Cesnak

Pestovať svoj vlastný cesnak je jednoduché. Výsadba cesnaku v októbri je môj každoročný prísľub, ale môžeme ju pokojne presunúť na skorú jar. Jesenné sadenie však má v sebe zvláštne čaro. Len dlhá zima ubehne, nastane jar a môj cesnak vyklíči zo zeme. Búrky ani nepohoda mu neškodia, naopak ho posiľňujú. Cesnak je zaručene na svojom mieste. V miernom zemepisnom pásme sú už ostatné rastliny zničené mrazom a suchom alebo skonzumované larvami. Ale cesnak nerušene rastie na svojom mieste zelený, keď všade ešte pretrváva šeď. V júni pozbierame jeho čerstvé hlávky, vysušíme, uviažeme do paličiakov a na jeseň z nich vyberieme najsilnejšie strúčiky, ktoré opäť zasadíme do zeme. Každý strúčik vytvorí novú hlávku s 10 potomkami vnútri, aby naďalej živil a uzdravoval moju rodinu.

Cesnak
01, Vlastný cesnak ma vlastnú silu

 

Tradícia cesnaku na Slovensku

Je zarážajúce, koľko cesnaku k nám do obchodov putuje až z ďalekej Číny, pritom jeho pestovanie zvládne aj začiatočník. Tradícia cesnaku pestovaného našimi predkami siaha hlboko do histórie. Obsahuje zaujímavé rady, legendy, povery a receptúry. Stará mama mi rozprávala príbeh, podľa ktorého vraj cesnakový zápach prezradil mnohých Židov počas druhej vojny. Židia ho užívajú proti bežným zdravotným neduhom. Stačí strčiť si strúčik cesnaku do úst (nepohrýzť) a dlho ho cmúľať. Choroby sa s cesnakom nemajú radi, ale človeka konzumujúceho cesnak cítiť ešte dlho potom. Práve zápach cesnaku prezradil mnohých, ktorí sa chceli vyhnúť deportovaniu do lágrov. Známe je porekadlo: Smrdí ako starý žobrák cesnakom. Podľa starých mýtov vraj cesnak chráni pred upírmi a zlými duchmi. Preskúmaním niektorých legiend o cesnaku zistíme, ako si ľudia cenili cesnak v minulosti a ako ním iní vášnivo opovrhovali.

Ak sa nadchneme pre pestovanie cesnaku, čo je veľmi jednoduchá aktivita, najprv by sme si mali naštudovať čo je cesnak v botanickom význame a ako táto zdanlivo jednoduchá rastlina prechádza od plodiny na poli k potešeniu na tanieri. Lepšie pochopíme, ako si vybrať najčerstvejší a najlepší cesnak pre všetky naše kulinárske a zdravotné potreby. Cesnak ako milovaný a nenávidený prešiel takmer každou kulinárskou tradíciou. Cesnak na Slovensku má významnú pozíciu, nesmie chýbať na žiadnej záhrade. Poznáme paličiaky a nepaličiaky, sadíme ich na jeseň alebo na jar. Pestujeme rôzne odrody cesnaku, ktoré majú rôznne charakteristiky, ale všetky majú spoločnú podstatu. Mnoho našich tradičných jedál je založených na cesnaku - cesnaková polievka, cesnakové hrianky, cesnaková nátierka, haruľa, pečené jahňacie, klobásky a podobne.

