Rozdiel medzi autizmom a aspergerom

Neustále ich pribúda, lekári si kladú otázky, na ktoré stále nemajú uspokojivé odpovede. "Rozdiel medzi aspergerom a autizmom je tak očividný, že nám hľadí priamo do tváre. Ak ste vy alebo niekto, koho poznáte v spektre a chceli by ste im lepšie porozumieť, jestvuje vysvetlenie, o ktorom (zatiaľ) nikde inde nebudete počuť", prezradil autor viacerých kníh o autizme, Forrest Maready vo svojom video clipe. "Ak mám pravdu, rozdiel medzi autizmom a Aspergerom môže veľa vysvetliť a dúfam, že jedného dňa by sme mohli lepšie pracovať s tými, ktorí to majú."

autizmus-asperger

Objav Forresta Mareadyho je podľa nášho názoru zaujímavý, preto sme si dovolili s jeho láskavým zvolením uviesť slovenský prepis krátkeho videoclipu - The Smile Difference: Autism vs. Asperger Syndrome:

Prepis

Forrest Maready: "Pred niekoľkými rokmi som začal skúmať túto tému a bol som schopný dať dohromady čo sa môže stať. Napísal som o tom niekoľko kníh a naznačil som rozdiel medzi autizmom a Aspergerom, ale keďže stále viac ľudí je v týchto dňoch cenzurovaných a ich príspevky sú zrušené, chcel som pokračovať a predložiť krištáľovo čisté vysvetlenie - s vizuálom - aby iní ľudia, ktorí môžu byť akceptovanejší vedeckou komunitou, mohli pokračovať v tejto línii výskumu.

Blížime sa k 80. výročiu toho, čo v súčasnosti nazývame autizmom. Táto neurologická porucha, ktorá bola prvýkrát oficiálne uznaná v 40. rokoch 20. storočia, postihuje deti, ako nikdy predtým. Mnohých z vás to zrejme priamo zasiahlo. Časom sa objavili dva rôzne druhy autizmu: klasický autizmus a to, čo nazývame Aspergerov syndróm.

Mnoho ľudí považuje Aspergerovu chorobu za o niečo menej rušivú verziu autistického spektra. Nedostatočné sociálne vzťahy, emocionálne spojenia atď. Samozrejme, existuje stupňovanie a každý z postihnutých je iný, ale pre tých, ktorí majú Aspergerovu chorobu, zdá sa, že je v tom niečo konkrétne iné, ako u tých s klasikou definícia autizmu. Lekári sa sporia o tom, ako ich diagnostikovať, či sú to variácie toho istého, ale chcem vám dať jednoduchý spôsob, ako ich rozlíšiť.

Ak už poznáte môj výskum, niečo z toho ste už počuli, viete že neverím, že autizmus je akýmkoľvek spôsobom genetický. Desaťročia sa pokúšali nájsť genetické spojenie a napriek stovkám miliónov - možno miliárd dolárov - v skutočnosti nenašli nič významné. Myslím si, že je to preto, že autizmus nie je genetický. Je to dôsledok poranenia mozgu. Presnejšie poranenie mozgového kmeňa.

Dôkazy sú také zrejmé, že ich doslova vidíte na ich tvári. Pozerajú priamo na vás. Mozgový kmeň je malá časť mozgu, ktorá ho spája s miechou. Posilňuje zmysel pre chuť, vôňu, sluch, schopnosť pohybovať očami a tvárou, okrem mnohých ďalších dôležitých vecí. Moja teória je, že autizmus a Aspergerov syndróm sú často výsledkom zranenia konkrétnej strany mozgového kmeňa.

