Bambus - 20 zaujímavých faktov

Bambus je udržateľný zdroj, ktorý poskytuje potravu, oblečenie a prístrešie miliardám ľudí. V priemyselnej výrobe je po bambuse obrovský dopyt. Čím viac ľudí sa zaujíma o ekologický život, tým viac bambus prispieva k výrobe produktov, ktoré môžu šetriť životné prostredie. Najlepšia na bambuse je skutočnosť, že neustále chráni životné prostredie a zároveň rastie. Pre poľnohospodárov je užitočné pestovať ho v masovom meradle. Okrem toho je možné pestovať bambus aj v našich domácnostiach či záhradách pre estetické dôvody. Má tiež obrovské zdravotné výhody. Ak chcete dýchať čerstvý chladný vzduch, musíte v záhradách pri vašom dome vysadiť bambusové rastliny. Zaručia vám viacnásobne čerstvého vzduchu, ako iné rastliny. Bambus je zázrakom prírody a bol požehnaním pre ľudskú civilizáciu po celé tisícročia. Pripájam sa k jeho fanúšikom, aby mohol prospievať aj našim deťom a ďalším generáciám.

Bambus - 20 zaujímavých faktov
20 faktov o bambuse

Internet je výborným zdrojom informácií, môžeme sa naučiť všetko, čo potrebujeme od ľudí, ktorí sa problematike už venujú a majú skúsenosti, ktoré nám prostredníctvom svojich video kanálov ponúkajú. Vrhnime sa teda na YT, kde čaká pekná dávka skvelých video nápadov. Zaujímavé informácie na tému "bambusové naj" sa dozvieme od miliardy ľudí, pánd i slonov.

Bambus je neuveriteľne všestranná rastlina s jedinečnými vlastnosťami a väčším využitím, ako by si človek dokázal predstaviť. Bambus je zázrakom prírody, udržateľný zdroj, ktorý je schopný poskytnúť potravinové využitie, oblečenie a prístrešie miliardám ľudí na celom svete. Z bambusu sa vyrába neuveriteľné množstvo užitočných výrobkov. Bambus pomáha chrániť životné prostredie najlepšie zo všetkých rastlín, zatiaľ čo rastie, tu je 20 najzaujímavejších faktov o bambuse:

Video / 20 zaujímavých faktov o bambuse

1, Bambus je tráva, ktorú by ste si mohli pomýliť so stromom, pretože môže rásť taký veľký a má ťažké drevnaté stonky ako kmeň stromu. Bambus je však v skutočnosti najväčším členom spoločenstva tráv zo širokej rodiny bambusov, ktoré rastú v celom svete je známych asi 1.450 druhov. Bambusové druhy možno rozdeliť na dve skupiny: "šíriace" a "zhlukujúce". Ich pohyblivosť zabezpečuje rozširovanie pomocou podzemkou, ktoré sa rozširujú smerom von z porastu. Tieto rastú väčšinou v miernom podnebí napríklad v Japonsku a Číne. Je to typ bambusu, ktorý môže vašich susedov rozrušiť, ak sa začnú nové výhonky objavovať na ich strane plota. Zhlukujúci sa bambus zostáva v úhľadných trsoch, v ktorých rastie, takže sa nemusíte obávať o rozšírenie do okolia. Zhlukujúce sa bambusy zväčša rastú v trópoch a zahŕňajú aj najväčší bambus.

2, Bambus najrýchlejšie rastie môže dorásť až jeden meter za 24 hodín, táto fantastická rýchlosť rastu bola zaznamenaná u odrody Mosul, ktorá je bežná v Číne a Japonsku. Zo zeme vychádza bambusový výhonok, ktorý má plný priemer, ktorý bude mať. Pritom rýchlo rastie priamo nahor. Keď po niekoľkých týždňoch dosiahne svoju výšku, ďalej už nerastie a vtedy sa začnú rozvetvovať bočné výhonky, tie začnú rásť z uzlov a budú niesť listy. Nové bambusové stonky sa musia pred zberom nechať vyzrieť po dobu 3 až 5 rokov do drevnatého materiálu, ktorý je dostatočne tvrdý na použite.

3, Bambus vytvára viac kyslíka ako stromy plocha bambusových lesov bude vytvárať až o 35% viac kyslíka ako rovnaká plocha lesa z tvrdého dreva. Váš mozog dostane okolo seba doslova viac kyslíka, vďaka tomu budete šťastnejší a uľaví sa vám od napätia a bolesti hlavy. Bambus rastie po celom svete, vrátane skutočne chladných a skutočne horúcich krajín. Z tohto dôvodu je výsadba bambusu skvelým spôsobom, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť v boji proti globálnemu otepľovaniu.

