Agnihotra, ohňový rituál

Agnihotra (Agni=oheň, hotra=hojenie) je proces ozdravenia atmosféry vykonávaný pri východe a západe slnka špeciálne pripraveným ohňovým rituálom. Ajurvédske texty popisujú ohňový rituál Agnihotra, ktorý sa vykonáva pri východe a západe Slnka: "... až bude vzduch taký štiplavý, že sa ľudia i zver budú dusiť, až bude voda taká kalná a nezdravá, že v nej budú ryby hynúť, vezmi medenú pyramídu a spaľuj v nej sušený kravský trus, maslo ghí a štipku ryže za spevu mantry." Ústrednou myšlienkou je uzdraviť atmosféru pomocou ohňového rituálu. Atmosféra spätne uzdraví všetko živé.

Agnihotra

Rituál Agnihotra trvá iba niekoľko minút. Počas procesu sa v medenej nádobe v tvare pyramídy páli sušený kravský trus a ghí (prepustené maslo), pri východe a západe slnka. Za odriekania mantry (čo je kombinácia tónov, zvukov a slov) a prítomnosti koncentrovanej, sprítomnelej mysle sa vhodí do ohňa niekoľko zŕn ryže pomastenej (pomazanej) prepusteným maslom ghí. Ako uvádza text mantry, ide o obetovanie ryže slnku.

Počas rituálu dochádza k spojeniu ohňa Slnka s ohňom na Zemi (v medenej pyramíde) čím dochádza k následnej očiste zemskej atmosféry i ľudskej mysle a psychiky (na rituále zúčastnených bytostí) prostredníctvom ohňa - otca všetkého živého. Ako ohnisko slúži medená obrátená pyramída. Meď je najlepší vodič a zdraviu prospešný kov. V okolí pyramídy sa v čase konania ohňového rituálu Agnihotra vytvorí množstvo energie. Vzniknú silné polia, ktoré neutralizujú negatívne energie a posilňujú prospešné energie.

Počas rituálu prúdi z ohňa liečivá sila. Tento pozitívny akt vytvára šaman, ktorý ohňový rituál Agnihotra uskutočňuje. Očistná energia rituálu Agnihotra harmonizuje okolie, spúšťa očistné procesy v ľudskom organizme, umožňuje rastlinám rýchlejší rast a pozitívne ovplyvňuje prostredie v okolí. Ohňový rituál Agnihotra vypudí zo zúčasnenej mysle napätie a navodí pokoj a mier. Už prítomnosť v prostredí rituálu pomáha nenásilne transformovať myseľ a napĺňa ju láskyplnými a pozitívnymi vibráciami.

Agnihotra súprava

Agnihotra súprava je vyhotovená z medi a najmä pyramída, ktorá slúži ako ohnisko má mať presné tvary a rozmery. Meď je vodič a liečivý kov. Presne v čase východu Slnka sú do pyramídy najviac priťahované všetky formy energií a prány. Pri západe Slnka sú tieto formy energie tvarom pyramídy vytláčané. Agnihotra súprava - pyramída, podstavec pod pyramídu, lyžička, kliešte, miska na ryžu - sú vyrobené z medi a dajú sa kúpiť priamo prostredníctvom tejto stránky. Za bezkonkurenčnú cenu.

Agnihotra súprava
Zavádzacia cena - 25 € / súprava
Agnihotra súprava medená
pyramída + stojan + lyžička + miska + kliešte.
€ 25,-
Objednať a kúpiť teraz, ponuka platí do vypredania zásob.

Objednať

Ďalšie pomôcky pre rituál Agnihotra

Ryža je predmetom obetovania, preto dbáme na kvalitu. Používame len celé zrnká ryže. Zlomené či inak porušené zrniečka ryže majú narušenú energetickú štruktúru, nie sú preto pre ozdravujúci agnihotrový oheň vhodné. Z týchto dôvodov ryžu pred rituálom dôkladne vytriedime. V našich podmienkach môžeme používať na obetovanie aj iné potraviny. Po získaní dostatočnej praxe s rituálom Agnihotra sa mnohým táto téma viac otvorí a vyjaví sa vyššie pochopenie.

