Svet bez veľkochovu zvierat

Od okamihu, kedy sa narodíme, sme k zvieratám priťahovaní. Rovnako ako my, stelesňujú zázrak života na Zemi. Stačí pohliadnuť na naše deti a vidíme, že byť láskaví k zvieratám je našou prirodzenosťou. Keď sa naše domáce zvieratá radujú, radujeme sa s nimi, keď cítia bolesť, chceme im pomôcť. Proste sme súcitní ľudia. Ale všade okolo nás, ukryté pred našim zrakom sa nachádzajú miesta, kde sú životné podmienky zvierat v katastrofickom stave, aké naša planéta ešte nezažila. Väčšina zvierat chovaná ľuďmi žije svoje životy plné utrpenia vo veľkochovoch. Ako s tým vôbec mohla súcitiaca spoločnosť súhlasiť? Pravdou je, že nesúhlasila. Väčšina netušila, že milióny zvierat takto trpia. Zmeňme to, Make it Possible.com

Svet bez veľkochovu zvierat

Nezjem ťa, budeme priatelia

My to nemáme vedieť. Tieto veľkochovy zvierat a fabriky na spracovanie zvierat môžu existovať len tak, že budú ukryté pred našim zrakom. Člen skupiny The Beatles Paul Mccartney povedal, že keby mali mäsokombináty steny zo skla, všetci ľudia by boli vegetariáni. Čísla sú nemilosrdné: pre každého človeka je chovaných 10 zvierat, vo veľkochove zvierat. Pritom ide o tvory, ktoré si s ničím nezavdajú s našimi domácimi maznáčikmi. Celý život sú zatvorené a keď sa konečne dostanú von, je to ich posledná cesta. Cesta na bitúnok, ktorá ukončí kruté zaobchádzanie.

Prečo zodpovední vo vládach civilizovaných krajín neukončia toto utrpenie? Pretože zvieratá nemôžu voliť. Ale my voliť môžeme. Sami máme riešenie tohoto problému v rukách. Stačí odmietnuť tovar z regálov obchodov, ani kúsok mäsa, vajce, mlieko či syry z veľkochovu. Sami sa môžeme rozhodnúť pre jedno z riešení, ktorým zmiernime utrpenie zvierat z veľkochovu.

1. Odmietam nakupovať výrobky z veľkochovu
2. Budem jesť menej mäsových výrobkov
3. Prestanem jesť mäso
4. Stanem sa veganom.

Princíp je jednoduchý, každý človek ktorý o týchto skutočnostiach prehovorí, napíše, nazdieľa video na web či soc. siete, môže informácie posunúť ďalším, ktorí sa môžu tiež rozhodnúť zmeniť svoj postoj v otázkach konzumácie mäsa, utrpenia a slobody zvierat. Kto nedopraje slobodu iným, sám nemôže byť slobodný. Zvieratá si zaslúžia život, ktorý je bez utrpenia. Musíme sa každý osobne rozhodnúť, aký odkaz chceme po sebe zanechať, či chceme aby si nás naši potomkovia pamätali ako krutých, alebo ako súcitných. Je spústa vecí na svete, ktoré nemôžeme zmeniť, ale táto medzi ne nepatrí. Pokúsme sa zmeniť to. Každý sám za seba, vlastným a slobodným rozhodnutím.

Alebo presedlať na umelé mäso

Aj pre tých, ktorí majú súcitnú povahu, ale nedokážu sa vzdať svojich návykov na mäso, jestvuje riešenie. Skúšali ste sójové mäso? Že to nie je ono? Vedci dnes už dokážu vyrobiť hmotu, ktorá je na nerozoznanie od mäsa aj chutí ako mäso. Dokonca neobsahuje škodlivé živočíšne bielkoviny, ktoré sa v biologickom mäse vyskytujú a sú zdrojom zdravotných ťažkostí mäsožravcov. V časoch genetického inžinierstva, výrobe umelých tkanív a orgánov, stupni dosiahnutého technického rozvoja, by bolo nepochopiteľné, keby sme nedokázali vyrobiť náhrady mäsa. Otázkou je už len to, kedy sa všetky tie zvieracie megafarmy zmenia na príjemné fabriky vyrábajúce mäsové pochúťky nemäsového pôvodu. Asi musíme počkať na spoločenskú objednávku. Ak teda nedokážete prestať s mäsom, pomôžte zvieratám tým, že budete u svojho mäsiara požadovať no-mäso (nie-mäso).

