Bambusový les - Moso Bambus

Phyllostachys pubescens

Moso Bambus bol mojim prvým, preto je najobľúbenejším zo všetkých bambusov. Ph. pubescens patrí do čeľade sladkých tráv a vo svojom prirodzenom prostredí v južnej Číne je svojou rastovou výškou až 30 metrov jedným z najvyšších druhov bambusu na svete. V európskom regióne môže byť vysoký od päť do desať metrov. Rastie rýchlo až do jedného metra za jediný deň vo svojom prirodzenom prostredí a na vyzretých rastlinách vytvára stonky s priemerom až 18 cm. Podlhovasté listy sú pomerne úzke a rastú veľmi blízko k stopke čím poskytujú dobrý vizuálny obal. Phyllostachys pubescens je kvôli svojim materiálovým vlastnostiam často využívaný na parketové podlahy a vo svojom prirodzenom prostredí je obľúbený pre chutné jedlé klíčky. Zaujímavé sú aj jeho estetické parametre.

Moso Bambus
Moso Bambus

Výsev osiva v interiéroch je možný po celý rok. Aby sa zvýšila klíčivosť, má sa osivo umiestniť na 24-48 hodín do teplej vody na primovanie. Potom osivo jemne vtlačíme do vlhkého kompostu na zalievanie a na vrch dáme len tenkú pokrývku kompostu, aby semeno stále dostávalo svetlo. Nádobu na osivo zakryjeme čírou fóliou, aby zemina nevyschla, ale nezabudneme do fólie urobiť pár malých dierok a každý druhý alebo tretí deň ju asi na 2 hodiny úplne odkryť. Vyhneme sa tak tvorbe plesní na komposte. Nádobu na osivo umiestníme na jasné a teplé miesto s teplotou medzi 25 °C a 30 °C napríklad v blízkosti ohrievača a udržujeme substrát vlhký, ale nie mokrý. Spravidla trvá dva až päť týždňov, kým semeno vyklíči. Ak nedodržíme teplotné podmienky, môže sa klíčenie predĺžiť napríklad pri teplote 20 °C až na 3 mesiace.

Moso Osivo
Primovanie osiva bambusu

Miesto Bambus Moso má rád vysoké teploty nad 20 °C, ale dobre rastie aj pri miernych teplotách vonku, zatiaľ čo uprednostňuje polotieňové až úplné slnečné miesto. Počas leta sa môže v črepníku umiestniť aj na teplom a vetrom chránenom mieste, ideálne v blízkosti tepelne izolačnej steny.

Starostlivosť Bambus Moso je potrebné polievať výdatne a prenikavo. Pretože rastlina rastie prirodzene už pomerne rýchlo, nemali by ste ju ďalej vylepšovať podaním žiadneho hnojiva. Príliš veľké stonky sa dajú ľahko uzavrieť. Rovnako ako u väčšiny bambusových rastlín, aj pri vonkajších rastlinách musíte umiestniť oddenkovú bariéru, ktorá zabráni nekontrolovanému šíreniu koreňov - pri pestovaní vane túto bariéru vytvára.

semená sadba
Sadba

V zime sa odporúča ľahká ochrana proti mrazu najmä pre mladšie rastliny - vyzreté stromy sú plne mrazuvzdorné do -25 °C. Na pôdu by mala byť pred zimou položená primeraná vrstva mulču, aby bola rastlina chránená nahromadeným lístím alebo slamou. Bambus pred začiatkom zimy ešte raz výdatne zalejeme, aby nevyschol. Bambusy pestované v kvetináčoch zimujú najlepšie na teplom a svetlom mieste s menej výdatnou zálievkou. Korene by nikdy nemali vyschnúť.

Moso prvý klíček
Klíči po 5 týždňoch

Phyllostachys pubescens je jednou z najvyšších odrôd bambusu a využíva sa na ťažbu dreva, ktoré má výborné vlastnosti pre účely nábytkárske odevné a konštrukčné. Dobrá chuť výhonkov ho predurčila na potravinové pestovanie ale aj vzhľadovo je zaujímavý, preto sa používa na pestovanie živých plotov, zelených stien a relaxačných bambusových hájov. Rýchly rast, samoobnova po ťažbe a mohutný prírastok drevnej hmoty sú významné úžitkové vlastnosti pre lesníkov. Ekologicky zaujímavé sú schopnosti najlepšie viazať uhlík a produkovať najviac kyslíka - až o 30 % viac, než najzdatnejšie listnaté lesy. Známe sú jeho názvy: Phyllostachys pubescens, Phyllostachys edulis, Moso bamboo.