4, Bambus je prirodzene protiplesňový a antibakteriálny odolný voči ničivým mikróbom, baktériam a plesniam. Vďaka prírodným antibakteriálnym vlastnostiam bambusových vlákien je bambus skvelým materiálom na použitie v odevoch. Bambus a bavlna boli testované, koľko baktérií zabili počas 24 hodín, a bambus zabil takmer všetky, zatiaľ čo bavlna nezabila žiadne. Bambus sa dá ľahko pestovať bez chemických hnojív a antibakteriálnych pesticídov. Bambusový produkt sa tiež prenáša do látky vyrobenej z bambusovej viskózy čo robí z bambusové uteráky, plachty, ponožky a oblečenie na jogu veľmi populárne. Bambusové uhlie pohlcuje, čistí a dezodoruje okolitú atmosféru.

5, Pevnosť v ťahu je vyššia ako u oceľového prútu je neuveriteľne silný v ťahu udrží silu až 45 MPa čo z bambusu robí skvelý stavebný materiál, aký bol používaný najmenej tisíc rokov na stavbu visutých mostov v Číne. Bambusové tyče možno použiť namiesto ocele pri výrobe železobetónu (bambusobetónu) a ako trámy. Až 1 miliarda ľudí, čo je jedna sedmina obyvateľstva planéty žije v bambusových domoch.

6, Využitie vo vynálezoch bambus bol použitý vo viacerých vynálezoch. Prvý vynález súvisí s použitím karbonizovaného bambusového vlákna bambusu v prvej úspešnej žiarovke Thomasa Edisona. Bol tiež materiálom použitým na ihlu prvého fonografu, prvý vrtuľník bol tiež založený na bambuse. Hračky a veľa prvých lietadiel používalo bambus kvôli jeho vynikajúcemu pomeru sily k hmotnosti.

7, Prírodný chladič výsadba bambusu na vašom pozemku môže mať veľa výhod: tieň, húština z bambusu môže vyrobiť chladnejšie okolie až do 10 stupňov. Chladičom môže byť aj stena z bambusu zasadená ako vetrolam a vizuálna bariéra, kryt, štít. Bambusové korene pomáhajú zabrániť erózii pôdy a nadmernému odtoku dažďovej vody.

8, Jedlo, výživa bambusu je výživným zdrojom, jedlo čerstvé, nakladané, alebo varené. Bambusové výhonky boli dôležitou súčasťou ázijskej kuchyne po celé storočia. Bambusové výhonky majú nízky obsah kalórií, poskytujú vynikajúci zdroj stravy, vlákninu a draslík. Bambus je tiež preferovaný zdroj potravy pre pandy, slony, šimpanzy a gorily. Strava pandy je z 99% tvorená bambusovými výhonkami a listami, skonzumuje asi 12 - 38 kg každý deň. Pandy konzumujú iba 42 druhov z 1 500.

9, Množstvo výrobkov rastlina je zdrojom pre úžasné množstvo produktov. Námatkov vymenujme len niektoré z položiek, ktoré je možné vyrobiť z bambusu: nosné lešenia, hudobné nástroje, steny, strechy, podlaha, žalúzie, nábytok, rúry, poháriky, vedierka, jedlý riad, tyčinky, špáradlá, papierové biopalivo, flauty, rybárske prúty, bicykle, zubné kefky, meče kendo, používa sa pri výrobe dreveného uhlia...

10, Plávajúci most cez rieku dedinčania v Thajsku postavili 450 metrov plávajúci most z bambusu za šesť dní. Most prechádzajúci cez rieku Kyla bol postavený ako dočasná náhrada za drevený most, ktorý sa zrútil.

11, Výroba kníh pred vynájdením papiera ľudia pri zostavovaní svojich spisov používali kôru a listy rôznych stromov. Bambus bol jedným z najbežnejšie používaných médií na písanie. Ľudia na písanie používali bambusové prúžky. Staroveké knihy sa teda vyrábali pomocou bambusu. Ešte pred vynálezom papierových bambusových prúžkov bol použitý ako materiál na písanie v starodávnej Číne.

12, Využitie bambusu v tradičnej medicíne bambusové hobliny sa v čínskej medicíne používajú na liečbu príznakov nachladnutia a chrípky, proti horúčke a kŕčom. Liek sa vyrába použitím bambusového SAP v tekutom aj tuhom stave. Na liečbu podobných príznakov sa používajú tiež listy bambusu na liečbu horúčky v Číne a Japonsku. Bambusové oblečenie ponúka veľký výber bambusových odevov na jogu aj dámskych šiat. Z bambusových listov sa robí vynikajúci čaj. Chutí podobne ako zelený čaj a je porovnateľná s výživovými výhodami.

