Bambusový plot

Ak máte nepolepšiteľného suseda, ktorý napríklad miluje chemické postreky a nedbá, že vy pestujete organicky, potom je bambusový plot výborné riešenie, spĺňajúce hneď niekoľko parametrov - protichemická ochrana, estetično, ochrana súkromia, hluková bariéra, náklady a pod. Niekoľko rokov sa márne pokúšam ovplyvniť suseda, ktorý na vedľajšom pozemku prevádzkuje neporiadok a chemické pestovanie zeleniny a ovocia. Pesticídy sú jeho hlavným pomocníkom, ako sám hovorieva, keď sa rozprávame o témach prírodné versus chemické farmárčenie. Inak milý človek, v týchto názoroch nemieni poľaviť. Jeho postrekovacie manévre často spôsobujú nežiadúce účinky aj na mojich okrajových rastlinách. Rozhodol som sa, že nebudem viac čakať na jeho "osvietenie" a na rozhraní našich pozemkov vypestujem živý bambusový plot. Čo všetko je pri takomto projekte potrebné brať v úvahu?

bambusový plot
Pestujeme bambusový plot

VIDEO / bambusový plot

Internet je výborným zdrojom informácií, môžeme sa naučiť všetko, čo potrebujeme od ľudí, ktorí sa problematike už venujú a majú skúsenosti, ktoré nám prostredníctvom svojich video kanálov ponúkajú. Vrhnime sa teda na YT, kde čaká pekná dávka skvelých video nápadov. Zaujímavé informácie na tému bambusový plot sa dozvieme od pestovateľa bambusu Chrisa Bukkera z Almaville.

Ak ste v bambuse nováčikom, možno vám padnú vhod rady majiteľa spoločnosti pestujúcej bambus. V tomto videu vysvetľuje, prečo si zvoliť bambus pred niektorými inými možnosťami, ako sú kríky alebo možno nejaké stromy. Mnohí ešte nevedia, že táto rastlina pomôže ekonomickým spôsobom vytvoriť clonu na ochranu súkromia, ktorá je bez škodcov a nenáročná na údržbu a pôdne podmienky. Ponúka výšku a hustotu porastu, ktorú kríky a stromy nedokážu zabezpečiť.

Jedným z dôvodov, prečo si ľudia vyberajú bambus je to, že majú záujem sa zamaskovať alebo skryť niečo, čo je citlivé. Vedľa by mohol byť školský autobus, alebo obzvlášť urážlivý sused a bambus rieši tento problém - efektívne, lacno a takmer bez údržby. Ak si postavíte plot na ochranu súkromia, väčšinou ste obmedzený na 180 cm. Tu sa dá v úzkom pásme celkom ľahko prejsť 6 m a to je tiež problém. Ak ste zasadili Leyland alebo Arborvitae, budú rásť v každom smere. Môžete vytvoriť pekné pozadie ak ponecháte iba 1 m výšky. Istý zákazník urobil výsadbu v 20 cm širokom sadzači pretože všetko, čo sa snažil urobiť, je zmierniť ostrý živý plot. Robí to pekne. Je prakticky úplne odolný voči chorobám. V našej kamenistej pôde sa mu bude dariť, ale strom by tu neprežil.

Úprava, strihanie bambusu.

Väčšina ľudí ani netuší, že bambus je možné zastrihnúť do prakticky akejkoľvek výšky, ktorú chcete. To, čo tu uvidíte, nie je špecifické pre tento druh, môžete to urobiť s ktorýmkoľvek z nich. Stojíme v oblasti, ktorá je kosená kosačkou, ale tu má podzemky. Sme hneď vedľa parcely, kde je vysoký 6 m. Toto je 20 rokov a mali sme problém, nad hlavou máme nejaké elektrické vedenia. Takže energetická spoločnosť, ktorá má na to právo, chcela všetko pokosiť. Rozhodli sme sa, že si z tohto citrónu radšej urobíme limonádu. Takže sme to začali upravovať. Oblasť za mnou je orezaná vo výške 1,2 m.

Upravíme to nožnicami na živé ploty raz za rok, veľmi jednoduché a zostane to tak 10 mesiacov, do nasledujúcej jari. Je to perfektný živý plot. V diaľke máme niektoré, ktoré sú oveľa vyššie. To je tiež ručne upravované raz ročne. Je to tak jednoduché, stačí keď ho skloníte, vezmete si nožnice, odseknete vrchnú časť a máte hotovo. Zastavuje sa priamo tam. Neexistuje žiadny terminálny pupen. Bambus sa rozširuje iba teleskopicky. Žiadna vrstva kambia.

Rozrastanie cez podzemky

Tesne pod povrchom existujú rizómy, tam sa tvoria výhonky. Takže je to uložené v podzemí a ak si to rozmyslíte, tak ako sme to spravili práve tu, táto oblasť zvykla vychádzať ďalej, proste sme to prerezali na zemi. Toho sa ľudia boja a naozaj to nie je potrebné, pretože si myslia že treba ťažkú techniku na odstránenie všetkého porastu, ale nie je to potrebné. Musíte pochopiť, ako rastlina rastie. Rozširuje sa pod zemou podzemkami a áno, môže to prejsť dlhú cestu aj 6 m za rok.

Takže na pozemku máme plochy, kde máme dva porasty rôznych druhov, ktoré sú bližšie pri sebe. Ako to teda zvládneme? Ako zabránime tomu, aby sa miešali? Beriem farbu v spreji a označujem to každý rok vo februári. Rýľom stačí preseknúť čiaru do hĺbky 15-20 cm a prerušíme podzemky a potenciálne nové výhonky z primárneho zdroja neporastú. Rizómy sa normálne nachádzajú v horných štyroch až šiestich centimetroch pôdy.

Atribúty a obmedzenia

Ak sa ho chcete zbaviť na svojej strane plota, len pokračujete v kosení pretože je tu obmedzený prísun potravy vo zvyšnom pozemku. Teraz, ak chcete ísť ďalej, ak ste hneď vedľa niekoho kvetinovej záhrady, potom by ste mali zvážiť zavedenie koreňovej bariéry stromu. Je to rovnaký druh koreňovej bariéry, ktoré sa používajú na stromy v mestskom prostredí a keď ho ten koreň stromu zasiahne, zastaví sa pretože nemôže preniknúť materiálom - 60 mil. HDPE, čo je polyetylén s vysokou hustotou.

Najväčšia inštalácia, akú som videl, sa nachádza v Múzeu stvorenia neďaleko Cincinnati. Vonku v krásnej botanickej záhrade a majú 17 alebo 18 bambusových radov, obklopených kvetmi a kríkmi a možno si pomyslíte, prečo sa to nemieša, kým neuvidíte trčať asi tri centimetre plastu. Toto je teda rozsiahle využitie oddenkovej bariéry. Veľmi úspešne sa to robí už mnoho rokov. Takže v zásade existujú dva spôsoby, ako to obsluhovať. Ostatné časti svojho pozemku proste kosíte, ale ak ste k niečomu blízko, dáte fóliu.

Všetko o bambuse

>> Ako pestovať bambus <<
© na zdravie 2016-22