Aká je pravda o mlieku ?

Donedávna bolo nepredstaviteľné nepiť mlieko. Všetci sme na mlieku vyrastali. V súčasnosti je okolo potravín rozruch, ktorý spochybňuje aj najzákladnejšiu komoditu našich jedálničkov. Aká je pravda o mlieku, je vôbec mlieko prospešné ľudskému organizmu? Azda žiadna iná potravina sa nepýši lepším imidžom. Obchod s mliekom nemá konkurenciu. No kým veľký výrobcovia zvyšujú obraty stále novými kreáciami, poľnohospodári sa sťažujú na nízke výkupné ceny. Vážnosť otázok podčiarkuje veľkosť našej spotreby. Priemerná konzumácia mlieka činí u Európanov asi 80 kg/osoba/rok. O zdravosti mlieka však pribúdajú stále nové pochybnosti. Vraj môže spôsobovať astmu, kožné ochorenia, cukrovku, rakovinu. Znamenajú mlieko a mäso pre naše zdravie naozaj problém? Máme mlieko obmedziť či úplne vynechať, alebo ide iba o výmysly?

pravda o mlieku

Priveľa otáznikov

Ak chceme poznať pravdu o mlieku, mali by sme byť ochotní vypočuť si všetky argumenty. Nebuďme slepí stúpenci jedného, alebo druhého tábora. Načúvajme názorom a faktom a potom ich porovnajme s vlasnými skúsenosťami. Až tak môžeme zaujať solídny postoj k mlieku, inými slovami, prijať svoju "pravdu o mlieku". Každá bytosť je jedinečná aj jej názor je jedinečný. Preto ani pravda o mlieku nie je tak ľahko dostupná. Dospieť k absolútnej pravde je cesta zložitá, dlhá a nie je dostupná "neabsolútnym" bytostiam. Neveríte, opýtajte sa Šalamúna?

Pre účely bádania nad mliekom sme našli dve ľudské bytosti, ktoré nám vyrozprávali svoje príbehy. Jedna sa dožila 80 rokov pri dobrom zdraví. Celý život pila mlieko, jedla syry, maslo, tvaroh, jogurt, zakysané mliečne produkty. Druhá osoba sa tiež dožila 80 rokov v dobrom zdraví a celý život sa mlieka a mliečnych produktov ani nedotkla. Aká pravda o mlieku vyplýva z týchto dvoch životných príbehov?

Našu starú, jednotnú a priaznivú, pravdu o mlieku rozkývali nové názory, spochybnenia, ktoré sa opierajú o preukázateľné podvody potravinárskeho priemyslu. Pribúda chorých ľudí, ktorí trpia na civilizačné choroby. Tým sa na vrub pripisuje dlhodobé pôsobenie zlých potravín, zlé stravovanie, zlý životný štýl, stres, zhoršujúce sa životné prostredie a podobne. Prechemizovanosť sveta sa dotkla aj poľnohospodárstva najmä veľkovýroby potravín. Veľa sa zmenilo v posledných rokoch. Veľkochovy zvierat priniesli mnohé výhody ale aj nové problémy do života kráv a produkcie mlieka..

Preto by sme mali byť ochotní preveriť staré pravdy a byť pripravení aj na zmenu názoru, ak sa preukážu nové skutočnosti ako oprávnené. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako na tom dnešné mlieko je, aké sú poznatky kritikov i obhajcov, potravinárov, konzumentov, biológov, chemikov, doktorov, rôznych spoločenstiev?

Film: Lož o mlieku

Filmový dokument "Lož o mlieku" autora Mirka Tomica bol prvý, ktorý vážnejšie spochybnil neotrasiteľnú pozíciu mlieka. Tomic sa pokúša preveriť názor, že z odvetvia živočíšnej výroby je práve mlieko tou najkvalitnejšou potravinou. Autor overuje bežne zažité názory a tvrdenia o mlieku, v súvislosti s novými pochybnosťami ktoré autorovi vyvstávajú počas hľadania pravdy. Pozrime sa a urobme si vlastný názor, aká je pravda o mlieku?

Film - Milch Lüge / Lož o mlieku
Réžia: Mirko Tomic
Originál: Nemecko
Rok výroby: 2012
Kategória: Dokument - Potraviny
Dĺžka: 45 min.

