Aká je pravda o mlieku ?

Donedávna bolo nepredstaviteľné nepiť mlieko. Všetci sme na mlieku vyrastali. V súčasnosti je okolo potravín rozruch, ktorý spochybňuje aj najzákladnejšiu komoditu našich jedálničkov. Je vôbec mlieko prospešné ľudskému organizmu? Azda žiadna iná potravina sa nepýši lepším imidžom. Obchod s mliekom nemá konkurenciu. No kým veľký výrobcovia zvyšujú obraty stále novými kreáciami, poľnohospodári sa sťažujú na nízke výkupné ceny. Vážnosť otázok podčiarkuje veľkosť našej spotreby. Priemerná konzumácia mlieka činí u Európanov približne 80 kg/osoba/rok. O zdravosti mlieka však pribúdajú stále nové pochybnosti. Vraj môže spôsobovať astmu, kožné ochorenia, cukrovku, rakovinu. Znamenajú mlieko a mäso pre naše zdravie naozaj problém? Máme mlieko obmedziť či úplne vynechať, alebo ide iba o výmysly?

pravda o mlieku

Priveľa otáznikov

Ak chceme poznať pravdu o mlieku, mali by sme byť ochotní vypočuť si všetky argumenty. Nebuďme slepí stúpenci jedného, alebo druhého tábora. Načúvajme názorom a faktom a potom ich porovnajme s vlasnými skúsenosťami. Až tak môžeme zaujať solídny postoj k mlieku, inými slovami, prijať svoju "pravdu o mlieku". Nejestvuje totiž jediná - univerzálna pravda. Každá bytosť je jedinečná aj jej pravda je jedinečná. Dospieť k absolútnej pravde je cesta zložitá, dlhá a nie je dostupná "neabsolútnym" bytostiam. Ani sprostredkovane to nejde. Preto ani pravda o mlieku nie je iba jedna. Neveríte?

Pre účely bádania nad mliekom sme našli dve ľudské bytosti, ktoré nám vyrozprávali svoje príbehy. Jedna sa dožila 80 rokov pri dobrom zdraví. Celý život pila mlieko, jedla syry, maslo, tvaroh, jogurt, zakysané mliečne produkty. Druhá osoba sa tiež dožila 80 rokov v dobrom zdraví a celý život sa mlieka a mliečnych produktov ani nedotkla. Aká pravda o mlieku vyplýva z týchto dvoch životných príbehov?

Našu starú, jednotnú a priaznivú, pravdu o mlieku rozkývali nové názory, spochybnenia, ktoré sa opierajú o preukázateľné podvody potravinárskeho priemyslu. Pribúda chorých ľudí, ktorí trpia na civilizačné choroby. Tým sa na vrub pripisuje dlhodobé pôsobenie zlých potravín, zlé stravovanie, zlý životný štýl, stres, zhoršujúce sa životné prostredie a podobne. Prechemizovanosť sveta sa dotkla aj poľnohospodárstva najmä veľkovýroby potravín. Veľa sa zmenilo v posledných rokoch. Veľkochovy zvierat priniesli mnohé výhody ale aj nové problémy do života kráv a produkcie mlieka..

Preto by sme mali byť ochotní preveriť staré pravdy a byť pripravení aj na zmenu názoru, ak sa preukážu nové skutočnosti ako oprávnené. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako na tom dnešné mlieko je? Aké sú poznatky kritikov i obhajcov, potravinárov, konzumentov, biológov, chemikov, doktorov, rôznych spoločenstiev ..

Film: Lož o mlieku

Filmový dokument "Lož o mlieku" autora Mirka Tomica bol prvý, ktorý vážnejšie spochybnil neotrasiteľnú pozíciu mlieka. Tomic sa pokúša preveriť názor, že z odvetvia živočíšnej výroby je práve mlieko tou najkvalitnejšou potravinou. Autor overuje bežne zažité názory a tvrdenia o mlieku, v súvislosti s novými pochybnosťami ktoré autorovi vyvstávajú počas hľadania pravdy. Pozrite sa a urobte si vlastný názor, aká je pravda o mlieku?

Film - Milch Lüge / Lož o mlieku
Réžia: Mirko Tomic
Originál: Nemecko
Rok výroby: 2012
Kategória: Dokument - Potraviny
Dĺžka: 45 min.

