Medvedí cesnak prvý symbol jari

Príchodom prvých zelených raňajok koncom marca sa môj organizmus dozvedá, že skončila zima a nastáva nový život. Zelená jar sa rýchle rozprúdi červenou krvou do celého tela. Pripadám si ako zimný medveď po dlhom spánku, ktorého reštartuje jemná, svieža, voňavá, zelená bylina. Jej účinky sú najmä detoxikačné a regeneračné. Presne to po dlhej zime potrebujeme. Medvedí cesnak (Allium ursinum) nazývaný tiež divoký cesnak, lesný cesnak alebo divoká cibuľa je výborným iniciátorom sviežej a čerstvej stravy, ktorá by po dlhej zimnej a prevažne varenej strave mala nasledovať. Ľahko sa dá vypestovať aj na záhrade, ale ak môžme, uprednostnime medvedí cesnak nazbieraný v lese. Prečo?

Medvedí cesnak

Botanika

Medvedí cesnak (Allium ursinum) patrí medzi rastlinné druhy cesnaku podčeľade z rodiny Amarylis. Rastie divoko vo vlhkých a tienistých listnatých lesoch, vo forme rozsiahlych polí. Rastlina dosahuje výšku 20-50 cm. Vyskytuje sa v celej Európe, na východ až k Uralu a na Kaukaz. Dnes sa bežne pestuje ako prvý symbol jari spolu s ďalšími cibuľovitými rastlinami aj na záhradách. Na Slovensku sa voľne vyskytuje v lesoch a popri riekach bežne. V prírodných chránených parkoch a chránených lokalitách je pod čiastočnou ochranou. Tento druh sa dlho používa ako jedlá, liečivá a okrasná rastlina. Má liečivé vlastnosti podobné bežnému cesnaku a vyznačuje sa atraktívnym lístím a kvetmi. Všetky časti rastliny sú jedlé. Pri zbere sa uistíme (najlepšie pachovou kontrolou), aby nedošlo k zámene s jedovatou konvalinkou. Listy oboch sú čiastočne podobné, ak však pošúchame list divého cesnaku medzi prstami, bude vydávať charakteristický cesnakový zápach.

Zelený symbol jari na našich tanieroch

Používa sa pri varení, v zdravotníctve aj v ľudovom liečiteľstve. Účinky sú najsilnejšie v surovom stave, preto sa snažíme konzumovať ho svieži a surový. Výborný je na chlieb s maslom, nasekaný ako príloha do nátierok, do šalátov, cestovín, tvarohu, omáčok. Táto prísada dodáva smaženým a pečeným jedlám zaujímavú príchuť. Cibule medvedieho cesnaku sa môžu nakladať a používať na tinktúry. Čerstvé listy medvedieho cesnaku je možné zmraziť.

Ale aj taká polievka z medvedieho cesnaku je fajn, dokonca chutí lepšie, než špenátová. Výborný spôsob, ako si predĺžiť prítomnosť tejto jarnej plodiny v našich kuchyniach, je výroba pesta - rozmixovať spolu s orieškami, naložiť do soli a olivového oleja. Taliani do originálu pridávajú aj postrúhaný parmezán.

Pesto medvedí cesnak
Pesto z medvedieho cesnaku

Použitie v kuchyni

Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, éterické oleje, fytoncidy a lyzozým a považuje sa za účinný profylaktický prostriedok pri akútnych respiračných ochoreniach. Medvedia cibuľa stimuluje chuť do jedla, zlepšuje fungovanie tráviaceho systému a znižuje riziko vzniku ochorení štítnej žľazy. Používa sa tiež často na na doplnenie vitamínov pri ich nedostatku. Je obzvlášť užitočné konzumovať divoký cesnak skoro na jar, keď telo po zime nevyhnutne potrebuje doplniť nedostatok vitamínov a minerálov.

Zavárané kyslé uhorky spestria pikantné mladé cibuľky a výhonky divokého cesnaku. Sušenie sa neodporúča, v suchom medveďom cesnaku nezostane nič užitočné.

Okrem toho boli preukázateľne účinné výhonky medvedieho cesnaku pre kardiovaskulárny systém. Medvedia cibuľa stimuluje srdce a prečisťuje krv, rovnako ako znižuje krvný tlak a znižuje riziko mozgovej príhody. Bežný cesnak, ako poznamenávajú odborníci, má tiež vlastnosti, ktoré pozitívne ovplyvňujú prácu kardiovaskulárneho systému, ale divoký cesnak má oveľa silnejší účinok.

Zbierajú sa listy, alebo celá rastlina od februára do apríla, podľa vegetačných podmienok, najlepšie pred kvetom ak sa má dosiahnuť stimulácia tráviacich procesov. Rastlina sa zväčša získava z divokej prírody, kde si najlepšie udržiava svoju širokospektrálnu skladbu vitamínov, minerálnych a stopových prvkov. Cibuľoviny sa zbierajú v septembri až októbri pred mrazmi.