Prednáška: Neuveriteľná pravda o mlieku

Pokiaľ film Mirko Tomica necháva otvorené mnohé otázky a podozrenia o nevhodnosti mlieka, nasledujúca prednáška doktora Veitha je nemilosrdným ťahom proti mlieku. Zaznievajú tu silné argumenty a vyčerpávajúce vysvetlenie, podložené výskumom. Fakty, ktoré sa ťažko vyvracajú však majú niekoľko nezrovnalostí. Jedná sa o nepozornosť - preklepy, alebo zásadné nepochopenie? Presvedčí vás tento diskutujúci pastor?

Video prednáška 1 - Neuveriteľná pravda o mlieku
Video prednáška 2 - Jedlo na zamyslenie
Lektor: Dr. Walter Veith
Originál: Nemecko
Rok výroby: 2015
Kategória: Dokument - Potraviny
Dĺžka: 80 min.

Kto je Prof. Dr. Walter Veith? Dlhoročný evolucionista a ateista získal doktorát zo zoológie na univerzite v Kapskom Meste v roku 1979. Do r. 1986 prednášal zoológiu na univerzite v Stellenbosch. Obohatil evolučnú teóriu niekoľkými významnými objavmi. Ďalším štúdiom však došiel k poznaniu, že evolučná teória nemôže obstáť tvárou v tvár faktom. Spoznal, že existuje Boh, ktorý mocne zasahuje aj v jeho živote. Walter Veith vo video prednáške Amazing Discoveries zodpovedá vyčerpávajúco všetky nejasnosti, ktoré za posledné roky padli na adresu mlieka. Prečo tak koná? To je zaujímavá otázka..

PR: Obhajoba mliekarenského priemyslu

V rámci akcie Zachráňme slovenské mlieko si mliekarenský priemysel na Slovensku najal úspešnú reklamnú agentúru a nechal si vyrobiť sériu reklamných filmov určených na podporu mlieka. Pozrime si nasledujúce krátke filmy a porovnajme túto verziu pravdy o mlieku s predchádzajúcimi dvoma príspevkami. Zmení sa, alebo potvrdí náš názor?

Slovenský mliekárenský zväz a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka
Originál: Slovensko
Rok výroby: 2016
Kategória: PR Marketing
Dĺžka: 60 min.

Predchádzajúce dva filmy spôsobili vlnu pochybností a rozsiahly odchod spotrebiteľov z klubu priaznivcov mlieka. Keď sa k tomu pridá globalizácia v mliečnom priemysle, likvidácia malých farmárov, cenová vojna, konkurenčný boj, priveľa technológií, prináša to negatívne dopady na ekonomiku mlieka. Logicky musel prísť pokus o obhajobu mliekarenského priemyslu a snahy napraviť obraz o mlieku. Súbor reklamných filmov "Aká je pravda o mlieku?" síce získal ocenenie odbornej poroty - Zlatý kosák 2016, ale podarilo sa im presvedčiť publikum?

Video 1. - Trpia kravy kvôli mlieku?
Video 2. - Dostane sa ku mne závadné mlieko?
Video 3. - Zničí sa mlieko v mliekarni?
Video 4. - Robia sa mliečne výrobky z umelín?
Video 5. - Aké sú zdravotné účinky mlieka?
Video 6. - Aké mlieko mám vôbec piť?

Syry a jogurty, vieš čo ješ?

V minulosti riaditeľ supermarketu, neskôr potravinový kritik Patrick Linhart je autorom dokumentu o syroch a jogurtoch. Navštívil známu slovenskú mliekareň, aby poukázal na to, ako sa vyrábajú syry a jogurty. Oslovil kritikov i odborníkov a hľadal ukrytú pravdu o prídavných látkach, ktoré sú uvedené drobným písmom ale aj tých, ktoré budeme márne hľadať na obaloch produktov. Pozrime si reportáž s názvom "Vieš, čo ješ?". Možno nám pomôže zodpovedať niektoré otázky.

Film: Syry a jogurty, vieš čo ješ?
Autor: Patrick Linhart
Originál: Slovensko
Rok výroby: 2017
Kategória: dokument
Dĺžka: 26 min.