Cesnak a zdravie

Najdiskutovanejšia je kapitola o liečivých schopnostiach a zdravotných účinkoch, ktoré sa cesnaku pripisujú. Cesnak a zdravie, toľko rozporuplných názorov asi iná plodina nevyvoláva. Preto hádka nemá zmysel, ostáva len vyskúšať ho na "vlastnej koži". Napriek svojej povesti páchateľa zápachu, je pravdivý. Ponúka kulinárske riešenia, ktoré dokážu súperiť s akýmkoľvek jedlom na planéte. Cesnak sa používa na vyliečenie takmer všetkých chorôb u mužov i žien. Je považovaný za dobré aromatické korenie pre mnoho jedál aj ako nenahraditeľná potravina a tiež liečivá rastlina oceňovaná pre svoje liečivé účinky vďaka jedinečnému liečivému zloženiu.

cesnak
02, Olúpať a na zdravie

Cesnak obsahuje vitamíny ako C, B6, B1, B2, B3, B5, B9 a tiež užitočné minerály a stopové prvky: vápnik, draslík, fosfor, selén, horčík, sodík, zinok, železo a mangán. Esenciálny olej z cesnaku, alicín, je silný antioxidant. Obsah kalórií v cesnaku je úctyhodný - až 149 kalórií na 100 gramov produktu. Prospešné vlastnosti cesnaku sa prejavia iba za čerstva, po tepelnej úprave alebo sušení stráca cesnak všetky svoje výhody a liečivé vlastnosti.

Pri rozumnej konzumácii pomáha cesnak posilňovať imunitný systém a posilňovať jeho ochranné funkcie. Liečivé vlastnosti cesnaku spočívajú v jeho antivírusovom účinku, pomáha nášmu telu bojovať proti nachladnutiu a je dobrým pomocníkom pri prevencii týchto chorôb. Fytoncidy obsiahnuté v jeho zložení sú najaktívnejšie na jar a pomáhajú v boji proti mnohým baktériám a plesniam. Cesnak je dobrý pre ľudský kardiovaskulárny systém, má priaznivý účinok na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, je vhodný na vysoký krvný tlak a znižuje riziko vzniku krvných zrazenín v cievach.

Medzi liečivé vlastnosti cesnaku patrí prevencia proti rakovine. Podľa výskumu vedcov platí, že ak fajčiari zjedia dvakrát týždenne 1 strúčik cesnaku, riziko rakoviny sa zníži o tretinu. Po dlhú dobu sa cesnak používal v ľudovom liečiteľstve na odstraňovanie červov. Na to sa cesnak s mliekom používa vo forme klystíru. Cesnak stimuluje vylučovanie žlče a zlepšuje trávenie tučných jedál, preto sa často pridáva do tučného mäsa.

U mužov môžeme zdôrazniť jeho priaznivý vplyv na potenciu a používa sa tiež na liečbu prostatitídy. Cesnak je tiež užitočný pre športovcov, najmä pri naberaní svalovej hmoty, pretože blokuje pôsobenie kortizolu a stimuluje produkciu testosterónu. Pre ženy, aby sa zabránilo vzniku rakoviny prsníka a maternice.

Kontraindikácie: ľudia s nadváhou by mali vedieť, že cesnak zvyšuje chuť do jedla. Cesnak je kontraindikovaný pre ľudí s chorobami, ako sú žalúdočné a dvanástnikové vredy, zápal žalúdka, hemoroidy, choroby obličiek a pečene, epilepsia. Počas tehotenstva a dojčenia sa neodporúča konzumovať cesnak ženám. Cesnak môže spôsobiť alergické reakcie v ľudskom tele.

Absolútne každý musí venovať pozornosť použitiu surového cesnaku, v šalátoch a iných jedlách, pretože pri jeho neustálom používaní v potravinách to môže mať negatívne následky na organizmus. Zdravému dospelému človeku stačí zjesť 1 - 2 strúčiky cesnaku denne, aby sa udržala imunita a zabránilo sa rôznym chorobám. Maximálna dávka je 3 - 5 strúčikov čerstvého cesnaku denne, vyššia spotreba môže mať negatívne následky na ľudský organizmus.