Tváre sú asymetrické

Pri autizme je postihnutá ľavá strana mozgového kmeňa, u aspergerov je postihnutá pravá strana mozgového kmeňa. To je ten rozdiel. Autizmus je poranenie ľavostranného mozgového kmeňa u Aspergerov je pravostranný problém. Ukážem vám presne, o čom hovorím, a vyrazí vám z toho dekel na hlave. Nezabudnite, že dve polovice vášho mozgu majú špecifické funkcie. Ľavá strana mozgu sa používa na racionálne myslenie, spracovanie jazyka, vedu a matematické fungovanie. Pravá strana mozgu sa používa na abstraktné myslenie, kreativitu, hudbu, umenie. Humor.

autizmus-asperger

Keď máte problém na ľavej strane mozgu, nebudete tak dobrí v lineárnom, racionálnom myslení, ale často zrýchlite v iných oblastiach, napr. v umení, kreativite. Ak máte problém s pravou stranou, ako je to v prípade Aspergerov, váš mozog môže byť plnšie využívané na vedecké a matematické myslenie. Budete pôsobiť mimoriadne múdro. Vaše jazykové spracovanie bude neuveriteľné - dôvod, prečo ľudí s Aspergerom volali "malí profesori." Ale vaše sociálne zručnosti môžu utrpieť. Nebudete si môcť vybrať ani sociálne podnety. Humor bude pre vás ťažký. Pravdepodobne nebudete dostatočne umeleckí alebo kreatívni, ako by ste chceli.

Keď dôjde k poraneniu na jednej strane mozgového kmeňa, zdá sa, že väčšina vášho mozgu sa stane dostupnou pre druhú stranu. V jednej veci sa teda stanete skutočne dobrými, ale v druhej často nie až takí dobrí. To je dôvod, prečo často vidíte umelecké zázraky autistov – celý ich mozog používajú na činnosť pravého mozgu, pretože ľavá strana ich mozgového kmeňa nefunguje dokonale. Možno nie sú dobrými vedcami alebo inžiniermi, ale ich umelecké schopnosti sú mimo graf.

U Aspergerov často uvidíte vedecké a matematické zázraky, možno nepochopia vaše vtipy, ale dokážu okamžite vykonávať úžasné numerické výpočty. Možno mi ešte neveríte, ale myslím, že vás môžem presvedčiť, že to tak je.

Môžete to vidieť priamo na ich tvárach. Pamätáte si, keď som povedal, že jednou z vecí, ktoré mozgový kmeň robí, je ovládanie svalov tváre? Ak máte problém s jednou stranou mozgového kmeňa, môže to spôsobiť vplyv na jednom z vašich očí, napr. nesmeruje tam, kam má smerovať, alebo je váš úsmev nerovnomerný. Pri autizme je to problém ľavostranného mozgového kmeňa. To znamená, že ľavá strana vašej tváre môže vykazovať určitú slabosť. Takže ak len prejdem pár obrázkami ľudí, ktorí majú diagnostikovaný autizmus, uvidíte, že je to zrejmé.

Autizmus

Niekedy sa môžu usmievať iba na pravej strane (pretože ľavá nefunguje), alebo niekedy ich ľavé oko nebude smerovať presne správnym smerom. Ale znova a znova vidiac obrázky ľudí s autizmom si všimnete, že ľavá strana ich tváre je slabšia ako pravá. Ak je to správne, potom by ste správne očakávali opak u ľudí s Aspergerovým syndrómom.

Asperger

Ľudia s Aspergerovým syndrómom majú pravostranné problémy, takže pravá strana ich tváre ukazuje slabosť. A neuveriteľne presne to vidíte. Na všetkých týchto obrázkoch sú ľudia, ktorí majú údajne Aspergerovu diagnózu. Znovu a znovu môžete vidieť slabosť na pravej strane ich tváre. Niekedy je to ich úsmev. Inokedy je to ich pravé oko, ktoré nie je nasmerované správne. Či tak alebo onak, je zrejmé, že ľudia s Aspergerom majú niečo s pravou stranou ich mozgu. Vidno to na ich tvári. To je dôvod, prečo môžu byť sociálne nešikovnejší. To je dôvod, prečo môžu byť naozaj dobrí v matematike alebo prírodných vedách, ale nepochopia vaše vtipy.