Ghí (prepustené maslo) vzniká zahrievaním a varením čistého kravského masla. Postupným zbieraním bielej peny (pena je odpad) z jeho povrchu sa získava ghí, ktoré bude úplne čisté, bez akýchkoľvek prímesí. Maslo sa nakoniec precedí cez plátno (možno i opatrne zliať) a získa sa ghi, ktoré vydrží dlhú dobu aj mimo chladničky bez známok kazenia. Je to liečivá substancia. Pri agnihotrovom ohni pôsobí ako hybná sila citlivých energií. Je v ňom ukrytá veľká sila. Ghí je už možné zakúpiť v predajniach, ale dbajte na jeho kvalitu, dôležitá je správna príprava. Kvalitné ghí neobsahuje žiadne bielkoviny.

Sušený kravský trus je tiež dôležitá substancia, najmä jeho vznik a kvalita. Pre účely agnihotra vyhovuje len kravský trus z pasúcich sa kráv. Krava musí žiť slobodne, pásť sa na pasienku resp. v zime je kŕmená senom. Iný hnoj obsahuje látky pre spaľovanie nevhodné. Pre účely agnihotra si môžeme pripraviť vlastné briketky z kravského trusu. Lajná nazbierané na pasienkoch môžeme rozpustiť vo vode a vzniknutú kašu natrieť špachtľou v hrúbke cca 1-2cm na dosku, plátno alebo jemnú sieťovinu. Po vysušení na Slnku môžeme veľké pláty trusu narezať na rovnaké kusy, ktoré sa dobre vmestia do ohniska medenej pyramídy.

Keďže kravský trus používali ako medikament všetky staroveké kultúry: Indiáni, Európania, Afričania i Áziati, používali podobný recept na výrobu trusových brikiet. Tie ďalej využívali, nie len ako palivo ale aj na výrobu liečivých mastí, do fajkových zmesí a podobne. Pre agnohotra rituál je zásadným princípom spojenie dvoch materiálov z kravy. Najčistejším produktom z kravy je prepustené maslo ghí, ktoré sa nekazí ani keď je ponechané na vzduchu v otvorenej nádobe dlhé mesiace. Kravský trus je odpadom z kravy, ktorý je pre svoje vlastnosti rovnako vyhľadávaný, dôležitý a vzácny produkt, ako je maslo ghí. Maslo ghí aj lajno musia pochádzať z volne sa pasúcej kravy. Do ohňa, dymu a následne ani do popola sa nesmú dostať umelo pridávané hormóny, toxické látky a parazity vzniknuté z nesprávneho trávenia nebylinnej potravy, očkovacích látok, stresové hormóny vzniknuté týraním a ustajňovaním v stiesnených priestoroch a pod. Zdravie kravy je zásadnou podmienkou.

Je na zamyslenie, či je kravské lajno vôbec odpad, alebo len ďalšia dôležitá substancia. Slovo odpad sa hodí len z hľadiska princípu (niečo, čo krava nezúžitkovala pre seba). Evidentne však lajnom pripravila hmotu a energiu v najlepšej možnej forme pre ďalšie organizmy nasledujúce v reťazci možných premien hmoty a energí. Správne žijúca a pasúca sa krava je obrovským bohatstvom pre Zem a organizmy. Indovia kravu právom uctievajú, vďaka hlbokému pochopeniu uvedených skutočností. Z jej odpadu a najčistejšej substancie vzniknutý oheň je najčistejšou a najvznešenejšou verziou ohňa na Zemi, ktorú zdroj ohňa - oheň Slnka miluje. Splynutím oboch ohňov sa dejú javy ťažko popísateľné chápaniu bežného smrteľníka. Dôsledky ich spolu pôsobenie sú však k prospechu kláždému - chápajúcemu i nevedomému.

Príprava ohňa

Umiestnime plochý kúsok sušeného kravského trusu na dno pyramídy. Ďalšie kúsky pokvapkáme ghí a poukladáme dokola ohniska tak, aby sa k nim v priebehu spaľovania dostávalo dosť vzduchu. Približne 5 minút pred východom slnka zapálime malý kúsok sušeného kravského trusu (pomocou ghí a zápaliek) a vsunieme ho pod ostatné kúsky. Čoskoro sa oheň rozhorí. Ak treba ohňu pomôcť, robíme tak ovievaním rukami alebo vejárikom na to určeným, do ohňa nefúkame. Ak oheň nehorí dostatočne, pridáme pár kvapiek ghí.

Agnihotra, príprava ohňa
Príprava ohňa

Na zapálenie ohňa používame zápalky, alebo si odpálime od už horiaceho iného ohňa (sviečka a pod.). Oheň si rozrobíme tak, aby v presnom čase východu či západu Slnka už horel pekným plameňom. Medená pyramídka sa veľmi zahreje, preto ju nechytáme rukami. Pred použitím ju položíme na šamotovú tehlu, kamennú dosku, alebo do piesku na pláži. Menší oheň môžeme použiť aj pre rituál v interiéri napr. v obývačke či kancelárii.