Ďalšie odkazy na mlieko

Kto ešte stále nemá jasno v otázkach mlieka, môže pokračovať v skúmaní ďalších názorov. Možno pomôžu niektoré z nasledujúcich odkazov odhaliť, aká je pravda o mlieku:

 • Cowspiracy - je priekopnícky celovečerný dokumentárny film o životnom prostredí a živočíšnom poľnohospodárstve, ktoré je dnes hlavnou príčinou odlesňovania, spotreby vody a znečistenia. Veľkochov zvierat je zodpovedný za viac skleníkových plynov ako dopravný priemysel a je hlavnou hnacou silou ničenia dažďových pralesov, vymierania druhov, straty biotopov, erózie ornice, oceánskych „mŕtvych zón“ a prakticky každej druhej choroby životného prostredia. Napriek tomu pokračuje takmer bez povšimnutia.
 • What the Health - voľné pokračovanie a prirodzený doplnok filmu Cowspiracy je filmový dokument, dielo toho istého autora o zdravotných účinkoch konzumácie mäsa, mlieka a živočíšnej stravy. Vážne odhalenia smerujú priamo pod pokličku, kde sa zrodilo najväčšia blamáž storočia. Naša neodolateľná túžba po mäse nesie zodpovednosť za likvidáciu amazonského pralesa, z ktorého rastú pasienky pre kravy. A aby toho nebolo dosť, doplaca na konzumáciu mäsa aj nače zdravie.
 • Cow milk - kravské mlieko predstavuje globálne najkonzumovanejšie mlieko (83% celkovej produkcie mlieka), zodpovedné za zabezpečenie značnej časti dietetických požiadaviek na bielkoviny, tuky, vápnik, fosfor, vitamíny, aminokyseliny. Konzumácia kravského mlieka môže podľa výskumov ovplyvniť vývoj cukrovky 1. typu u geneticky náchylných ľudí. Alergia na kravské mlieko je obzvlášť rozšírená u malých detí, a preto si zaslúži osobitnú pozornosť.
 • The Milk Letter: A Message To My Patients - takmer nikto nemá pochýb, ze pitím mlieka činíme dobro. Dennodenne vidíme obraz zdravých, krásnych ľudí, ktorí nám z televíznych obrazoviek kričia: "vaše telo potrebuje mlieko". Naši lekári trvajú na tom, že "musíme piť mlieko, lebo vápnik". Takmer všetky školy sa chvália mliečným programom a každá nemocnica má mlieko vo svojom jedálničku. A ako by to nestačilo, naši výživoví odborníci nás od nepamäti učili, že “mlieko je základnou zložkou potravy”. Kravské mlieko sa teda stalo “normálnou vecou”., lenže...
 • Notmilk.com - rozsiahly študijný materiál nazhromaždili autori webu notmilk. Samotný názov predurčuje, aký názor by sa mal skrývať za týmto dielom, ale nájdete tu tak pro mliečne ako aj opozičné názory. Najvýznamnejšie portály, osobnosti, odborníci a ich vyjadrenia k tejto problematike na jednom mieste. Veľmi užitočné miesto. Ani sme nestihli všetko prelúskať. To znamená, že nám asi stačilo, argumentov už viac netreba. Vy si urobte svoj vlastný názor na mlieko.
 • Happy cow milk - ich tajomstvom sú šťastné kravy. Farma, ktorá sa stará. Heslo "How Now Milk" je o tom, že si môžete vychutnať pitie mlieka bez viny. Takéto mliečne výrobky sa stanú, keď sa hudobný priemysel stretne s producentom mlieka tretej generácie a spoločne sa rozhodnú napadnúť globálne prijaté postupy nehumánneho mliekarenského priemyslu a vytvoriť etickú mliečnu farmu založenú na jednoduchom predpoklade láskavosti.