Prednáška: Neuveriteľná pravda o mlieku

Pokiaľ film Mirko Tomica necháva otvorené mnohé otázky a podozrenia o nevhodnosti mlieka, nasledujúca prednáška doktora Veitha je nemilosrdným ťahom proti mlieku. Zaznievajú tu silné argumenty a vyčerpávajúce vysvetlenie, podložené výskumom. Fakty, ktoré sa ťažko vyvracajú však majú niekoľko nezrovnalostí. Jedná sa o nepozornosť - preklepy, alebo zásadné nepochopenie? Presvedčí vás tento diskutujúci pastor?

Video prednáška 1 - Neuveriteľná pravda o mlieku
Video prednáška 2 - Jedlo na zamyslenie
Lektor: Dr. Walter Veith
Originál: Nemecko
Rok výroby: 2015
Kategória: Dokument - Potraviny
Dĺžka: 80 min.

Kto je Prof. Dr. Walter Veith? Dlhoročný evolucionista a ateista získal doktorát zo zoológie na univerzite v Kapskom Meste v roku 1979. Do r. 1986 prednášal zoológiu na univerzite v Stellenbosch. Obohatil evolučnú teóriu niekoľkými významnými objavmi. Ďalším štúdiom však došiel k poznaniu, že evolučná teória nemôže obstáť tvárou v tvár faktom. Spoznal, že existuje Boh, ktorý mocne zasahuje aj v jeho živote. Walter Veith vo video prednáške Amazing Discoveries zodpovedá vyčerpávajúco všetky nejasnosti, ktoré za posledné roky padli na adresu mlieka. Prečo tak koná? To je zaujímavá otázka..

PR: Obhajoba mliekarenského priemyslu

V rámci akcie Zachráňme slovenské mlieko si mliekarenský priemysel na Slovensku najal úspešnú reklamnú agentúru a nechal si vyrobiť sériu reklamných filmov určených na podporu mlieka. Pozrite si nasledujúce krátke filmy a porovnajte si túto verziu pravdy o mlieku s predchádzajúcimi dvoma príspevkami. Zmení sa, alebo potvrdí váš názor?

Slovenský mliekárenský zväz a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka
Originál: Slovensko
Rok výroby: 2016
Kategória: PR Marketing
Dĺžka: 60 min.

Predchádzajúce dva filmy spôsobili vlnu pochybností a rozsiahly odchod spotrebiteľov z klubu priaznivcov mlieka. Keď sa k tomu pridá globalizácia v mliečnom priemysle, likvidácia malých farmárov, cenová vojna, konkurenčný boj, priveľa technológií, prináša to negatívne dopady na ekonomiku mlieka. Logicky musel prísť pokus o obhajobu mliekarenského priemyslu a snahy napraviť obraz o mlieku. Súbor reklamných filmov "Aká je pravda o mlieku?" síce získal ocenenie odbornej poroty - Zlatý kosák 2016, ale podarilo sa im presvedčiť publikum?

Video 1. - Trpia kravy kvôli mlieku?
Video 2. - Dostane sa ku mne závadné mlieko?
Video 3. - Zničí sa mlieko v mliekarni?
Video 4. - Robia sa mliečne výrobky z umelín?
Video 5. - Aké sú zdravotné účinky mlieka?
Video 6. - Aké mlieko mám vôbec piť?

Syry a jogurty, vieš čo ješ?

V minulosti riaditeľ supermarketu, neskôr potravinový kritik Patrick Linhart je autorom dokumentu o syroch a jogurtoch. Navštívil známu slovenskú mliekareň, aby poukázal na to, ako sa vyrábajú syry a jogurty. Oslovil kritikov i odborníkov a hľadal ukrytú pravdu o prídavných látkach, ktoré sú uvedené drobným písmom ale aj tých, ktoré budeme márne hľadať na obaloch produktov. Pozrime si reportáž s názvom "Vieš, čo ješ?". Možno nám pomôže zodpovedať niektoré otázky.

Film: Syry a jogurty, vieš čo ješ?
Autor: Patrick Linhart
Originál: Slovensko
Rok výroby: 2017
Kategória: dokument
Dĺžka: 26 min.

Ďalšie odkazy na mlieko

Kto ešte stále nemá jasno v otázkach mlieka, môže pokračovať v hľadaní ďalších názorov. Možno pomôžu niektoré z nasledujúcich odkazov:

Ako si vytvoriť svoju pravdu o mlieku?

Čim viac odkazov prelúskame, tým budeme jasnejšie vidieť vzájomnú podobnosť väčšiny príspevkov o mlieku. Môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín. Základné rozdelenie názorov o mlieku na - pro a proti - môžeme rozšíriť na veľmi áno, neviem ale skôr áno, neviem asi nie a silné nie. Navyše je tu podobnosť príspevkov podľa príslušnosti k "záujmovým" skupinám - príspevky vegánske, materialistické, marketingové, odborné, náboženské ...