Ranný rituál Agnihotra

Pripravíme si do jamky v dlani niekoľko zŕn ryže a premiešame ich s pár kvapkami ghí. Presne v čase východu Slnka zaspievame prvú mantru a pri slove "swahá" (znamená obetovanie) vhodíme do ohňa niekoľko zrniek ryže, stačí toľko, koľko sa vojde medzi prsty. Vyslovíme druhú mantru a aj po druhý krát pri slove "swahá" vhodíme do ohňa opäť niekoľko zrniek ryže. V následujúcom čase môžeme ticho sedieť a kontemplovať na súvisiace témy.

Večerný obrad Agnihotra

Večerný obrad Agnihotra sa vykonáva v čase západu Slnka. Prebieha podobne, len použijeme slová večernej mantry. Ak zmeškáme slnko, už to nebude Agnihotra a nedosiahneme také výrazné ozdravujúce účinky ohňa na atmosféru. Po obrade sa odporúča meditácia, alebo sedieť úplne v pokoji, kým oheň sám nezhasne.

Pokiaľ je to možné, ponecháme vyhasnutý popol v medenej pyramíde až do budúceho obradu. Ten môžeme vykonávať denne, alebo raz za týždeň, či mesiac. Podľa potreby a uváženia. Pred ďalším rituálom popol vyberieme a uschováme v sklenenej alebo hlinenej nádobe. Môžeme ho použiť pre hnojenie rastlín alebo na výrobu liečiv.

Agnihotra mantra

Jašter

Podstatou sveta (energie, hmoty) sú vibrácie. Kde je vibrácia, tam je zvuk. Keď vyslovujeme slová mantry, aktivujú sa špeciálne vibrácie, ktoré vytvárajú určitú atmosféru následných efektov. Tieto vibrácie existujú všade, preto môžeme nimi všetko aktivovať, meniť a kontrolovať. Keď niekto s čistou mysľou vyslovuje mantry nad ohňom v medenej pyramíde v čase východu alebo západu Slnka, popol si ich energiu podrží a získa tak liečivé vlastnosti. Pri východe slnka znie mantra odlišne, ako pri západe slnka.

Mantra pre východ Slnka

Súrjája swahá, súrjája idam namamá. Pradžápatajé swahá, pradžápatajé idam namamá.
Význam jednotlivých slov:
Súrjája - slnko,
swahá - obeť,
súrjája - slnko,
idam - toto,
namamá - nie moje,
Pradžápatajé - pán všetkého živého,
swahá - obeť,
pradžápatajé - pán všetkého živého,
idam - toto,
namamá - nie moje,

Mantra pre západ Slnka

Agnihotra západ slnka

Ágnajé swahá, ágnajé idam namamá. Pradžápatajé swahá, pradžápatajé idam namamá.
Význam jednotlivých slov:
Ágnajé - oheň,
swahá - obeť,
ágnajé - oheň,
idam - toto,
namamá - nie moje,
Pradžápatajé - pán všetkého živého,
swahá - obeť,
pradžápatajé - pán všetkého živého,
idam - toto,
namamá - nie moje,

Účinky Agnihotra

Účinky ohňového rituálu poznali všetky vyspelé civilizácie minulosti. Do dnes sa zachovali chrámy ohňa a ich zrúcaniny po celej Zemi. O mnohých starovekých stavbách nie je známe ich poslanie. Napríklad Stonehenge pri Salisbury (grófstvo Wiltshire v Južnom Anglicku). Samotní miestni obyvatelia považujú balvany za slnečné hodiny. No pravdepodobne sa tu okrem merania času odohrávalo aj čosi oveľa významnejšie. Mnoho indícií nasvedčuje tomu, že toto miesto slúžilo pre rituály ohňa.

