Presádzanie bambusu - bambusová stena

Mnohí z vás mi dali zapravdu, že napriek tomu že sa snažíme o dobré susedské vzťahy napríklad v zástavbe rodinných domov na dedine, alebo pri chalupárčení či v záhradkárskej osade, je skutočnosť väčšinou opačná. To znamená, že dobré susedské vzťahy sú iba predstierané. Ten "darebák" nám v skutočnosti iba škodí v čom len môže. Vadí nám ako a kde parkuje, že nevynáša odpad, nekompostuje správne ako sa má, že pestuje nevhodné rastliny, že jeho pes furt breše, že má neporiadok na svojom dvore, že neprejavuje primeranú úctu našim záhradným výtvorom... Už len jeho existencia samotná nás dráždi. A aby sme neostali v smútku vedzme, že on o nás väčšinou zmýšľa rovnako. Preto sa konečme pozrime pravde do očí a urobme si poriadok v týchto zbytočne komplikovaných vzťahoch. Opustime svet fallošných ilúzií a pripustime, že dobrý sused je oddelený sused. Ideálnym oddeľujúcim prvkom je bambus, konkrétne bambusový plot či bambusová stena.

bambusová stena
Bambusová stena

Výborný nápad, ako vytvoriť bambusovú bariéru na oddelenie pozemku od suseda: Vypestujte si najprv dostatočnú zásobu sadeníc spôsobom voľného rozrastenia podzemkov bambusu niekde v rohu záhrady. Keď sú dosť silné a je ich dostatok, môžeme ich rozsadiť. Rozdelíme rozrastenú bambusovú húštinu a po dvoch, troch steblách ich rozsadíme pozdĺž nepeknej steny či plota. Vytvoríme tak vždyzelenú stenu, chrániacu naše súkromie pred zvedavcami zo susedstva. Ako pridanú hodnotu, nainštalujeme tiež koreňovú bariéru. Tým znemožníme ďalšie rozrastanie a šírenie bambusu po záhrade.

VIDEO / bambusová stena

Internet je výborným zdrojom informácií, môžeme sa naučiť všetko, čo potrebujeme od ľudí, ktorí sa problematike už venujú a majú skúsenosti, ktoré nám prostredníctvom svojich video kanálov ponúkajú. Vrhnime sa teda na YT, kde čaká pekná dávka skvelých video nápadov. Zaujímavé informácie na tému bambusový plot sa dozvieme od pestovateľa bambusu Gardenerstale.

Jedným z dôvodov, prečo si ľudia vyberajú bambus je to, že majú záujem sa zamaskovať alebo skryť niečo, čo je citlivé. Vedľa by mohol byť detský bazén, alebo obzvlášť urážlivý sused a bambus rieši takéto problémy - efektívne, lacno a takmer bez údržby. Ak si postavíte plot na ochranu súkromia, často ste obmedzený na 180 cm výšky. Pri tvorbe zeleného plota sa dá v úzkom pásme celkom ľahko dosiahnuť výška 6 m aj viac, čo môže byť tiež problém. Bambus vytvára pekný živý plot. Je prakticky úplne odolný voči chorobám, navyše ochladí prostredie aj o viac než 8°C.

Rozsádzanie bambusu

V predchádzajúcom videu bolo názorne ukázané, ako vytvoriť koreňové zábrany pre rizómy bambusu. Autor si zakúpil sadenice bambusu v záhradníctve. Môžeme si však vypestovať vlastné sadenice bambusu, najmä ak máme dosť času a priestoru a chceme sa prezentovať vlastnými pestovateľskými výsledkami. Potom sa počíta taký výsledok dvojnásobne, lebo navyše môžeme ušetriť niekoľko stoviek euro, keďže jedna sadenica bambusu vysoká cca 80-100 cm stojí v zahradníctve od 40 do 50 Euro.

Phyllostachys bissetii je jednou z odrôd, ktoré sa hodia na vytvorenie peknej a účelnej bambusovej steny. Zelený bambus, vysoký hustý mrazuvzdorný s dekoratívnymi zelenými steblami a jedlými výhonkami je výbežkatá odroda pochádzajúca z Číny. Steblá sú tmavo zelené, na slnku sa sfarbujú do žlta, listy sú zelenej farby, dlhé asi 10 cm. Patrí k najvhodnejším druhom bambusov pre naše klimatické podmienky. Rýchlo rastúca rastlina s vysokou odolnosťou voči mrazu až do -25°C sa vytiahne až do 7 m výšky. Rozmnožuje sa podzemkami a vytvára krásne bambusové húštiny. Mladé výhonky sú jedlé.