Problém nepríjemného a výrazného zápachu z úst, po zjedení strúčika cesnaku, pozná každý. Zatiaľ čo ani mätová žuvačka a aromatické cukríky nepomáhajú odstrániť cesnakový zápach, účinným spôsobom, ako sa zbaviť nepríjemného zápachu cesnaku z úst, je mlieko (vypiť ho po konzumácii cesnaku a vypláchnuť ústa). Citrónové, petržlenové alebo kardamónové semiačka môžu tiež pomôcť osviežiť dych po cesnaku. Aby sa zabránilo tomu, že naše ruky bude cítiť po cesnaku, najskôr ich potrieme soľou.

Zdravotné a výživové účinky cesnaku

Súčasní vedci testovali poznatky zo staroveku o zdravotných výhodách cesnaku a ich objavy prekonali všetky očakávania. „Kráľ rastlinnej ríše“ obsahuje 17 aminokyselín, z ktorých každá hrá dôležitú úlohu pri zabezpečovaní fungovania celého tela. Cesnak obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom - hlavným „vinníkom“ chorôb a predčasného starnutia tela. Je bohatý na vitamíny A, E, C, B1, B6 a K a minerály - vápnik, draslík, mangán, zinok a selén.

cesnak
03, Sadba, semená a strúčiky

Prekvapením je, že cesnak obsahuje aj esenciálne mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6, bez ktorých nie je možná pohoda a dobré zdravie. Ale hlavnou zlúčeninou pre cesnak je alicín, ktorý rešpektujú vedci aj lekári. Alicín má antibakteriálne a protizápalové účinky. Práve táto organická látka je „zodpovedná“ za charakteristickú arómu. Antivírusové vlastnosti alicínu potvrdili početné štúdie. Zistilo sa, že je schopný posilniť imunitný systém stimuláciou syntézy T-lymfocytov (T-zabijakov), ktoré sú potrebné na ničenie cudzích látok, vrátane vírusov.

12 vedecky dokázaných faktov o zdravotných účinkoch cesnaku

1, Ochrana pred infarktom a mozgovou príhodou - účinné látky obsiahnuté v cesnaku majú schopnosť znižovať krvný tlak u pacientov s hypertenziou, čím pomáhajú predchádzať infarktu a mŕtvici. Výskum ukázal, že doplnky výživy na báze cesnaku sa v niektorých prípadoch dajú použiť ako terapia, ktorá pomáha udržiavať krvný tlak pod kontrolou.

2, Ohrozenie baktériami a vírusmi - v priebehu histórie cesnak opakovane preukazoval svoju schopnosť bojovať a poraziť vírusy a baktérie. Výskum ukázal, že čerstvý cesnak môže hrať prospešnú úlohu v prevencii otravy jedlom usmrcovaním Salmonella, Staphylococcus aureus, E. coli a Covid.

3, Posilnenie imunity - pravidelné pridávanie cesnaku do potravy zaručuje posilnenie imunitného systému a dáva veľkú šancu, že chrípku v chladnom období nedostaneme. Navyše, ak sme už chorí, konzumácia cesnaku podporuje rýchle zotavenie a zmierňuje nepríjemné príznaky.

4, Bojuje proti únave - v starom Egypte sa cesnak dával robotníkom v pyramídach, aby sa zvýšila ich produktivita. Moderné výskumy a experimenty ukázali, že to malo zmysel, že cesnak pomáha športovcom rýchlejšie sa zotaviť a bojovať proti únave spôsobenej intenzívnym tréningom.

5, Prevencia cukrovky - výskum ukázal, že cesnak je možné preventívne použiť proti cukrovke. Organické zlúčeniny, ktoré zelenina obsahuje, mierne zvyšujú hladinu inzulínu a regulujú hladinu glukózy v krvi.

6, Ovládanie nálady - cesnak obsahuje vitamín B6, ktorý telo potrebuje pre funkčný imunitný systém. Pôsobenie vitamínu má zároveň pozitívny vplyv na náladu, pomáha vyrovnať sa s náhlymi zmenami. Faktom je, že 100 g cesnaku poskytne 95% RDA pre vitamín B6, 80% RDA pre mangán, 38% RDA pre vitamín C a ďalších 18% RDA pre vápnik.