Otec
Otec všetkého živého

Ohňový rituál Agnihotra pomáha obnovovať mozgové bunky. Revitalizuje kožu. Čistí krv. Má ucelený prístup k životu. Agnihotra má schopnosť neutralizovať patogénne baktérie. Keď sedíte v blízkosti agnihotrového ohňa, vdychujete dym, ktorý veľmi ľahko preniká do pľúc a krvi. Dym má povzbudzujúce účinky na obehový systém, ktorý sa ešte zvýši, keď sa užije aj trocha agnihotrového popola. Dym, ktorý neštípe, dobre pôsobí aj na mozog a nervový systém. Ak sú v miestnosti, kde sa prevádzkuje Agnihotra, rastliny, dostatočne citlivý človek môže priamo pozorovať vplyv vibrácií ohňa na ich rast a komunikáciu. Rastliny dostávajú vďaka Agnihotra viac a kvalitnejšiu výživu. Rastliny sú svieže, zdravé a dobre rastú.

Rastliny sú zdravé
Rastliny sú zdravé a dobre rastú

Rovnako ako rastlinám, agnihotrový oheň poskytuje výživu aj zvieratám a ľuďom. Medená pyramída je akousi turbínou, oheň generátorom. Kravský trus, roztopené maslo ghí a ryža sa spoja, aby vytvorili spaľovanú zmes, ktorá neutralizuje a vyživuje okolité prostredie. Spaľovanie tejto zmesi zabezpečuje výživné prvky pre plodnosť a ozdravenie či oživenie prostredia. Oheň Agnihotra fyzicky lieči atmosféru. Tisíce ľudí na všetkých kontinentoch, hovoriaci rôznymi jazykmi a vyznávajúci najrôznejšie náboženstvá, patriaci k rôznym duchovným skupinám, dnes a denne prevádzkujú ohňový rituál Agnihotra a uvádzajú, že sa cítia, akoby ich obklopoval ochranný štít.

Čistá atmosféra
Čistá je atmosféra

Dym z agnihotra ohňa má liečivé účinky, neštípe oči, dobre pôsobí na centrálny nervový systém, pomáha obnovovať mozgové bunky. Liečivý dym agnihotra po vdýchnutí preniká do pľúc a ďalej do tela, kde má povzbudzujúce účinky na obehový systém. Odporúča sa jeho nadýchanie osobám s respiračnými ťažkosťami, má pozitívne účinky pri sennej nádche, astme či fibróze. Podobne, ako vo veľkom režime dochádza k čisteniu atmosféry, tak aj v malom režime (vo vnútri organizmu) dym čistí vnútornú "atmosféru" - cez plynné rozhranie ďalej do organizmu. To má zásadný význam pre čistenie krvi a následný lepší rozvod živín do organizmu a odvádzanie odpadných látok z tela a teda na zdravie.

Liečivý dym agnihotra
Liečivý dym agnihotra

Po ukončení rituálu ohňa môžeme prikladaním nových kúskov trusu do tlejúcej pahreby ďalej produkovať dym a pokračovať v trocha inom procese, ktorý môže viesť k zlepšeniu dýchania. Uzdravovaniu dymom pomáha sprítomnelá pozornosť daného jedinca a jeho správne nazeranie na princíp ohňa a Slnka. Dym vyrobíme pridávaním nových kúskov kravského trusu na tlejúci popol - vyhasínajúci oheň, alebo mierne pomastíme tlejúce uhlíky pár kvapkami ghí. Pomocou pohybu rúk privádzame dym k dýchacím cestám pacienta, ktorý ho vdychuje. Môže sa vdýchnuť len niekoľko málo nádychov, alebo dýchať dlhšie a intezívnejšie. Pozorujeme vplyv dymu na organizmus a podľa toho postupujeme. Ak sa rozhodujete podniknúť terapiu dymom agnihotra, poraďte sa najprv so svojim lekárom. To platí pre všetky postupy, ktorými sa inšpirujete na týchto internetových stránkach.

Liečivý popol
Liečivý popol

Účinky ohňového obradu Agnihotra:

  • Vytvára silné magnetické pole.
  • Oheň Agnithotra fyzicky lieči atmosféru.
  • Posilňuje ochranný štít.
  • Pôsobí uzdravujúco na okolité prostredie.
  • Revitalizuje pokožku.
  • Čistí krv v tele.
  • Neutralizuje patogénne baktérie.
  • Podporuje výživu a zdravie rastlín, zvierat a ľudí v okolí ohňa.

Viac o Agnihotra

Externé linky:
Agnihotra masť - príprava, video
Homa-Hof Heiligenberg - farma v Nemecku
Capt. Ajit Vadakayil - odkaz na Stonehenge Arkaim
Agnihotra.org - terapia posvätným ohňom
Agnihotrausa.net - skupinové terapie
Švédsky oheň - nielen na trampovanie

© na zdravie 2016