Bambus - koreňové zábrany

Ak uvažujete o bambuse pre svoju záhradu, je vhodné naštudovať si niečo o jednotlivých odrodách a správnej technike výsadby. U niektorých ťahavých druhov je potrebné uvážiť, ako budeme zadržiavať podzemky pod kontrolov. Sú druhy, ktoré sa "odplazia" pod zemou až 6 m za rok. Čo použiť pri podzemkovej bariére, ako často odrezávať rizómy, ako sadiť a pestovať bambus, ako vytvoriť živý plot z bambusu a podobné otázky zodpovedali aktéri videa. Všetko, čo sa z neho dozvieme, pochádza z informácií od profesionálov z bambusovej záhrady, kde náš záhradník kúpil sadenice odrody Phyllostachys Spectabilis Aureosulcata. Bambusu sa netreba báť, stačí ho ohradiť a dostať pod kontrolu, potom si môžme vychutnávať krásu i mystiku vlastného bambusového hája.

Bambus - koreňové zábrany
koreňové zábrany

Internet je výborným zdrojom informácií. Ak vieme vyhľadávať, môžeme sa naučiť všetko, čo potrebujeme od ľudí, ktorí sa problematike už venujú a majú skúsenosti, ktoré nám prostredníctvom svojich video kanálov ponúkajú. Vrhnime sa teda na YT, kde čaká pekná dávka skvelých nápadov. Zaujímavé informácie na tému "bambusové koreňové zábrany" sa dozvieme z videa istého nového fanúšika tejto rastliny, ktorý názorne ukazuje, ako vybudovať koreňovú bariéru a zasadiť rastliny podľa pokynov profesionálov z bambusovej záhrady, aby sme vytvorili zelenú stenu oddeľujúcu okná susedovho domu.

Bambus je neuveriteľne všestranná rastlina s jedinečnými vlastnosťami a väčším využitím, ako by si človek dokázal predstaviť. Bambus je zázrakom prírody, udržateľný zdroj, ktorý je schopný poskytnúť potravinové využitie, oblečenie a prístrešie miliardám ľudí na celom svete. Z bambusu sa vyrába neuveriteľné množstvo užitočných výrobkov. Bambus pomáha chrániť životné prostredie najlepšie zo všetkých rastlín, zatiaľ čo rastie, tu je postup, ako vytvoriť bambusový záhon z popínavej odrody a mať šírenie podzemkov pod kontrolov:

Video / Podzemková bariéra - ako sadiť bambus a udržiavať ho v riadku

Vyberieme sa na nákup bambusu pre náš záhon. Zájdeme do bambusovej záhrady, kde získame všetko potrebné pre tento účel vrátane informácií a rád. Nachádzame sa pri bambusových záhradách, kde vidieť aj pekný háj škvrnitej odrody, práve tam sme objavili najdôležitejšiu vec pre vysádzanie bambusu. Zadržiavanie podzemkov pomocou koreňovej zábrany je dôležité. Ak chceme ušetriť pár stoviek za sadenice, môžeme si dopestovať vlastný bambusový trs a ten rozdeliť na jednotlivé sadenice, ktoré použijeme na presádzanie bambusu a vytvorenie bambusovej steny.

Uistite sa, že váš výkop má skutočne 70 cm hĺbku. Nechceme, aby bambus išiel pod plotom do dvora nášho suseda, správna inštalácia koreňovej bariéry je veľmi dôležitá. Je potrebné udržať si svoju koreňovú bariéru najmenej stopu od svojej strany plotu, ako je tu, sa nachádzame asi 45 cm od plota. Túto informáciu o našom bambuse získame zo záhradného webu.

Ďalšia vec, ktorú si musíme uvedomiť je skutočnosť, že náš záhon pre bambus má na koncoch tvar morskej vlny, ktorá zabraňuje koreňom vychádzať zo strany výkopu alebo dozadu k susedovi, ale môžu pokračovať smerom dopredu a môžeme ich tvarovať, orezať, pracovať s nimi ďalej podľa potreby.