13, Zriedka kvitne bambus zriedka vytvára kvety a semená, iba približne každých 100 rokov. Ak sa tak stane, každá rastlina rovnakého druhu sa rozsieva v rovnakom čase na celej planéte. Bambus má veľa rôznych tvarov, veľkostí a farieb! K dispozícii je zelená, čierna, hnedá, zlatá, modrá, biela, šedá, oranžová, fialová, červená, pestrá a dokonca aj pruhovaná.

14, Prevencia erózie pôdy bambus je jednou z najlepších rastlín, ktoré sa používajú na stabilitu pôdy a na prevenciu erózie pôdy. Perfektné na ochranu brehu rieky, potoka alebo priehradných múrov, strmých záhradných záhonov atď. Počas zemetrasení v ázijských krajinách ľudia narazia na bambusové háje a lesy, ktoré sú známe ako veľmi bezpečné miesta. Je to spôsobené ich bezpečnou a stabilnou koreňovou štruktúrou, ale aj symbolikou šťastia. Bambusový mulč sa dá použiť aj do kompostovacích nádob a je vynikajúcou bariérou proti burine.

15, Odolný voči suchu bambus je väčšinou odolný voči suchu a prežije nedostatok vody, ale ak bude smädný, zvlnia sa mu listy. Robia to, aby sa vyhýbali horúčave a čakali na dážď alebo vodu. Po niekoľkých dňoch sucha spadnú niektoré listy, aby sa samy zmulčovali, a znížia množstvo listov vyžadujúcich hydratáciu.

16, Nehorľavý bambus nie je horľavý materiál, ale vďaka vzduchovému púzdru medzi uzlami vydáva v ohni hlasný praskavý zvuk. Úplne prvé požiarne crackery používané v Číne boli vyrobené z bambusu. Bambus je jediná rastlina, ktorá mohla prežiť bombové útoky, ku ktorým došlo v Hirošime. Vďaka rádioaktívnym emisiám, ktoré sa vyskytli pri atómových výbuchoch, bola krajina úplne neplodná pre rast rastlín po celé roky. Tento útok ale prežila bambusová rastlina, ktorá sa zachovala v múzeu v Hirošime. To iba dokazuje odolnosť, ktorú táto rastlina má.

17, Obnoviteľnosť, životné prostredie bambus je vynikajúcou náhradou za tradičné drevo zo stromov. Rastie oveľa rýchlejšie a je možné ho zbierať kdekoľvek od jedného do piatich rokov po výsadbe. Stromy tradične používané na drevo, napríklad dub, môžu trvať desaťročia, kým budú pripravené na zber. Odlesňovanie významne prispieva k zmene podnebia. Bambus môže dramaticky znížiť našu potrebu odlesňovania a pomôcť tak šetriť životné prostredie. Bambus má tiež toľko rozmanitých použití, že skutočnosť, že rastie tak rýchlo a hojne, z neho robí ideálny materiál na výrobu tovaru. Keď sa bambus vyťaží, bude sám pokračovať v raste bez ďalšej výsadby alebo kultivácie z podzemkov.

18, Zrenie alkoholu v Číne niektorí výrobcovia likérov používajú na starnutie alkoholu bambusové kmene namiesto tradičných dubových sudov. Alkohol sa vleje do bambusového kmeňa a nechá sa zmiešať s prírodnými šťavami z bambusu, vrátane flavónu, z kmeňa a bambusovej šťavy. Bambusová šťava sa považuje za tradičný liek a používa sa na zlepšenie zdravia pľúc a ako všeobecný detoxikátor. Bambus tiež absorbuje časť alkoholu, čo sa môže považovať za výhodu alebo chybu. Bambus tak môže pomôcť ochutiť a vylepšiť zdravotné vlastnosti alkoholických nápojov.

19, Je celoročne zelený je symbolom šťastia, trvanlivosti, sily, odolnosti a pružnosti. Je to hrdá rastlina, ktorá stojí vysoko a je celoročne zelená. Existuje už 30 miliónov rokov a stále rastie, na výživu mu stačí mulč z vlastných listov.

20, Hadom je nepríjemný nemajú radi bambus. Je známe, že hady obľubujú teplé a tiché miesta na spanie. Bambusový mulč je príliš hlasný na to, aby sa ním šmýkali, príliš chladný (kvôli čisteniu vzduchu) a stonky sú často príliš klzké na to, aby sa šplhali. Oveľa radšej majú kôru z konárov stromov alebo slnečnú skalu.

Všetko o bambuse

>> Ako pestovať bambus <<
© na zdravie 2016-22