 • Ak chcete zachrániť svet, vegánstvo je riešenie - je odpoveďou na ďalší z pokusov prezentovať akúsi strednú cestu, to jest odmietnuť nehumánne zaobchádzanie s dobytkom vo veľkochovoch ale nutnosť zaviesť novú alternatívu, ktorou je podľa aktivistky a farmárky voľný chov dobytka pasúceho sa na zelených pastvinách. Článok vyvolal obrovskú vlnu reakcí, niekoľko stoviek diskutujúcich v neriešiteľnej debate, ktorú nepodporili ani samotní producenti dobytka, keďže takáto transformácia je pre nich problémom, ani jej nepritakali veganski aktivisti, keďže podľa nich sa nerieši princíp - zabíjanie zvierat pre potravu.
 • Vegans-activist = Terrorists? - označiť niekoho v tv debate za teroristu je asi jediným terorizmom v tom čase a na tom mieste. Takto označil istý moderátor Piers Morgan svojho hosťa Joeyho Carbstronga, ktorý diskutoval s kuchárom celebrít Anthonym Worrall Thompsonom o mlieku. Mnoho ľudí prešlo k veganstvu práve vďaka nenávistným postojom tohto moderátora voči veganskej komunite. Predstaviteľ Veganuary - Matthew Glover - poďakoval televíznej hviezde za propagáciu veci... "nechtiac robí svet milším."
 • What happens at milk farms? - Čo sa deje na mliečnych farmách? po zhliadnutí znepokojivého dokumentu zo života kráv od kontroverzného Joey Carbstronga, si potom asi rozmyslíme, či si dáme do nákupného košíka ďalší liter kravského, alebo vyskúšame jednu z mnohých príjemnejších a zdravších mliek, ktoré sú bez krutosti, napríklad mandľové mlieko, sójové mlieko, vanilkové mlieko, kokosové mlieko, ovsené mlieko, ryžové mlieko a mnoho ďalších možností.
 • Milk and dairy products: good or bad for human health? - Mlieko a mliečne výrobky: dobré alebo zlé pre ľudské zdravie? Posúdenie všetkých vedeckých dôkazov. Cieľom tohto prieskumu bolo posúdiť vedecké dôkazy predovšetkým z metaanalýz observačných štúdií a randomizovaných kontrolovaných štúdií o príjme mliečnych výrobkov a riziku obezity, cukrovke typu 2, kardiovaskulárnych chorobách, osteoporóze, rakovine a úmrtnosti na všetky príčiny. Výsledky tejto štúdie ncbi sú priaznivejšie, než by čakali najväčší optimisti.
 • Is Milk Really Healthy for You? Learn the Facts - Je pre vás mlieko skutočne zdravé? Mužský portál preskúmal túto úvahu, "ako odborník na výživu som zistil, že väčšine mužov sa z mlieka darí, či už je ich cieľom odbúravať tuk alebo budovať svalovú hmotu. Aby som si bol istý, že je to bezpečné, preskúmal som všetky tvrdenia proti mlieku, preosial som sa výskumom a zároveň kriticky pohliadol na promliečnu propagandu. Jedinou agendou, ktorú mám, je zdravie mojich klientov. Výsledok: všetky vaše otázky týkajúce sa mlieka, zodpovedané."
 • PETA - 12 Reasons to Stop Drinking Cow’s Milk - Organizácia People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) je najväčšou organizáciou pre práva zvierat na svete s viac ako 6,5 miliónmi členov a priaznivcov. Stavia sa proti medzi druhovému, ľudsko-rasistickému svetonázoru a zameriava svoju pozornosť na štyri oblasti, v ktorých najväčší počet zvierat trpí najintenzívnejšie po najdlhšiu dobu: v laboratóriách, potravinárskom priemysle, odevnom priemysle a v zábavnom priemysle, ako aj týrania domestikovaných zvierat. Mlieko je významným PR nástrojom živočíšnej výroby.