Ukážme si ako rozdeliť a presadiť bambusový porast. Najlepší čas je stredná až neskorá jeseň alebo skoro na jar. Použijeme rôzne nástroje, vidly, rýľ, stará píla na prerezanie hustých koreňov. Môžeme si zadovážiť špeciálny nástroj - dláto na tyči, ideálne na sekanie podzemkov, ktorým sa ľahko dostaneme cez hustú spleť koreňov.

Pomocou starej bambusovúej palice, ktorú môžeme použiť ako vodítko pri vytvorení rovnej hranice, rozdelíme porast na dve časti. Všetky výhonky za touto palicou ostávajú na svojom mieste a ostatné budú vysekané, rozdelené na priesady a azasadené na svoje nové miesta pozdĺž múru, ktorý doposiaľ slúžil ako hranica medzi našim a susedovým pozemkom. Začneme vidlami alebo rýľom a postupne uvoľňujeme jednotlivé trsy rastliny.

Vykývame a odsekneme korene v zemi. Celý koreňový bal môžeme ešte rozdeliť na menšie časti, ideálne s tromi steblami a prihliadnutím na dostatočne veľa koreňov v každej novej sadenici. Pôvodnú zeminu z koreňov príliš nevytriasame, ale ju ponecháme v koreňovom bale a tak ich budeme sadiť na novú pozíciu.

Po osekaní všetkých výrastkov ostane rovná hrana vytvorená pozdĺž starej bambusovej palice, kam môžeme v pohode umiestniť zábranu proti ďalšiemu šíreniu podzemkov a zasypať ju aspoň40 cm hlboko, ak už nechceme, aby sa rastlina ďalej rozmnožovala. Naopak, ak chceme ponechať toto miesto na tvorbu ďalších výhonkov, zahrnieme zeminu naspäť, pridáme kompost namiesto chýbajúcej zeminy a ponecháme ho nakyprené. Čím lepšie bude pôda prevzdušnená, tým lepšie porastú nové výhonky. Takto si môžeme vytvoriť vlastnú pestovateľskú škôlku na bambus, ktorý môžme predávať za symbolické ceny priateľom a známym.

Vytvorenie bambusovej steny

Budovanie bambusovej steny môžeme pojať jednoducho, že rýľom vyhĺbime jamky pre nové priesady, ktoré zasadíme tak husto pozdĺž hranice, ako uvážime. Napríklad vzdialenosť medzi sadenicami môžeme zvoliť na 50 cm ale aj na 2-3 metre. Rastliny postupne tieto medzery vyplnia a zarastú do súvislej línie. Alebo môžeme výsadbu pojať precízne s ohľadom na budúce pestovateľské plány na záhrade a inštalovaním zábrany proti ďalšiemu šíreniu koreňov obmedzíme bambus v jeho ľubovoľnom šírení do miest určených pre iné záhony. V druhom prípade vykopeme pre nové rastliny súvislý výkop aspoň na hĺbku rýľa, ale v prípade väčších odrôd aj na 2 rýle a bočnú stenu výkopu opatríme ochrannou barierou. Vhodná je rybníková fólia, gumené pásy, alebo betónový múrik.

Osobne nie som fanúšikom plastu v záhrade, preto radšej použijem tenkú 5 cm betónovú zábranu, pretože mám na pozemku prírodný zdroj naplavených riečnych štrkov, do ktorých stačí už len primiešať cement a vodu a môžeme betónovať. Pre odvážnejších sa ponúka aj tretia možnosť, ako zabrániť šíreniu bambusu - kosením alebo presekaním koreňov raz ročne, ako to prezentuje ďalšie video - bambusový plot.

Väčší koreňový bal môžeme rozdeliť na menšie pílou alebo mačetou či iným sekacím nástrojom. Ak je pôda tvrdá, je lepšie rozdeliť veľké trsy na pôvodnom mieste, kde rástli, než ich trápiť búchaním a nepodarenými pokusmi s vidlami a rýľom "na suchu", ako to nesprávne prezentuje autor videa. Pritom stašilo hrču navlhšiť a oddeľovanie by bolo jednoduchšie.

Priesady rozmiestnime na novej línii a postupne ich zasadíme, Nepotrebujeme žiadne hnojenie, bambus rastie sám veľmi rýchlo v každej pôde. Je veľkým kultivátorom pôd, však tajným tipom je uhlík. Ak chcete mať výnimočný bambus, použite na dno jamy lopatu, dve uhlíkov z ohniska a popola. Porastie rýchlejšie, vyššie, bude silnejší, zdravší, zelenší...

Aby priesady po zasadení rástli rovno, je vhodné použiť k rastlinám kolíky ako oporu, alebo iné upevnenie o plot alebo múr, napr. pomocou drôtu. Nové rastliny dobre zalievame - pomaly a dlho, viackrát za deň pokiaľ sa rastliny dobre zakorenia na svojom novom stanovisku.

Všetko o bambuse

>> Ako pestovať bambus <<
© na zdravie 2016-22