Ostatní ľudia, ktorí sú hudobne a umelecky založení, ako ja, sa usmievajú takto (viď video). Máme tendenciu mať slabosť na ľavej strane tváre, možno preto, že máme ľavo stranné zranenie mozgu. Teraz si pravdepodobne pomyslíte: "On si nediagnostikuje autizmus, však?" Toto je zaujímavé. Počuli ste o ľuďoch, ktorí hovoria o autistickom spektre. Viete, byť v autistickom spektre? Budete počuť ľudí hovoriť, že sú „v skutočnosti autisti“, pretože im nikto neverí. Cítia, že niečo nie je v poriadku, ale na kvalifikáciu diagnózy to nestačí. Myslím si, že ak na autizmus a Asperger nie sú genetické dôvody, ale ide o poranenia mozgového kmeňa, to vysvetľuje, prečo existuje také široké spektrum.

Symptomy niektorých ľudí sú mimoriadne mierne. Možno ich bolo ľahšie zistiť, keď boli deťmi, ale keď vyrástli, naučili sa vyhovieť a kompenzovať symptomy a už si to na nich ani nevšimnete. Očividne existujú aj iné deti, ktoré majú horšiu situáciu a môžu sa zlepšiť, aby to nebolo také dramatické. Ich rodičia sú jedni z najoddanejších, najpracovitejších a najmilších ľudí, akých som kedy stretol. A istým spôsobom môžete vidieť, prečo by mohlo bolieť zavolať niekomu, kto nemá žiadne viditeľné problémy a „v skutočnosti je autista“.

Chápem to - minimalizuje to množstvo bolesti, s ktorou sa títo rodičia museli stretávať, keď začnite myslieť na stav svojich detí ako na nejaký mierny výstrelok aj keď v skutočnosti je to pre mnohých iných ľudí veľmi náročné. Niektoré dni nemožné. Keď to viem, chcem sa pozrieť na niekoľko známych ľudí, pretože si myslím, že to pomôže vysvetliť ich niekedy nevysvetliteľné správanie.

Osobnosti s autizmom a Aspergerom

autizmus-asperger

Greta Thunberg, klimatická aktivistka? No, myslím, že stanovila Aspergerovu diagnózu. Slabosť na pravej strane tváre? Skontrolujte. Presne tak, ako by sme očakávali. To je úsmev niekoho s Aspergerom.

A čo Bill Gates? Niektorí ľudia povedali, že má sklony k autizmu. Slabosť tváre na ľavej strane? Áno. Pamätajte, že problémy na ľavej strane mozgu, značia pravdepodobnosť, že pravá, kreatívna, umelecká stránka bude oveľa silnejšia. To je dôvod, prečo často uvidíte toľko umelcov a komikov so slabosťou na ľavej strane. Pravá strana ich mozgu je schopná pracovať dvojnásobne.

To je pravdepodobne dôvod, prečo má niekto rád Steva Jobsa, notoricky sociálne nepohodlného a extrémne inteligentného, vykazuje známky pravostranného problému. Povedal by som, že pravdepodobne mal nádych Aspergera.

To isté pre Georga Lucasa. Je známe, že sa s ním ťažko komunikuje a má slabý zmysel pre humor. Mne to pripadá ako úsmev niekoho s Aspergerom.

Ďalšia vec, ktorá je trochu fascinujúca – pamätáte si, že ste počuli, že ľavá strana vášho mozog ovláda pravú stranu tela a naopak? Pravá strana mozgu ovláda ľavú časť tela? Zapamätaj si to! Čo je zaujímavé, často môžete hádať, či je niekto ľavák alebo nie pohľadom na ich tvár.

