Pšeničné smoothie

Najpraktickejšia forma konzumácie zelenej pšenice je pšeničné smoothie. Jednoduchá príprava v mixéri poskytne zelený nápoj na zdravie. Aj keď voči mixéru a mixovaniu stravy mám určité výhrady. Vyskúšal som niekoľko receptov s rôznymi prísadami (banán, špenát, ďumbier ...), ale najlepší výsledok mi poskytla samotná pšenica. Než sa do zelenej pšenice pustíte, konzultujte postup so svojim lekárom. Lekári to majú radi, keď vám môžu radiť a na to ich máte, aby ste s nimi všetko vždy pekne preberali a postupovali výlučne podľa ich pokynov. Keď som odtrhol čerstvé steblo pšenice a ochutnal ho, zistil som, že zelená pšenica má prekvapivo sladkú chuť. Podľa toho s ňou aj narábam pri svojich kulinárskych pokusoch. Najradšej mám prosté pšeničné smoothie, bez čohokoľvek. Objavil som jeho očistné účinky na môj organizmus.

Pšeničné smoothie, na zdravie
Pšeničné smoothie

Pestovanie zelenej pšenice v domácich podmienkach je veľmi jednoduché. Zvládne to aj školák. Pšenica dobre klíči, ale pšeničné klíčky nepatria medzi zvlášť vyhľadávané pochúťky. Steblá pripomínajúce trávu sú v mladosti krásne, sviežo zelené. Problémom, ale zároveň významným prínosom, je veľmi vysoký obsah vlákniny v zelenej pšenici. Silné vlákna v rastlinke sú potrebné, aby vytvorili silnú byľ, ktorá udrží ťažký klások približne so 40 zrnami vytŕčať proti slnku. Počet zŕn v klásku sa dlhodobým šľachtením vraj výrazne zvýšil, celá rastlina vrátane stonky sa tomu musela prispôsobiť a spevnieť. Dnes z nej máme krásnu vláknitú rastlinu s obrovskou nutričnou hodnotou.

Okrem vlákniny obsahuje zelená pšenica aj množstvo prospešných enzýmov, vitamínov, minerálov, stopové prvky, antioxidanty, esenciálne mastné kyseliny, chlorofyl ... Konzumácia zelenej pšenice je bez pochyby pre môj organizmus prospešná. Zistené, vyskúšané. Najprv som sa samozrejme poradil s mojim lekárom až potom som sa do konzumácie zelenej pšenice pustil. Problémom pre mňa nie je ani lepok, ktorý v súčasnosti straší stále väčšiu komunitu ľudí. Môj lekár mi ozrejmil, že lepok sa v obilninách tvorí až v zrnách, preto sa zelená pšenica zbiera a konzumuje veľmi mladá, kým sa zrnká ešte netvoria. Ako pestujem? - aha moja zelená pšenica.

Zbieram steblá 15-30 cm vysoké, v podstate zrnový klíčok. Až do takejto výšky totiž vyrastie rastlinka zo zrna, bez výraznej potreby živín z pôdy, stačí jej vlaha a slnko. Do narastenia mladej zelenej pšenice (o ktorú mám záujem 15-30 cm) získava klíčok takmer všetku výživu zo zrna, preto nie je potrebné pestovať rastlinu v pôde, aspoň nie z dôvodu živín. Stačí pestovať na vlhkej buničine, ale v črepníku je to prirodzenejšie a jednoduchšie. Do tohto štádia (15-30 cm) si rastlinka vytvorí funkčný koreňový systém a potom už prechádza na rast pomocou živín, ktoré ťahá z pôdy korienkami. Túto etapu jej už nedoprajem a zbieram ju ako mladú. Ak pšenici budem živiny pridávať od počiatku spolu so zavlažovaním a slnkom, môžem jej vysokú nutričnú hodnotu samozrejme vylepšiť.

Detoxikácia pomocou vlákniny

Choroby spôsobené znečistením čriev trápia významnú časť súčasnej populácie. Stravovanie v ére nadbytku je nesprávne. Mnohí sa k sebe chovajú, ako k odpadkovej nádobe. Hádžu do seba bezhlavo jedlo aj nejedlo. Osveta a vzdelávanie sú mizivé. Parametre masového stravovania nastavuje a ovláda reklama zameraná na konzum a zisk. Najzávažnejšie chyby súčasného stravovania sú spôsobené nevedomosťou. Nadmerná konzumácia, nesprávne dávkovanie jedla, chybné časovanie, nesprávny spôsob jedenia a trávenia, kvalita a vhodnosť potravín, nesprávne kombinácie potravín, nesprávna príprava jedál... Zhrnuté: všeobecne nízka gastro-gramotnosť (GG). V takomto prostredí bujnie spomínaná chorobnosť.

Schopnosť vlákniny čistiť črevo je všeobecne známy poznatok. Ak si na potrebu očistiť sa nespomenieme príliš neskoro, dá sa tráviaci trakt vyčistiť pomerne rýchlo a kvalitne. Pri slušnom zaobchádzaní s ním v ďalšom živote sa môže výrazne zlepšiť zdravotný stav organizmu a tráviaci trakt môže ešte dlho dobre slúžiť svojmu majiteľovi. Je zaujímavé, že k očiste vedie cesta špinením. Na očistu tráviaceho traktu jestvuje viacero techník. Detoxikácia pomocou vlákniny je jednou z najjednoduchších techník, ktorými môžeme organizmu pomôcť od nadmerného znečistenia. Viac v časti: detoxikácia.

© na zdravie 2016