* RDA = Recommended Dietary Allowance - odporúčaná denná dávka - je denný príjem živiny, ktorý je považovaný za dostatočný na to, aby pokryl potreby väčšiny zdravých jedincov v každej vekovej skupine.)

cesnak
04, Pacibuľky zasadíme v októbri

7, Zbavenie sa parazitov - cesnak pomáha očistiť organizmus od „nežiaducich hostí“ - parazitov a plesní. Používa sa ako podporná terapia dostupná bez lekárskeho predpisu.

8, Zvýšená odolnosť proti stresu - v cesnaku sa nachádza selén, ktorý je prospešný pre nervový systém. Vďaka nemu človek, ktorý neustále čelí stresu, sa s ním vyrovnáva rýchlejšie a získava späť pohodový stav mysle.

9, Podporuje zdravie štítnej žľazy - cesnak má vysoký obsah jódu. Pravidelné pridávanie cesnaku do potravy môže slúžiť preventívne, ako opatrenie proti ochoreniu štítnej žľazy.

10, Voňavé afrodiziakum - dokonca aj starí ľudia cesnak klasifikovali ako afrodiziakum, pričom si všimli jeho schopnosť zvyšovať potenciu. Moderní vedci pripisujú cesnaku schopnosti zlepšovať krvný obeh a pozitívne vplývať na libido.

11, Prevencia onkológie - vďaka prítomnosti alylsulfidov v cesnaku sa použitím tohto "korenia" znižuje riziko väčšiny druhov rakoviny, najmä tráviaceho traktu - žalúdka, hrubého čreva, ústnej dutiny a pažeráka ale aj prostaty.

12, Dĺžka života - vzhľadom na to, že cesnak je dobrý antibakteriálny a protizápalový prostriedok, podporuje krvný tlak a zdravie srdca, existuje veľa dôvodov domnievať sa, že zelenina môže predĺžiť život človeka tým, že mu pomôže zostať dlhšie zdravý.

Botanika

Cesnak (Allium) je členom rodiny cesnakovité (Alliaceae). Je to staroveká cibuľová zelenina. Ľahko sa pestuje a vyžaduje si na záhrade iba veľmi málo miesta. Cesnak kuchynský (Allium Sativum) sa používa ako zelenina, korenina a liečivá rastlina. Táto trvalka má na báze zloženú guľovitú cibuľu z niekoľkých dužinatých strúčikov, ktoré sú jednotlivo i spoločne zabalené papierovitým obalom bielej až ružovej či fialkastej farby. Strúčiky sa používajú na konzum, pomocou nich je zároveň možné rastliny vegetatívne rozmnožovať. Rastlinná stonka má okrúhly prierez, z nej vyrastá rad plochých, jednoduchých, súbežne žilkovaných listov, ktoré sú pretiahnuté, dlhé ale úzke (2-3 cm) s listovými pochvami obalujúcimi stonku. Na vrcholoch stoniek vyrastajú obojpohlavné kvety, z ktorých sa tvoria plody - tobolky a v nich sa nachádzajú pacibuľky. Pomocou pacibuliek sa rastliny vegetatívne rozmnožujú.

Cibuľoviny
05, Cibuľoviny - cesnak a cibuľa

Ako pestovať cesnak

Cesnak vyrastie z jednotlivých strúčikov oddelených z hlávky ale aj z pacibuliek. Každý strúčik a každá pacibuľka vyklíči v zemi a vytvorí novú rastlinu s hlávkou plnou nových strúčikov, ktorých je 5 až 10. Chutí skvele pražený alebo používaný ako ochucovadlo v mnohých receptoch. Poznáme cesnak dvoch druhov - paličiak a nepaličiak. Paličiak má tvrdú, silnú a vysokú stonku, produkuje väčšie hlávky, ktoré sú aromatickejšie a chuťovo silnejšie, na vrchole stonky paličiaku sa tvorí kvetný stôl. Nepaličiak má jemnejšie stonky, nevytvára palicu ani stôl, je jemnejšej vône a chuti, vhodný pre teplejšie prostredie, dlhšie vydrží, preto sa lepšie skladuje než paličiak.

