Toto hovorím len tomu, čo seno žerie

Všetky zvieratá na statku som nachoval, kone, kravy, ovce, kozy, zajace, všetkým voňavé seno veľmi chutí. Ba i červíkom, ktoré chovám pre vermikompost, chutí seno lepšie ako banány či melóny. Tí ho majú radi veľmi nadrobno nasekané, ako čaj. Kôň dokonca seno uprednostní aj pred sviežou pašou. Po sene vypije ešte veľa vody. Len ten pes a mačka sa na seno vy..oné. Nuž hovorím si "či som ja horší, ako krava, ovca, zajac alebo červík?" Ak je seno takou pochúťkou pre všetky tvory hospodárstva, tak by som hádam mohol i ja vyskúšať!? Naložil som si teda na tanier a pustil som sa do sena. Neuveriteľné ...

seno žerie

To som vskutku nečakal. Seno chutí. Suché a voňavé, čím dlhšie na slnku pobudne, tým je fajnovejšie. Len som ho trocha upravil - nožnicami skrátil na takú dĺžku, aby sa do úst lepšie vkladalo. Hneď to prvé sústo mi spôsobilo údiv na tvári. Nečakal som to. Ešte aj teraz, keď si na ten okamih pohody spomeniem, mi dvíha obočie nahor a ohýba ústa do úsmevu. To je objav!

Už po 10 dňoch pozorujem na sebe zmeny

Už po 10 dňoch konzumácie sena pozorujem na sebe úžasné zmeny. Pochopil som, že seno je kľúčom ku všetkým problémom, ktoré zažívame v súvislosti so stravovaním. Také jednoduché a pritom také nedostupné. Veď kto by nepoznal porekadlo: "to hovor tomu čo seno žerie, nie mne". Koho normálneho by dnes napadlo, najesť sa sena? Nikoho. Ja som sa nachádzal kdesi na pokraji vyšinutia, keď mi takáto myšlienka skrsla. Ale ani to by nebolo až také ojedinelé. Vstať a uskutočniť takúto bláznivú myšlienku je ešte menej pravdepodobné, než že niekomu vôbec napadne. No a mne myšlienka na seno napadla a ešte som aj vstal a naložil si na tanier a jedol.

Niekde inde a niekedy inokedy ďalší človek, ktorému takáto myšlienka skrsla v mysli, sa chcel postaviť a urobiť to. Bol by druhým v tomto šírom svete ľudí domestikovaných. Ale v okamihu si uvedomil, že seno doma nemá a na lúku sa mu ísť nechcelo. Už po niekoľkých minútach bolo dráždenie tou myšlienkou také slabé, že sa mu to nemohlo stať. Keď sa totiž takáto bláznivá myšlienka nevykoná okamžite, v onom zvláštnom rozpoložení, kedy je ego nepozorné, už sa tak nikdy viac nestane. Ego si dá do budúcna väčší pozor a taký bláznivý nápad okamžite stopne. Zabalí do bezpečnostného podprogramu a zlikviduje. Odložiť a nevšímať si! Tak to rieši ego. Má za úlohu chrániť nás pred nebezpečenstvom a blbosťami.

Aby sa človek vôbec prehupol cez odpor ega, ktoré dáva pozor na podobné situácie, musí mať dosť "nadrobené". Možno sa bude dať tomuto tvrdeniu o ego-ochrane lepšie porozumieť, ak uvediem príklad: NIKTO TERAZ NEVSTANE A NENALOŽÍ SI NA TANIER SENO A NEVLOŽÍ HO DO ÚST A NEZJE. Vidíte, neurobili ste to ani vy. Neuveriteľná ochrana egom je veľká prekážka v osobnej emancipácii ľudských bytosti. Ak si teraz hovoríte, že seno čoskoro vyskúšate, tak veru nevyskúšate. Ibaže by som vymenoval zdravotné účinky konzumácie sena. Ale práve to sa v tomto článku urobiť nechystám. Na to musí prísť každý sám, iba vlastným skúmaním, po vlastnom bláznivom nápade a na vlastné riziko.