Vegánske názory - poznať podľa argumentácie týraním, utrpením zvierat, neľudskom zaobchádzaní s kravami, teliatkami, ich odlúčení od matiek, zabíjaním. Tieto argumenty je potrebné brať vážne. Podľa názorov autorov webu nazdravie.eu sú práve tieto argumenty najzávažnejšie. Ak už pre niečo, tak práve pre to by sa človek mal vzdať mlieka. Ale sme presvedčení, že jestvuje iná, menej radikálna a správnejšia cesta. Stredná cesta.

Materialistické / medicínske názory - poznať podľa toho, že sa odvolávajú na zdravie (zdravosť, či škodlivosť). Zameriavajú sa na látky a ich účinky na ľudský organizmus. Či ide o chemikálie v poľnohospodárstve, kŕmení zvierat, v mliečnej výrobe, alebo škodlivé bielkoviny, cukry, antibiotiká atd. Ide im o telesnosť, zdravé ľudské telo, materiál.

Marketingové a PR názory - poznáme podľa silného postoja obhájcu mlieka, vydávanie sa za odborníkov, fundované, tvrdé obhajoby, niektoré až za každú cenu. Tieto príspevky by sme si mali vypočuť, ale postaviť ich mimo rozhodovania. Chápeme, že títo diskutujúci musia hájiť svoje záujmy, keďže sú na mlieku osobne až existenčne zainteresovaní (zamestnanci, mliekari). Napriek tomu môžu mať pravdu na svojej strane, na to nezabúdajme. Doprajme im právo na obhajobu, keďže mnohé výhrady odporcov mlieka sa týkajú práve ich a ich realizácií v živočíšnej veľkovýrobe.

Osobnosti - majúce vysokú popularitu alebo dvôveryhodnosť u širokého publika, alebo sú aspoň všeobecne známe, sa snažia k rozporuplným témam nevyjadrovať. Ide o tenký ľad a hazardovať s dobrou povesťou či popularitou sa nevypláca. Mliekový priemysel však dokázal nemožné. Kúpiť davy svetových celebrít, aby sa nechali vyfotiť s pohárom mlieka na reklamné materiály (pozrite si obrázkové výsledky vyhľadávania: "celebrities and milk") a uvidíte, koľkí si nechali nafotiť omočené pery v mlieku. Sú však aj rebeli s opačným postojom, ktorí sa verejne angažujú vo vegánskej komunite.

Platení recenzisti, blogeri, lovci senzácií - poznáme ich podľa toho, že sú príliš angažovaní, až nenávistní. Nachádzajú sa v oboch táboroch. Rozdúchavajú nenávisť, urážajú alebo zosmiešňujú opačné názory na diskusných fórach, snažia sa vyvolať "umelú väčšinu" svojich názorov. Jeden človek využíva viaceré e-účty (identity) a vytvára falošnú mienku. Ďalšou ich črtou je "vyvracanie mýtov" pomocou kvz. "odborných", krátkych tvrdení. Často si sami (alebo navzájom) priaznivo komentujú svoje príspevky. Platených diskutérov je vhodné ignorovať, podobne ako hejterov, ktorých motivuje vlastná frustrácia a chorobná potreba vyjadriť sa k čomukoľvek ale zásadne protinázorom.

Ak dokážeme odhaliť takéto a podobné príspevky, tak môžeme odfiltrovať množstvo "angažovaného" balastu. Angažovaní autori sú motivovaní emóciami, takže ťažko pridajú na stôl nejaký pádny argument. Snažme sa v procese hľadania pravdy udržiavať vecnosť a nestrannosť čo najdlhšie. Pri posudzovaní každého názoru si klaďme pomocné otázky typu: prečo tento človek hovorí to čo hovorí, čo ho k tomu vedie? Ak cítime angažovanosť, vypnime dôležitosť takým názorom. To ostatné sú odfiltrované argumenty, ktoré porovnajme s vlastnou skúsenosťou. Na konci takého uvažovania by sme mali mať jasný názor a získať vlastnú pravdu o mlieku. Nie je pre nás nič dôležitejšie, ako naša pravda. Podľa nej by sme sa mali rozhodnúť, ako budeme v jej kontexte žiť a konať ale tiež prijať za tieto rozhodnutia zodpovednosť.

A aká je tá univerzálna pravda o mlieku?

© na zdravie 2016