Ako vypestovať vlastný vynikajúci cesnak? Pestovanie cesnaku doma priamo na našom vlastnom záhone alebo balkóne je jednoduchšie, ako by sme si mysleli. Dozvieme sa zaujímavé tipy a triky ako využiť cesnak, objavujeme nové techniky varenia, ktoré stále prekvapia. Zvládnutie varenia s cesnakom prinesie skutočnú zábavu s príjemnými a zdravými receptami, ktoré nám umožnia dopriať si vlastné cesnakové fantázie podľa priania nášho srdca. Pochopíme, čo má zdravie spoločné s vášňou.

Kde vysadiť cesnak

Cesnak by mal byť vysadený na mieste, ktoré sa nedávno nepoužilo pre cesnak alebo iné rastliny z čeľade cibuľovitých. Nesadíme cesnak v oblastiach, kde sa voda môže zhromažďovať okolo koreňov, čo spôsobuje ich hnilobu alebo choroby. Ak je to možné, zvolíme pôdu, na ktorej pred tým rástli na živiny nenáročné rastliny. Nepestujeme vedľa cibule, aby sme predišli prípadným prenosným chorobám.

Príprava pôdy na cesnak

Cesnak by mal byť vysadený v úrodnej, dobre odvodnenej pôde. Zvýšený záhon funguje veľmi dobre. Odstránime kamene z horných 15 cm pôdy. Vytvoríme jamky, ale v prípade potreby pôdu vyhnojíme. Do lôžka spracujeme niekoľko centimetrov kompostu alebo dobre prehnitého kravského hnoja spolu s hnojivom obsahujúcim guáno v pomere 1 : 1 : 1. Pôdu polejeme roztokom manganistanu draselného (šťavy z červenej repy).

Pestovanie cesnaku

Výsadba cesnaku je pomerne jednoduchá. Ak začínate, zožeňte si od niekoho miestneho, komu dôverujete, sadbové cesnaky. Odrody, ktoré sa pestujú na tej istej lokalite sa prispôsobia miestnym prírodným podmienkam a pôde, preto sa im lepšie darí. Samostatné strúčky, ktoré oddelíme z hlávok (nelúpané), rozmiestnime do jamiek 10-15 cm od seba. Riadky by mali byť od seba vzdialené 30 cm. Strúčky by mali byť vysadené špicatým koncom nahor a tupým koncom (korienkom) dole, ak je lôžko suché, najprv ho zavlažíme. Pred sadením môžeme strúčky namoriť, predídeme tým prípadným chorobám, hubám a plesniam. Najlepšie namoriť v slanom roztoku, ktorý ochráni rastliny pred plesňami a hubami. Podobne poslúži manganistan draselný, ako zálievka pôdy pred sadením, alebo odvar zo šupiek z červenej cibule.

Pacibuľky
06, Pestovanie cesnaku z pacibuľky

Pestovanie cesnaku z pacibuliek

Pri výsadbe cesnaku by sme mali pamätať aj na pacibuľky, ktoré sadíme spolu so strúčikmi. Odoberiem ich z dozretých okvetí, vždy ich niekoľko ponechávam na kontrolu termínu zberu paličiakov. Malé pacibuľky nechám potom dozrieť, pozbieram a odložím na ďalšiu sezónu. Pacibuľky, aké vidieť na obrázku 06, získame z paličiakov. Nepaličiaky produkujú trocha väčšie pacibuľky (na obrázkoch 03 a 04), ktoré vyrastajú na stonke bez viditeľnejších kvetov. Pestovanie cesnaku z pacibuliek prispieva k udržiavaniu genetiky. Cesnak je odolnejší voči škodcom, hlávky sú väčšie, chuť výraznejšia a silnejšia, dlhšie skladovateľný a tiež úroda je väčšia.