Kvalitné seno z permakultúrnej záhrady

Seno
Zdroj sena - vlastná lúka

Ako zdroj kvalitného sena môže poslúžiť vlastná lúka či záhrada. Ideálne, ak lúka neslúži ako toaleta pre psov a mačky. Ja si pre tento účel pestujem lúku s jedlými a liečivými bylinami. Trávu aj s bylinami pokosím, vysuším a krehké, voňavé seno uložím do senníka. Suším čo najdlhšie, dokiaľ je to možné, až je seno krehké a pri dotyku sa láme a praská. Dôležité je, aby nezmoklo. Suché, krehké seno sa dobre skladuje, musí byť vzdušné, aby neplesnivelo a nesamovznietilo sa. Môže sa konzumovať v lete aj v zime. Toto hovorím len tomu, čo seno žerie: niet lepšej vlákniny! Pred konzumáciou ovoňať. Čerstvé seno má charakteristickú, nádhernú vôňu. Ak už seno nevonia, vypáchlo lebo je staré, resp. už ho skôr cítiť potuchlinou či plesňou, nepoužívam na konzum ani na kŕmenie, ale na mulčovanie a kompostovanie.

petrenec sena
Petrenec sena

Za povšimnutie stojí aj tento obrázok. Vidieť na ňom, koľko sena nechávam na lúke ako mulč a výživu pre novú trávu. Dedo mi často rozprával o dvanástom diele. Aj v súvislosti so senom. Vraj sa lúka nemá vyhrabávať dočista dočista, ale treba niečo nechať pre lepší rast novej trávy. Alebo lúčnej víle? O dvanástine je pojednané aj v článku - Keď prestaneme kosiť.

Kôpka sena vysoká ako chlap, akú vidieť na obrázku, vystačí pre 4-6 člennú rodinu na rok. Vnútri je petrenec sena dutý, kvôli prúdeniu vzduchu. A ešte ostane aj na menšie kŕmenie domácich zvieratiek. Seno posekané nadrobno sa dokonca môže občas primiešať aj psom i mačkám do šťavnatých pokrmov alebo konzerv. Výbornne ich prečistí, najmä vtedy, keď sa domáci miláčik "prežral" nevhodnej potravy a kŕmi sa trávou pri venčení a prechádzkach. Takú situáciu poznajú všetci chovatelia.

Seno ako doplnok potravy

Seno je úplne iné ako tráva. Hnedé je uhlíkaté (C), suché, odstáte. Zelené je dusíkaté (N), vlhké, svieže. Tieto dve zložky rastlinnej potravy si nekonkurujú, naopak sa dopĺňajú. Nebudeme posudzovať, ktorá je lepšia, ktorá horšia. Takto vec nestojí. Pozorovaním dobytka počas kŕmenia zeleným v lete a sušeným v zime, som nabral poznanie, ako sa mení povaha i postava. Lajno kravy i koňa je iné zo zelenej paše a iné zo sena. Obaja ako by sa už nevedeli dočkať koncom leta sena a koncom zimy sviežej trávy. Stvorenie je fakt dobre vymyslené. Aj bryndza je najlepšia májová, keď vyrazia ovce na pasienky. To je vcelku známa skutočnosť. Ale že ľudskému tráveniu prospeje takýto režim, už známe nie je. Iba ten, kto skúsil, vie. Pritom je táto téma veľmi blízka, takmer sa jej dotýkame, chodíme okolo sena, no nenapadne nás: naložiť si na tanier.

Každý, kto si niekedy uvaril bylinkový čaj, už pil "odvar zo sena". Ešte lepšie než čaj zo sáčku, poslúži (podľa odborníka), ak ho zo sáčku najprv vysypeme a tak uvaríme. A ešte lepšie, ak aj byliny vypijeme. A najlepšie, ak ho ani nevaríme a rovno vysypeme do úst. A úplne najlepšie je, ak si natrháme byliny a zjeme ich svieže. To silne pripomína konzumáciu sena a trávy (sušené byliny a svieže byliny). No a keď nahradíme slovo byliny slovom tráva alebo seno, tak ide len o estetický rozdiel - synonymá. Ale hlava akosi túto zmenu nechce prijať. Lebo máme voči senu predsudky? Nuž neviem, preto toto hovorím iba tomu, čo seno žerie ;) NIET LEPŠIA VLÁKNINA. Seno pre človeka je potrebné vyhodnotiť ešte na lúke, pokým je trávou. Identifikáciou jednotlivých rastlín predídeme prípadným ťažkostiam trávenia. Nejedlé byliny je potrebné z lúky odstrániť. Dobrá znalosť botaniky je preto nevyhnutnosťou. Ani pasúce sa kravy nežerú všetko zaradom. Kozy však áno.