Vedeli ste, že prospešné vlastnosti medvedieho cesnaku (podobne ako jeho príbuzného kuchynského cesnaku) sa neobmedzujú iba na ochranu pred prechladnutím? Celé storočia bol považovaný za liek na mnohé ochorenia. Dávno predtým, ako boli objavené antibiotiká, sa cesnak užíval na všetky druhy infekcií, od tuberkulózy po brušný týfus. V starovekom Egypte dal medvediu moc staviteľom pracujúcim na pyramídach, používali ho vojvodcovia na kŕmenie svojich vojsk, ktorým dával silu a zdravie.

Varíme s medvedím cesnakom

Polievka medvedí cesnak
Polievka z medvedieho cesnaku

Moja prvá skúsenosť s divokým cesnakom bola trocha rozpačitá. Omeleta so zlenou trávou? Nevedel som sa rozhodnúť, či to dojesť alebo vrátiť čašníčke v 4 hviezdičkovom hoteli v rakúskych horách, kde sme boli s rodinou na jarnej lyžovačke. Nakoniec som to dojedol. Ďalší kontakt už bol z nášho lesa, kde som chodil celú zimu kočíkovať čerstvé dieťa. Priniesol som ho z lesa spod snehu manželke ako zelenú kvetinku a ona to uvarila ako špenátovú polievku. Od vtedy sa marec stal novým "zeleným" stravovacím mesiacom v našom jedálničku. Dostával sa mi s kuracím mäsom, bolo ho cítiť v peste, alebo v polievke. Má jednu úžasnú vlastnosť, ako jediný z celej rodiny cesnakov, môže úplne zmeniť svoju chuť v závislosti od spôsobu prípravy.

01 Recept / Koláč s medvedím cesnakom

Múka 500 g
Mlieko 350 g
Kvasinky 1 čL
Soľ 1 čL
Cukor 1 čL
Rastlinný olej 3-4 lyžice.
Medvedí cesnak
Kôpor
Osetský syr 500 g
Maslo

Najskôr bolo potrebné pripraviť cesto, dať do mlieka trochu cukru a v ňom rozmiešať droždie. Zatiaľ čo rastie v nádobe na teple, urobíme plnku. Listy, ktoré sme priniesli z lesa, starostlivo umyjeme, pridáme do nich trochu kôpru a všetko nasekáme najemno. Pretože koláče sú osetské, musí sa k nim pripraviť aj syr. Dá sa nastrúhať a dokonca len dobre premiesiť vidličkou, všetko závisí od toho, či je čerstvý, alebo už žil na tomto svete a vyvinul si vlastnú pevnosť charakteru a tela. Zmes syra a bylín by mala byť skôr zelená ako biela a mala by voliť presný pomer podľa vašej chuti. Mám rád, keď je viac zelene.

Pravdepodobne kvasnice napuchli a je čas vrátiť sa k cestu. V múke s malým množstvom soli urobíme jamku, nalejeme do nej mlieko s droždím a začneme miesiť, postupne prilievame rastlinný olej. Keď sa už cesto nelepí na ruky, máme hotovo. Zakryjeme ho obrúskom. Necháme znova kysnúť a potom rozdelíme na tri rovnaké časti a necháme pôsobiť ďalších 15 minút.

Plnku tiež rozdelíme na tri časti, aby sme z nich vyvaľkali okolíky. Každú časť cesta sploštíme rukou, na vrch dáme plnku a okraje torty zdvihneme nahor, pretiahneme cez plnku, na vrchu ju zostáva uzavrieť.

Teraz položíme guľku s týmto zlepeným švom dole na papier na pečenie a začneme ju jemne, bez silného stlačenia, vyvaľkať pomocou valčeka, až kým nebude koláč plochý, hrubý najviac jeden centimeter. Prenesieme ho priamo na papier na plech. V strede kruhu urobíme jamku a pečieme v rúre pri vysokej teplote, nie nižšej ako 240 stupňov. Päť minút zdola a ďalších päť zhora, vymastime, ako sme už zvyknutí, nepotrebujeme maslo ani vajíčko, ale hotový koláč môžeme vymastiť maslom. Budeme mať tri také koláče - dosť pre niekoľkých medveďov. Ako sa ukázalo, jedia divoký cesnak, keď sa na jar zobudia a opustia svoje brlohy.

Koláč medvedí cesnak
Koláč s medvedím cesnakom

Liečivé účinky medvedieho cesnaku

Divoký cesnak má množstvo vlastností, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie, podobne ako bežný cesnak, ale obsah výživných látok v ňom je oveľa vyšší. Obsahuje veľa minerálov a stopových prvkov - železo, draslík, vápnik, síra, horčík, mangán, selén, fosfor a vitamíny C, B1, B2 a má obdobné liečivé vlastnosti ako bežný cesnak.