 • The Truth About Milk - pravda o mlieku z pohľadu pasterizácie, ktorá je podľa zdravotníctva v poriadku a dokonca je žiadúca, kvôli výskytu baktérií, ktoré sú týmto spôsobom zlikvidované robí z mlieka nepodarok. Ako by asi vyzerala pasteriazácia materského mlieka pred tým ako ho matka podá vlastnému dieťaťu? Toto samotné je dôkazom nevhodnosti kravského mlieka pre naše deti, o starších jedincoch ani nehovoriac. Je možné, že zníženie mikrobiálnej biodiverzity v ľudskom tele spôsobilo viac chorôb, ako im predchádzalo?
 • Do you know the whole truth about milk? - päťmesačný chlapec bol omylom kŕmený raňajkovou cereáliou pre deti s obsahom mliečnych bielkovín, čo vyvolalo jeho alergiu. Zomrel iba pár hodín po jedle v škôlke. Vyšetrovaním jeho smrti sa dospelo k záveru, že k náhode prispelo nepozornosť, ale debata o alergiách na mlieko a intolerancii zúri ďalej. Mnoho alternatívnych lekárov a špecialistov na alergiu tvrdí, že počet ľudí s intoleranciou na mlieko a alergiami stúpa, čo je znakom toho, že mlieko je pre nás skutočne zlé.
 • Mlékárenský průmysl - prináša správy: Do roku 2030 je očakávaný kolaps mäsového a mliečneho priemyslu; Poľská mliekarenská spoločnosť prešla na plne rastlinnú výrobu; Joaquin Phoenix vyslobodil z bitúnkov kravu aj s jej týždeň starým teliatkom; 10 dôvodov, prečo nepotrebujeme mliečne výrobky; Blíži sa koniec mliečneho priemyslu. Tu sa dozviete prečo; Mlieko bez porážky čoby humánne mlieko budúcnosti? Nie tak celkom; Cez 60 billboardov v LA odhaľuje realitu mliečneho priemyslu; Kampaň Biele mínus informuje o tienisté stránke mliečneho priemyslu...
 • Is milk good or bad for health? - Je mlieko dobré alebo zlé pre zdravie? diskusia s marketingovou pracovníčkou spoločnosti Leadoom, ktorá tvrdí v úvode, že mlieko sa považuje za celé jedlo. Poskytuje 18 z 22 základných živín - vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok a bielkoviny na kalóriu ako akékoľvek iné jedlo v typickej strave, nasýtené tuky: 4,5 g, nenasýtené tuky: 2,5 g, cholesterol: 24 miligramov; železo, selén, vitamín B-6, vitamín E, vitamín K, niacín, tiamín, riboflavín. Vyše 400 názorov, otázok, diskusných príspevkov sa pokúša spolu vyriešiť túto otázku.
 • Video: Holistická pastva - regeneratívne poľnohospodárstvo ponúka budúcnosť udržateľného chovu mäsa v súlade s potrebami prírody pomocou holistického riadenia a organických / biodynamických postupov a dokonca aj sekvestrácie uhlíka v pôde - čo je v našej reakcii na našu klimatickú krízu také dôležité. V krásnom novozélandskom zálive Hawke's Bay, sa nachádza farma Mangarare a Greg Hart s rodinou v procese obnovy 1500 akrov pôdy konvenčne obhospodarovanej viac ako 150 rokov smerujúc do raja, v ktorom kedysi bola.
 • Video: Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. - Kazein - pedagogička, jedna z popredných odborníčiek a vedecká pracovníčka Univerzity Karlovej, v súčasnosti publicistka v oblasti medicíny, predovšetkým imunológie, autizmu a zdravého životného štýlu píše o veciach mimo hlavného prúdu. Strava bez lepku a kazeínu je prospešná pre káždého. Chlebom s maslom a kávou sa zdravej staroby nedočkáte, tvrdí táto "vedecká čarodejnica" a jej ďalší spolupracovníci.
 • Video: Čím sa stravujeme?
 • Video: Triky potravinárskeho priemyslu.
 • Video: Správa o skutočnej cene lacných potravín
 • ...