human seno
Domáce zásoby

Každá lúka je iná, štruktúra a pestrosť bylín je rôzna. Na účely vlastnej konzumácie sena som prvé dva roky nasial ďatelinu s lucernou a tie pokosil. Alfa-alfa vo forme klíčkov je mnohým známa. Ako seno pre ľudí je zatiaľ menej známa. Istota, že sa do porastu ďateliny neprimieša nič nevhodné, je takmer zaručená. Aj tu však platí: "dva krát skontroluj, kým pokosíš". Experiment možno rozšíriť aj o ďalšie overené a vyskúšané monokultúry, z ktorých si môžeme namiešať seno podľa želania. Napríklad aj zelená pšenica môže byť použitá po vysušení ako seno, pre toho, kto si neverí a nepozná byliny. A dá sa pestovať doma v črepníku, strihať nožnicami a sušiť na parapete. Kto si ani v pestovaní nedôveruje, môže si kúpiť vlákninu za peniaze. Zbytočne draho. Možnosti sú neobmedzené.

Nenahraditeľné výhody sena

Aké sú výhody konzumácie sena proti iným výživovým, vlákninovým, sušeným, prírodným, vitamínovým, detoxikačným .. doplnkom stravy? Mnohí už vyskúšali sušený jačmeň, pšenicu, chlorelu, spirulinu, psyllium, topinambur, živočíšne uhlie atd. Všetky tieto predávané produkty sú v práškovej forme. Väčšinou sa užívajú ako roztok, zaliatím vodou a vypitím. Účinok sa prejaví v tráviacom trakte. Seno má jednu významnú účinnosť ešte pred tým.

Jedlé, suché seno treba silno a dlho žuvať. Pritom sa vylúči veľké množstvo slín a v nich tráviacich enzýmov. Iný druh potravy často zhltneme bez dôkladného požutia a preslinenia. Pri sene to nejde. Než ho prehltneme, dôjde aj k stovke žuvaní, ba i viac. Závisí to od veľkosti sústa. Seno koná v náš prospech už v ústach. Čistí zuby, neuveriteľne dôkladne, to ani sústredeným narábaním zubnou kefkou nedokážeme. Posilňuje žuvacie svaly a zuby, ďasná, lymfatický systém. V správnom pomere s dusíkatou zložkou potravy (zelené, svieže) podporuje trávenie a metabolizmus živín. Neodmysliteľnou vlastnosťou vlákniny je očista čriev a zlepšenie kvality krvi a tým látkovej výmeny. Konkrétne účinky sa podľa povahy poruchy dajú pozorovať už po niekoľkých dňoch užívania.

Užívanie sena je vhodné pre každého, kto sa nevie zbaviť stravovacích zlozvykov: prejedanie, vysoký podiel mäsitej stravy, múčnych a sladkých jedál, smažené, údené, konzervované a chemicky upravované potraviny, plné brucho pred spaním, nevhodná skladba potravín (všetko dohromady), alkohol a podobne ... I keď túto skupinu ľudí asi ponuka vlákniny nezaujme. Ak sa rozhodneme pre seno, pomôže nám, ak pre začiatok zvolíme dávkovanie v malých množstvách - 2-3 pL* sena pred každým jedlom. Postupne môžeme dávkovanie zvýšiť, pozorujeme reakcie organizmu. Na niekoho môže mať seno preháňací účinok.

Aby som nezabudol, dôležitou výhodou je aj cena! Pred konzumáciou bylinného sena či inej vlákniny sa poraďte so skúseným lekárom.

Nazdravie!

Podobný odkaz: Masanobu Fukuoka - Revolúcia jednej slamky.

© na zdravie 2016