  • Poskytuje významné množstvo síry, ktoré je potrebné pre stavbu, najmä kolagénu, vlasov, nechtov a pre uskutočnenie metabolických procesov v tele. Vďaka svojim antioxidačným zlúčeninám síry má protirakovinové vlastnosti.
  • Má antibakteriálne, antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti. Pomáha čistiť telo od toxických látok od vzduchu, vody a príjmu potravy. Cesnak vďačí za svoje antibakteriálne a protiplesňové účinky alicínu. Alicín sa používa na liečbu kvasinkových infekcií vyvolaných Candida albicans a je taký účinný, že zabíja dokonca aj baktérie rezistentné na antibiotiká.
  • Bojuje proti parazitom tráviaceho systému ako sú škrkavky, pásomnice, háďatká.
  • Priaznivo ovplyvňuje lipidový profil, ktorý pomáha znižovať celkový cholesterol.
  • Priaznivo ovplyvňuje gastrointestinálny trakt tým, že zvyšuje tvorbu žlče v pečeni, a tým pomáha zlepšovať trávenie potravín bohatých na tuky.
  • Obsahuje glykozidy stévie, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.
  • Je to uznávaná rastlina používaná pri liečbe a prevencii chorôb kardiovaskulárneho systému, pri prevencii rozvoja aterosklerózy, srdcového infarktu a arteriálnej hypertenzie. Používa sa na liečbu trombózy.

Táto bylina je súperom citrónu, pokiaľ ide o vitamín C, a divokým protikladom bežného cesnaku. Pravekí lovci žuvali mladé výhonky, aby zabránili prechladnutiu a dokonca aj cholere. Kým vôňa a štipľavosť jasne poukazujú na cesnak, jemnejšia korenistá chuť viac pripomína cibuľu. Aby sme zabránili zápachu, môžeme jesť divoký cesnak s kefírom, kyslou smotanou alebo mliekom, ak nám to žalúdok dovolí.

Dávkovanie a kontraindikácie

Odborníci odporúčajú nezneužívať divoký cesnak, ktorý by pri nesprávnom použití mohol spôsobiť nespavosť, bolesti hlavy a zažívacie ťažkosti. Podľa rôznych zdrojov sa denná norma divého cesnaku pohybuje od 3 - 5 g (10 do 25 listov). Predávkovanie môže viesť k poškodeniu pečene. Ak sa divoký cesnak používa často u tehotných žien a detí, môže im uškodiť. Ľudia, ktorí užívajú určité lieky, napríklad antikoagulanciá, by mali byť tiež opatrní, pretože cesnak zriedi krv. Kto trpí na cholecystitídu, hepatitídu, pankreatitídu, žalúdočné vredy, zápal žalúdka a epilepsiu, by nemal jesť divoký cesnak. Silný stimulačný účinok rastliny na trávenie môže negatívne ovplyvniť fungovanie už zapáleného žalúdka a čriev. Ak chcete užívať tento prírodný produkt a nemáte istotu, že môžte, mali by ste sa poradiť so skúseným lekárom.

medvedí cesnak
Najlepší je svieži zelený

Najvýživneší medvedí cesnak je svieži. V surovom stave, bez dlhého skladovania, odovzdáva najviac živín. S pribúdajúcim počtom dní v chladničke však stráca na sile. Aj každý spôsob spracovania mu uberá na pôvodných hodnotách. Znehodnocujú ho varenie aj sušenie. Tie najlepšie medvedie raňajky ochutnáme, keď si ráno privstaneme, napríklad o štvrtej vyrazíme do lesa a ešte za svitu celého mesiaca sa vraciame s papierovým vrecúškom čerstvo nazbieraných listov.

Starká vravievali, že zelené sa má kombinovať červeným, preto pridám na tanier k zeleným medvedím listom červenú papriku, paradajky, cviklu. Natriem krajec domáceho kváskového chleba veganským maslom. Viac pre svoj dlhou zimou unavený organizmus urobiť nemôžem. Očistná kúra medvedím cesnakom môže trvať 2-3 týždne. Stačí raz denne skonzumovať 5-20 listov. Dvôverujem svojmu organizmu, vie si povedať či skonzumovať viacej či menej listov. Už po týždni sa cítim silnejší, menej unavený.

Odkazy, linky, ďalšie články

Mohli by vás zaujímať ďalšie informácie a názory na medvedí cesnak:

Tie najlepšie externé odkazy uvádzame na stránke: Odkazy na zdravie

 

Želanie na záver
pevné zdravie a veľa nádherných chvíľ, strávených v lese. Nezabudnite konzultovať zdravotné účinky so skúseným lekárom.

© na zdravie 2016-22