Ak plánujete výsadbu bambusu, modlite sa za to, aby ste nemali kamenistú zem, pretože náš výkop bol poriadna fuška. Ako vidieť vo videu, je to kamenistá zem. Ale dobre, tu sme na zadnej terase domu, odkiaľ vidieť dôvod, prečo tam vysadiť ten živý plot - susedia a ich plechový plot. Poďme teda vysádzať, odroda zvaná Phyllostachys Spectabilis Aureosulcata vyrastie 6 - 9 m vysoký a tým zablokuje ten nežiadúci výhľad k susedom.

Aby sme nainštalovali našu podzemkovú zábranu 60 mil fóliu dostatočne hlboko 70 cm a po zakopaní zostala asi 2 palce nad zemou, tak sa tu snažíme vytvoriť veľmi nepriateľské územie pre podzemky. Preto to utláčame a ubíjame hlinu tak silno, ako dokážeme. Dávame tiež pozor, aby sme vložili hlinu späť do okopu a podbíjame ju aj do strán, čím sa zabezpečí, aby sme odstránili všetok vzduch z bočných plôch výkopu. Vzduchové kanály by pomáhali rozširovaniu a navádzali budúce podzemky k šíreniu týmito kanálmi.

Nechceme, aby tie rizómy mali nejaké vzduchové vrecká v zemi, ktoré im uľahčia cestu rozširovať sa. Snažíme sa zachrániť niektoré z veľkých kameňov na terénne úpravy. Neskôr ich možno použijeme ako hranice záhonu alebo doplňovanie hmoty v našom zákope. Bude to posledná vec, ktorú budeme musieť urobiť a to: kopať asi 30cm výkop pred bambusom, ak by sa podzemky šírili plytko pod povrchom. Keď sa takto ocitnú na vzduchu priamo na predku výkopu, odoberieme ich. Vhodný čas je dvakrát do roka, júl a september, kedy je potrebné v priekope odrezať rizómy, ktoré sa blížia dopredu.

Pre sadenice je dobré použiť organický kompost, do ktorého bambus vložíme. Vidíme, že to zabalili naozaj dobre, ani 40 minútová jazda cestou domov sadeniciam neuškodila, takže vďaka bambusovej záhrade za dobrú prácu so zabalením týchto rastlín. Práve sa chystali presádzať ich do 40 litr. črepníkov, preto sme dostali viac polovičných črepníkov za lepšiu cenu. Rastliny sú v pôvodnom komposte. Do rovnakého kompostu ich budeme teraz vysádzať.

Treba zasadiť každý koreň - veľký i malý, jednoducho ich len vsadiť do kompostu, pretože aj z mladého vyrastie ten obrovský kus rastliny a o rok o dva, kedy budú o niečo vyššie bude potrebné, tie ktorým sa nedarí vystrihať vyschnuté alebo ohýbajúce výhonky. Môže sa pokojne stať, že tá najmenšia zo sadeníc, ktoré sme kúpili porastie najlepšie. Zalievanie každej pol hodiny pomalou "kvapkovou" zálievkou. To treba robiť dosť dlho, pretože sú skutočne viazané na koreň, takže dobrá rada od ľudí z bambusovej záhrady - v začiatkoch ich dobre zavlažovať.

Priekopa 30 cm hlboká teraz vedie popred rastliny a porast zacloní škaredý dom za plotom. Riešenie priekopy je trochu dočasné, je to tak strmé na jednej strane, že je obava, aby to nespadlo, preto sa hodia naskladať na seba veľké skaly. Bariéra hlboká 70 cm v zemi 3 cm trčia hore, predná priekopa otvorená, takže uvidíme podzemky, keď sa začnú šíriť, aby mohli byť odstránené. Odrezky budú iste vhodné na predaj niekomu inému, kto rieši podobný problém s vytvorením zelenej steny z bambusu s koreňovými zábranami pred niečim, čo váš výhľad špatí.

Všetko o bambuse

>> Ako pestovať bambus <<
© na zdravie 2016-22