Ak majú slabosť na ľavej strane tváre, kvôli tejto prekríženej funkcii je pravdepodobné mať pravostrannú telesnú slabosť, to znamená, že ak uvidíte niekoho s ľavostrannou slabosťou tváre, bude to často ľavák. Je to opak toho, čo si myslíte. Slabosť na ľavej strane tváre znamená, že budú pravdepodobne ľaváci. Pravostranné problémy s tvárou znamenajú, že budú pravdepodobne pravákmi. Som ľavák a takto sa usmievam. Môj ľavý mozog nefunguje tak dobre, a pretože sa kríži v tele, moja pravá ruka nefungovala tak dobre. Takže som ľavák.

Ale to uvidíte znova a znova, najmä u hudobníkov, hercov a komikov. Pravá strana ich mozgu funguje lepšie a v dôsledku toho sú ľaváci. Lady Gaga. Možno problém na ľavej strane? Ľavák. Will Ferrell? Ľavostranná slabosť tváre? Ľavák. Josh Jackson. Vidíte, ako sa jeho ľavé oko trochu zatúla? Ľavák. Ashley Jenkinsová. Lenivé oko na ľavej strane. Dominantný pravý mozog a ľavák.

Komedianti. Hudobníci. Toľko ľavákov, čo by naznačovalo dominanciu pravého mozgu. Ľudia sa vždy čudovali, prečo to tak je, a myslím si, že toto to vysvetľuje.

Čo je naozaj zaujímavé, je prejsť si obsadením Harryho Pottera. Daniel Radcliffe, má Aspergerov úsmev - a počul som, ako spomína, že sa cíti často spoločensky nepríjemne. Očakávali sme, že bude pravák. A on je. Ruper Grint (predstaviteľ Rona Weasleyho) má úsmev na pravej strane. A je pravák. Ale Matthew Lewis, ktorý hral Nevilla Longbottoma, má ľavý úsmev. A ako by sme očakávali, je ľavák. Aby bolo jasné, nikomu nič nediagnostikujem, ale vzorec je zrejmý.

Mnohí s autizmom sa takto usmievajú. Mnohí s Aspergerovým úsmevom sa usmievajú takto. Nie vždy, ale veľmi často. Možno vám to pomôže pochopiť niekoho blízkeho. Mne to naozaj pomohlo. Zdá sa, že autizmus je problém s ľavou stranou mozgu. Zdá sa, že Asperger má problémy s pravou. Vidno to na ich správaní a schopnostiach. Často je to vidieť na ich tvári.

Pomer chlapcov a dievčat 3:1

Ešte jedna vec, ak stále pochybujete o mojej teórii. Ak to ešte neviete, autizmus a Aspergerov syndróm sú oveľa častejšie u chlapcov. Asi 3 alebo 4 chlapci na 1 dievča. Som si celkom istý, prečo je to tak, ale teraz o tom nebudem hovoriť – pretože v skutočnosti je to znepokojujúce a podrobne sa o tom pojednáva v dvoch mojich knihách – ale ak sa rozhliadnete a začnete vidieť krivé úsmevy alebo nesprávne zarovnané oči, okamžite si to tiež všimnete. Väčšinou sú to muži. Je veľmi málo dievčat s krivými úsmevmi. V skutočnosti na každú ženu pripadajú asi 3 alebo 4 muži s krivým úsmevom. Neverte mi. Vyhľadajte si to. Spočítajte si ich sami. Uvidíte, že mám pravdu. Prečo je to tak?

Prečo je pomer pokrivených úsmevov a vychýlených očí podľa pohlavia rovnaký ako pri autizme? Spektrum je oveľa širšie, ako si uvedomujeme. Preto. Niektorí ľudia utrpia malé poškodenie, ktoré nespôsobuje jazykové alebo zmyslové problémy poruchy spracovania alebo črevné problémy. Žiaľ, iní áno. Jedna posledná vec, na ktorú som takmer zabudol. Autizmus vs. Asperger. Pamätajte, že toto je autizmus – poranenie mozgu na ľavej strane a toto je Asperger – poranenie mozgu na pravej strane mozgu.

