Vermikompost využitie v črepníkoch

Najhodnotnejším produktom kompostovania je vermikompost, ktorý vzniká premenou organických zbytkov v domácom kompostovaní s použitím dážďoviek. Vermikompost nájde ideálne uplatnenie v našich črepníkoch. Pre pestovanie izbových rastlín ho miešame so zeminou, alebo pestovateľským substrátom, pieskom.. Výborne poslúži pri všetkých pestovateľských činnostiach: nakličovanie semien, zalesňovanie devastovaných terénov - pestovanie lesa, náročných plodín, bio-produktov napr. zelená pšenica, zelený jačmeň. Ak sami nepestujeme izbové rastliny, môžeme vermikompost darovať susedom, vyniesť ho na záhon, pod strom, alebo do lesa.

Vermikompost slúži na pestovanie rastlín v črepníku
Vermikompost - pestovanie rastlín

Výlučky dážďoviek nazývané humus, alebo tiež odborne vermikompost, nájdu viacnásobné využitie. Z tejto vzácnej substancie klíčia semená o sto šesť. Rastliny ho milujú. Vermikompost dobre poslúži doma na pestovanie rastlín v črepníku, nakličovanie semien, ako prírodné hnojivo do záhrad a na polia.. V tejto kapitole si ukážeme využitie vermikompostu pri pestovaní v črepníkoch.

záhrad

Balkónová záhrada s využitím vermikompostu.

papriky

Mladé papriky

paprika

Po troch týždňoch nachádzame v črepníku takéto plody.

bazalka

Bazalka rozvoniava do šíreho okolia.

fazuľa

Kríčková fazuľa.

šalát

Šalát.

hrach

Hrach.

cukína

Cukína.

paradajky

Črepníkové paradajky majú jedinečnú chuť a vôňu.

ananás

Ananás vypestovaný v črepníku s vermikompostom. Dosahuje síce iba veľkosť pomaranča, ale jeho chuť je jedinečná. Nech vám kompostovanie padne na zdravie ;)

vermikompost

Vermikompost - jeho jemná štruktúra sa získa osievaním.

© na zdravie 2016