Kedy zasadiť cesnak

Jestvujú skoré a neskoré odrody cesnaku, aj medzi paličiakmi aj medzi nepaličiakmi, ale v podstate sa všetky môžu sadiť aj na jeseň aj na jar. Rozdiel bude len v tom, že jarný cesnak sa dá dlhšie skladovať, napriek tomu jesenný má bohatšiu úrodu, je silnejší, väčší, lepšie sa cez zimu zakorení. Väčšina pestovateľov preferuje jesennú výsadbu z dôvodu väčšej úrody. Tiež vzniká možnosť zozbierať úrodu skôr a pôdu ešte využiť na pestovanie neskorých plodín, napr. ružičkový kel.

Jesenná výsadba - strúčiky sadíme v polovici jesene na slnečnom mieste v bohatej, dobre odvodňovanej pôde. Strúčiky oddelíme v radoch 10-15 cm od seba a 6-8 cm hlboko, zakryjeme ho jemnou zeminou. Termín výsadby volíme na rozhraní október - november, pokiaľ nenastali mrazy. Na jeseň sadíme hlbšie ako na jar. Na severe naložíme 15 cm mulča, slamy alebo lístia, na ochranu pred mrazom. Cesnak môže začať rásť neskoro na jeseň alebo skoro na jar.

Jarná výsadba - strúčiky rastlín sadíme aj na jar, keď je možné spracovať pôdu, približne v rovnakom čase ako cibuľová výsadba, t.j. február až marec, hneď ako rozmrzne pôda. Ak sa sadí v apríli až máji, úroda bude menšia. Cesnak sadený na jar by sa mal vkladať do zeme rovnakým spôsobom ako na jeseň. Môže sa vkladať o niečo plytšie.

Mulčovanie po výsadbe

Po výsadbe zasypeme otvory s vloženými strúčkami cesnaku popolom z tvrdého dreva, ktorý je dobrou prírodnou dezinfekciou. Zahrnieme zľahka zeminou a na záhon položíme ochranný mulč, nasekané listy alebo odrezky trávy, slamy a pod. V chladných zimných oblastiach by mal byť mulč hrubý aspoň 10 cm. Mulčovanie pomôže zabrániť striedaniu zmrazenia a rozmrazovania korienkov cesnaku zo zeme. Ľahká aplikácia mulča je užitočná v miernejších klimatických podmienkach na reguláciu rastu zimných burín.

cesnak
Na dobre vetranom mieste

Jarná starostlivosť

Keď listy začínajú rásť, je dôležité hnojiť cesnakové rastliny, aby sa podporil dobrý rast. Čajová lyžička alebo dve z vysoko dusíkatých hnojív, ktoré sa pomaly rozkladajú, by sa mali jemne spracovať do pôdy blízko každej rastliny. Ak sa mulč rozložil, pridáme vrstvu, ktorá pomôže udržať vlhkosť a udržať burinu pod kontrolou. Na konci jari produkujú niektoré odrody cesnaku stonky kvetov, ktoré majú malé semienka. Odrežeme tieto stonky. Tým sa zabezpečí, že všetka výživa, ktorú produkuje rastlina, pôjde do samotnej cesnakovej cibule a nie do semien. V júni prestanú cesnakové rastliny produkovať nové listy a začnú tvoriť cibuľky. Teraz odstránime zostávajúci mulč a zastavíme zalievanie. Cesnak zväčša nie je potrebné zalievať, stačia prirodzené prehánky. Polievame iba v obdobiach veľkého sucha. Úroda sa uskladní lepšie, ak necháme pôdu okolo hlávok vyschnúť.