Pomer Aspergerov a Autistov 1:9

Vedeli ste, že na každý 1 alebo 2 prípady Aspergerovej choroby pripadá asi 8 alebo 9 prípadov autizmu? A ako si začnete všímať krivé tváre, všimnete si vzor. Väčšina úsmevov je takto pokrivených – slabosť na ľavej strane. V skutočnosti je asi 8 alebo 9 pravých vysokých, ľavých nízkych. Ďalší jeden alebo dva sú naopak. Vysoká na ľavej strane, nízka na pravej strane – rovnaký pomer ako autizmus k Aspergerovmu syndrómu. Neverte mi, hľadajte sami za seba. Katalogizujte ich.

Všimnete si oveľa viac mužov s pokrivenými úsmevmi a všimnete si oveľa viac úsmevu autizmu, než úsmevu Aspergerovho. Pomer mužov a žien a autizmu k Aspergerovi je rovnaký, dokonca aj pri pohľade na tvárach ľudí."

Odkazy, linky, ďalšie články

Dôsledného pátrača by mali zaujímať ďalšie informácie o veciach uvedených v tomto článku, preto sa hodia linky na ďalšie webové adresy, ktoré sa venujú tejto téme:

  • Rozdiely medzi Aspergerom a Autizmom - healthline.com - Aspergerova choroba bola kedysi považovaná za odlišnú od ASD. Ale diagnóza Aspergera už neexistuje. Príznaky a symptómy, ktoré boli kedysi súčasťou Aspergerovej diagnózy, dnes spadajú pod ASD. Nie všetky autistické deti vykazujú rovnaké znaky autizmu alebo ich prežívajú v rovnakej miere. To je dôvod, prečo sa autizmus považuje za v spektre. Existuje široká škála spôsobov správania a skúseností, ktoré sa považujú za spadajúce pod záštitu diagnózy autizmu.
  • Liečba klientov s Aspergerovým syndrómom a autizmom - Na rozdiel od niektorých iných ASD sa jedinci s AS bežne vyznačujú štandardnou alebo nadpriemernou inteligenciou, avšak ťažkosti v sociálnych zručnostiach a komunikácii môžu pre týchto jedincov predstavovať výzvy v každodennom fungovaní. Poradenstvo osobe s AS alebo autizmom predstavuje jedinečnú výzvu pre poskytovateľa starostlivosti o duševné zdravie.
  • Lucija Tomljenovič Ph.D. - sú dôkazy o bezpečnosti očkovania „pevné ako skala“? Na rozdiel od drvivej väčšiny liekov a biologických výrobkov, ktoré sú vyrobené predovšetkým na liečbu chorých pacientov, vakcíny sú podávané hlavne zdravím ľuďom, častokrát zdravým dojčatám a deťom. A to kladie značný dôraz na ich bezpečnosť.
  • Kvôli stromom nevidia les - Ťažko ich čítame a oni ťažko čítajú nás. Ale musí to tak byť? O ľuďoch s Aspergerovým syndrómom odborne aj ľudsky s pracovníčkou z Autistického centra. Odborne sa tento syndróm považuje za pervazívnu vývinovú poruchu. Slovo pervazívny v tomto prípade znamená, že Aspergerov syndróm je porucha, ktorá vzniká u detí už v rannom vývoji a bude súčasťou celého ich života.
  • Professor Christopher Shaw - v októbri 2017 Shaw a jeho kolegyňa Lucija Tomljenovic oznámili, že sťahujú článok, ktorý boli spoluautorom v časopise Journal of Anorganic Biochemistry, a tvrdili, že zistili, že hliník vo vakcínach spôsobuje u myší symptómy „zhodné s príznakmi autizmu“, po tom, čo viacerí ďalší výskumníci kritizovali základné údaje ako neplatné alebo sfalšované. Dwoskin použil Shawove štúdie uskutočnené v UBC ako údajný dôkaz, že vakcíny spôsobujú autizmus.

Ďalšie názory Forresta

Tie najlepšie externé odkazy uvádzame na stránke: Odkazy na zdravie

 

Nech ti štúdium o autizme padne na zdravie ;)

© na zdravie 2016