Ako si vytvoriť svoju pravdu o mlieku?

Čim viac odkazov prelúskame, tým budeme jasnejšie vidieť vzájomnú podobnosť väčšiny príspevkov o mlieku. Môžeme ich rozdeliť do niekoľkých skupín. Základné rozdelenie názorov o mlieku na - pro a proti - môžeme rozšíriť na veľmi áno, neviem ale skôr áno, neviem asi nie a silné nie. Navyše je tu podobnosť príspevkov podľa príslušnosti k "záujmovým" skupinám - príspevky vegánske, materialistické, marketingové, odborné, náboženské ...

Vegánske názory - poznať podľa argumentácie týraním, utrpením zvierat, neľudskom zaobchádzaní s kravami, teliatkami, ich odlúčení od matiek, zabíjaním. Tieto argumenty je potrebné brať vážne. Podľa názorov autorov webu nazdravie.eu sú práve tieto argumenty najzávažnejšie. Ak už pre niečo, tak práve pre to by sa človek mal vzdať mlieka. Ale sme presvedčení, že jestvuje iná, menej radikálna a správnejšia cesta. Stredná cesta.

Materialistické / medicínske názory - poznať podľa toho, že sa odvolávajú na zdravie (zdravosť, či škodlivosť). Zameriavajú sa na látky a ich účinky na ľudský organizmus. Či ide o chemikálie v poľnohospodárstve, kŕmení zvierat, v mliečnej výrobe, alebo škodlivé bielkoviny, cukry, antibiotiká atd. Ide im o telesnosť, zdravé ľudské telo, materiál.

Marketingové a PR názory - poznáme podľa silného postoja obhajcu mlieka, vydávanie sa za odborníka, fundované, tvrdé obhajoby, niektoré až za každú cenu. Tieto príspevky by sme si mali vypočuť, ale postaviť ich mimo rozhodovania. Chápeme, že títo diskutujúci musia hájiť svoje záujmy, keďže sú na mlieku osobne až existenčne zainteresovaní (zamestnanci, mliekari). Napriek tomu môžu mať pravdu na svojej strane, na to nezabúdajme. Doprajme im právo na obhajobu, keďže mnohé výhrady odporcov mlieka sa týkajú práve ich a ich realizácií v živočíšnej veľkovýrobe.

Osobnosti - majúce vysokú popularitu alebo dvôveryhodnosť u širokého publika, alebo sú aspoň všeobecne známe, sa snažia k rozporuplným témam nevyjadrovať. Ide o tenký ľad a hazardovať s dobrou povesťou či popularitou sa nevypláca. Mliekový priemysel však dokázal nemožné. Kúpiť davy svetových celebrít, aby sa nechali vyfotiť s pohárom mlieka na reklamné materiály (pozrite si obrázkové výsledky vyhľadávania: "celebrities and milk") a uvidíte, koľkí si nechali nafotiť omočené pery v mlieku. Sú však aj rebeli s opačným postojom, ktorí sa verejne angažujú vo vegánskej komunite.

Platení recenzisti, blogeri, lovci senzácií - poznáme ich podľa toho, že sú príliš angažovaní, až nenávistní. Nachádzajú sa v oboch táboroch. Rozdúchavajú nenávisť, urážajú alebo zosmiešňujú opačné názory na diskusných fórach, snažia sa vyvolať "umelú väčšinu" svojich názorov. Jeden človek využíva viaceré e-účty (identity) a vytvára falošnú mienku. Ďalšou ich črtou je "vyvracanie mýtov" pomocou kvz. "odborných", krátkych tvrdení. Často si sami (alebo navzájom) priaznivo komentujú svoje príspevky. Platených diskutérov je vhodné ignorovať, podobne ako hejterov, ktorých motivuje vlastná frustrácia a chorobná potreba vyjadriť sa k čomukoľvek ale zásadne protinázorom.

Ak dokážeme odhaliť takéto a podobné príspevky, tak môžeme odfiltrovať množstvo "angažovaného" balastu. Angažovaní autori sú motivovaní emóciami, takže ťažko pridajú na stôl nejaký pádny argument. Snažme sa v procese hľadania pravdy udržiavať vecnosť a nestrannosť čo najdlhšie. Pri posudzovaní každého názoru si klaďme pomocné otázky typu: prečo tento človek hovorí to čo hovorí, čo ho k tomu vedie? Ak cítime angažovanosť, vypnime dôležitosť takým názorom. To ostatné sú odfiltrované argumenty, ktoré porovnajme s vlastnou skúsenosťou. Na konci takého uvažovania by sme mali mať jasný názor a získať vlastnú pravdu o mlieku. Nie je pre nás nič dôležitejšie, ako naša pravda. Podľa nej by sme sa mali rozhodnúť, ako budeme v jej kontexte žiť a konať ale tiež prijať za tieto rozhodnutia zodpovednosť.

A aká je tá univerzálna pravda o mlieku?

© na zdravie 2016