Zber a skladovanie

Zber cesnaku môžeme spustiť, keď väčšina listov zhnedla a rastliny líhajú. Zvyčajne k tomu dôjde v období od polovice júla do začiatku augusta v závislosti od klímy. V tomto okamihu môžeme hlávky vykopať. Dávame pozor, aby sme ich nepoškodili. Ak sú ponechané v zemi príliš dlho, môžu sa strúčiky vo vnútri oddeliť a nebudú sa dobre skladovať.

U paličiakov máme pre určenie termínu zberu lepšiu pomôcku - kvetné stonky, ktoré sú stočené a smerom k zrelosti cesnaku sa vystierajú dohora. Tieto stonky odštipujeme, aby cesnak nestrácal na sile. Kvetné stonky môžeme skonzumovať, majú jemnú chuť, podobnú zeleným cibuľovým stonkám. Na celom záhone si ponecháme iba dve, tri kvetné stonky, ktorých vzpriamenie bude pre nás signálom na zber.

Pozbierané cesnakové rastliny uložíme do sucha na 2 až 3 týždne na tienistom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu. Ak sa predpovedá dážď, určite cesnak pozbierame. Keď sú korienky krehké a suché, otrieme ich a očistíme všetky nečistoty - jemne ich vyprášime. Nevystavujeme hlávky vlhku ani ich nerozbaľujeme, inak sa strúčkom skráti doba skladovateľnosti.

cesnak
Sušíme a skladujeme v tieni

Cesnak buď zviažeme do zväzkov, zapletením listov, alebo stonku orežeme pár centimetrov nad cibuľkou. Zavesíme strapce alebo zväzky alebo uložíme hlávky na rošty na chladnom a vzdušnom mieste. Možno bude vhodné už na jeseň vyčleniť niektoré z najväčších hlávok na opätovnú výsadbu.

Počas zimných mesiacov by sme mali často kontrolovať uložené cesnakové hlávky a okamžite použiť akékoľvek, ktoré vykazujú známky klíčenia.

Každá hlávka sa skladá z niekoľkých častí nazývaných strúčik, ktoré drží pohromade tenký papierový obal. Pred výsadbou rozštiepime strúčky od seba.

Verzia 2

Na konci leta ohneme vrcholy, aby sme urýchlili žltnutie a vysušenie vňate. Potom vytiahneme cesnakové rastliny a necháme ich niekoľko hodín uschnúť na slnku. Rozložíme na dobre vetranom mieste, kým vrchy nie sú úplne suché (2 až 3 týždne). Odrežeme vrcholy od cibule, alebo ju zapletieme do zväzkov. Voľné cibule skladujte na suchom, chladnom a vzdušnom mieste v koši.

Medvedí cesnak

S príchodom prvých zelených raňajok v marci sa môj organizmus dozvedá, že skončila zima a nastáva nový život. Jar sa rýchle rozprúdi krvou do celého tela. Pripadám si ako zimný medveď po dlhom spánku, ktorého reštartuje jemná, svieža, voňavá, zelená bylina. Jej účinky sú detoxikačné a regeneračné. Presne to po dlhej zime potrebujeme. Medvedí cesnak versus záhradný cesnak, aký je rozdiel? - Medvedí cesnak.

medvedí cesnak
Medvedí cesnak

Divoké versus domestikované. Liečitelia využívajú skôr medvedí cesnak nazbieraný v lese, zatiaľ čo bežný občan si pestuje záhradný cesnak. Zelené listy medvedieho cesnaku sa rozvinú ako prvé na lesných čistinkách približne na prelome marec - apríl. Na prvý pohľad sa listy podobajú konvalinkám, avšak jedinečná cesnaková vôňa a chuť sú nezameniteľné.

Odkazy, linky, ďalšie články

Mohli by vás zaujímať články na tému pestovanie, ktoré sme publikovali pred časom:

Externé odkazy

 

Tie najlepšie externé odkazy uvádzame na stránke: Odkazy na zdravie

Želanie na záver
pevné zdravie a veľa nádherných chvíľ, ktoré prináša pestovanie vlastných plodín.

© na zdravie 2016-22