkový základ..

Tekvicovo paradajkové špagety

Tekvicovo paradajkové špagety

Rizoto

Rizoto - na tisíc spôsobov, paprika môže byť trochu pálivá, nechýba cukínka, ani huby (šampiňóny).

Rýdzik

Rýdzik smrekový - moč má z neho výrazne oranžovú farbu, ale prostata je spokojná (užívať s mierou).

Kyslá kapusta

Kyslá kapusta - dobrá je aj dusená. Nutná príloha, ak musíme jesť mäso v zime, kedy niet inej zeleniny.

Slivky

Slivky - svieže aj sušené. Usušíme si svoje vlastné, bez chemických prídavkov. A figy..

Jablká

Jablká - a iné bio ovocie z vlastnej záhrady..

zelené rizoto

Zelené rizoto - žihľava, lopúch, olivový olej, cesnak a tekvicové listy .. poradí si aj s chorobami ako cukrovka ..

Tekvicový prívarok

Tekvicový prívarok - bez zahusťovania ..

Paradajkové listy

Paradajky domáce - nech viete, čo jete? .. samozrejme z vlastnej bio produkcie ..

Tekvicové kvety

Tekvicové kvety - najchutnejšie z tekvice ..

Tekvicové rizoto

Tekvicové rizoto - dá sa jesť aj desať dní v rade..

Klíčky

Klíčky - fungujú po celý rok ako čerstvá zelenina.. Zo suchej šošovice tak máme raz-dva čerstvú..

Tekvicová polievka z tekvicových stredov

Tekvicová polievka

Tekvicová polievka
z tekvicových stredov podporí našu prostatu,
chutí ako teľací vývar..

Zabudnime na

Chlieb

Chlieb - alebo si pestujeme obylie, robíme vlastnú múku, pečieme vlastný (kváskový) chlieb. Max. jeden krajec denne.

Smažené vajcia

Smažené vajcia - ak už musíme vajcia, tak varené a od vlastných sliepok, ktoré hrabú.

sladkosti

Sladkosti - a čiernu kávu.

maslo

Maslo - konzumujeme iba ak je domáce, z domáceho mlieka od pasúcej sa kravy.

Mäso bravčové

Mäso - najmä bravčové a hovädzie. Ak už musí byť, tak aspoň takto utopené medzi paradajkami, alebo v kapuste.

Preplácaná šošovica

Preplácaná šošovica - pečivo, zemiaky, zapražená šošovica so smotanou a umelým údeným párkom .. strašná kombinácia

Čierny zoznam

Hlavným krokom pre zlepšenie stavu prostaty je úprava jedálnička. Na niektoré "dobroty" musíme uplatniť prísny zákaz. Odporúčam spísať si vlastný "čierny zoznam" potravín, ktoré výrazne zhoršujú funkciu prostaty. Mali by sa na ňom objaviť:

Zmrzlina

Zmrzlina - cukor, mlieko, chemikálie, extrémne studené .. najhoršie pre prostatu = zmrzlina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Koláče

Koláče - múka, cukor, mlieko, stužené tuky - vražedná kombinácia ..

Smažené

Smažené - ani len smaženú zeleninu ..

Údeniny

Údeniny - a surové ani pomyslieť .. klobásy, tlačenky .. !!!!!

Údeniny

Bryndzové halušky so slaninou - bohužiaľ .. !!!!! ..

Pri tomto jedle sa musím pristaviť a posmútiť. Bryndzové halušky so slaninou sú slovenská špecialita číslo jedna. Nevedel som si bez nich predstaviť svoj jedálniček. Keď sa však zamyslíme nad jednotlivými zložkami - bryndza, múka, zemiaky, slanina, masť, mlieko ... vychádza nám mega komplikácia. Pôvod, kvalita a kombinácia týchto položiek sú v rozpore so všetkým, čo dnes o potravinách vieme. Napríklad podľa princípu košér (židovské zásady stravovania a prípravy potravy) je toto nemysliteľná kombinácia .. mäso (navyše bravčové) s mliekom .. Bryndza je podľa najnovších poznatkov iba pokazený syr .. ani už radšej nepokračujem. Zanechanie halušiek je pre mňa osobne najvážnejšia "strata" obľúbeného jedla. Ale nedá sa svietiť, vplyv halušiek na moju prostatu je po zmrzline najciteľnejší !!!

Ťažké, čo?

Ak si nedokážeme usporiadať jedálniček, neostáva nám iné, ako si kúpiť preparát a prijať dočasnú ochranu od výťažkov z palmovitej rastliny, ktorá sa volá Serenoa plazivá (Saw palmetto). A čakať, kým sa problém prejaví závažnejšie.

 

Myseľ a prostata

Prostata je orgán, ktorý úzko súvisí s mysľou a našou pohlavnosťou, aktivitou, plánmi. Spôsob ako uvažujeme o tomto svojom orgáne ale aj celkový náš svetonázor, sú určujúcim podhubím pre kvalitu nášho zdravia a teda aj našej prostaty. Prostate pomáha, ak máme plány na rozmnožovanie. Znie to divne po 50-ke? Skôr sme sa už usadili v názore, že deti sú odrastené, ďalšie nebudú a táto kapitola je v našej mysli vlastne uzavretá. Tu nastáva príležitosť pre organizmus, ponúknuť prostatu na "obetovanie" v zdravotných ťažkostiach. A kto už dnes nemá po 50-ke zdravotné potiaže? Najmä, ak žije našim väčšinovým (civilizovaným) životným štýlom? Nebudem túto myšlienku ďalej rozvíjať, nech si každý, kto na to má, urobí mysľovú rekapituláciu a následnú terapiu sám. Aj tak to inak nefunguje.. Len malé upozornenie na záver: myseľ nepodceňujme! Ak by sme chceli porovnať účinky nevhodnej mysle s účinkami nevhodnej stravy, mohli by sme odhadnúť úmeru asi 80 : 20 !?

Myseľ a prostata

 

Na záver názor I.P.Neumyvakina na problémy s prostatou

Na zdravie a veľa úspechov v uzdravovaní prostaty a ducha !
Ak vás čokoľvek z tejto stránky inšpiruje a chceli by ste to vyskúšať, poraďte sa najprv so skúseným lekárom.

© na zdravie 2016