Presadzovať nenásilie násilím?

Prečo sa stať veganom - aktivista za práva a slobodu zvierat Gary Yourofsky objasňuje problematiku veľkochovov zvierat s takou precíznosťou a názornosťou, že sa rozjasní každému. Po zhliadnutí videa už ale nikomu nebude možné skrývať sa pod rúškou nevedomosti, resp. nepochopenia. Celé rozhodovanie, či pokračovať v jedení mäsa a podieľať sa na podpore veľkofarmárskej mašinérie, alebo sa stať veganom a ukončiť trápenie svoje aj zvierat, ostáva už iba na svedomí a morálke každého jednotlivca. Hodinovú prednášku môžete obohatiť polhodinkou - otázok a odpovedí, alebo kuk na novšiu verziu - Gary Yourofsky 2014. Viac na domovskej stránke www.adaptt.org alebo na peta.org.

Gary, Gary, Gary !
Kto si dá trocha práce s uvedenými videami, zaiste i objaví, že aktivista Gary Yourofsky je extrémne dobre "naučený". Rozpráva prekvapivo súvisle a s takou presnosťou, takmer bez zmien (od slova do slova). Dve rôzne prednášky na dvoch videách so štvorročným odstupom sa obsahovo podobajú ako vajce vajcu. Vyskúšajte si to. Povedať dva svoje proslovy s takou presnou zhodou. Asi sa to len tak hocikomu nepodarí, ani pri krátkom odstupe času. Gary je novinár, práca so slovami je mu zrejme blízka. Precíznosť mu teda radi odpustíme, ale budeme rozumieť, že asi nerozpráva až tak zo srdca, ale skôr z "vymakaného" rozumu. Na podstate utrpenia zvierat to však nič nemení. Len upozorňujem, že príliš extrémizmu neprospieva láskavosti.

Pokojne možno vynechať marketingovú pasáž od 45:20 času videa, ktorou aktivista prezentuje rôzne falošné mäsá a výrobky sójovej podstaty. Bez podpory výrobcov týchto produktov, by sa žiaľ podobné prednášky nekonali a verejnosť by sa informácie zo zákulisia veľkochovov asi nedozvedela. Za to im patrí uznanie, ale netreba hneď bežať z kaluže pod odkvap a namiesto jednej nevhodnej potraviny - mäsa, sa kŕmiť inou nevhodnou - geneticky modifikovanou sójou. Oplatí sa najprv naštudovať informácie o geneticky modifikovaných potravinách a ich vplyve na organizmus konzumenta, až potom sa rozhodnúť či sú vhodnou potravou alebo nie. Myslím, že človek nie je odkázaný na geneticky modifikované potraviny a ani na umelé mäso. Vystihuje to citát z Biblie v úvode tohto webu:

"Ajhľa, dal som vám všetky semenoplodné byliny, ktoré sú na celej zemi a všetky stromy, na ktorých je ovocie s ich semenom; to vám bude za pokrm". Stačí, ak budeme opatrovať Bohom darované semená a pestovať z nich prirodzenú potravu pre seba.

Ďalšie Garyho filmy možno pomôžu lepšie pochopiť tohto kontroverzného aktivistu za práva zvierat:
- G.Y. výhovorky mäsožravcov | - G.Y. na Veggie Channel | - G.Y. v izraelskej televízii .
© na zdravie 2016