Video / Pestovanie bambusových hájov

Jeho názov je Moso bambus a toto je jar. Polovica apríla a bambus konečne vyklíčil má veľa výhonkov, sú veľmi veľké a rastú rýchlo, ale rastú iba jeden mesiac, možno mesiac a pol obvykle príde mráz a tieto nádherné výhonky spadnú na zem. Je to naozaj pravda, že je zime odolný do -7 °F (-21 °C), pretože sa nachádzame v teplotnej zóne -7, ale často tu klesne teplota až k -12 Fahrenheita (-24 °C) a vtedy celý háj zamrzol a muselo to začať odznova. Tento rok bolo počasie veľmi dobré. Rastie dobre, výhonky sú obrovské, je tu jeden ako ruka, má zamatovo červený plášť, ktorý opadá preč, keď vyrastie, teraz je v rastovej fáze asi 4 alebo 5 dní a je tu asi 15 rokov. Snáď tentoraz nezamrzne.

bambusové háje
Bambusové háje

Môžete to jednoducho zasadiť do zeme, ale je nemožné, že budú rásť z uzlov, ako to Kain robí s cukrovými palicami a skutočne to vyšle malé rastliny pozdĺž každého uzla. Bambus to nebude robiť, bez ohľadu na YouTube videá, ktoré ste videli, ako ľudia tvrdia: "pozri klonujem bambus, zakoreňujem to v zemi". Možno si všimnete, že tam nie sú žiadne následné ukážky, pretože všetko sú to neúspechy. Spôsob, ako sadiť bambus je veľmi jednoduchý, musí sa to urobiť, keď je bambus nečinný. Žiadny bambus nezostane zelený celý rok, stonka je vždyzelená a budú z nej rásť opäť listy potom, čo ich zvieratá zjedia, ale len výhonky spod zeme sú tým, čo bambus reprodukuje. Môžeme ich vykopať teraz a zasadiť, alebo tieto krehké výhonky sa jedia.

Ak ich tu necháme, dozrejú a neskôr sa stanú súčasťou najvýznamnejšej udalosti, raz zakvitnú. Sú v tejto fáze v podstate nečinné. Vtedy, keď idú na semeno, čo sa môže stať za 100 až 150 rokov, nerobíme reprodukciu. Niektoré druhy semenia každých 60 rokov. Niektoré porasty Moso v Číne nemajú žiadne záznamy o tom, že by produkovali semená. Ak chcete rozmnožovať bambus, musíte vykopať koreň počas zimného času a jednoducho zasadiť ho do zeme počas zimného obdobia, v ktorom ste ho vykopali. Ak to urobíte v inom ročnom období, mohol by uhynúť.

Rozmnožovanie Moso bambusu z koreňových odštepkov

Okrem toho sú letá suché a je to tak ťažko niečo reprodukovať, ak nemôžete rastlinu zalievať. V zimnom období je spiaca, má na to dosť času samotný koreň sa môže lepšie zakoreniť a potom táto schopnosť postupne slabne, aby to na jar vystrelilo výhonky.

Konfucius uviedol, že prvý rok bambus spí, druhý rok sa plazí a tretí rok raší. Skoky neočakávajte rýchlo. Rast bambusu zaznamenáte tri roky potom, ako ho zasadíte a koreňu bambusu to bude trvať tri roky, než vôbec začnete vidieť výhonky. Tento háj Moso má pätnásť rokov a je to rozrastené tak, že prechádzka hájom trvá desať sekúnd, takže to stále nič veľké nie je. Na druhej strane máme kopu krásnych druhov bambusu, sú tiež jedinečné, odlišné a majú rôzne vlastnosti a iné tvrdosti dreva, čo je dôležité keď používate bambusové drevo na stavbu, alebo vyrábate papier, plátno, lano, alebo čokoľvek iné. Ďalej je druh bambusu, ktorý ešte ani neraší, čaká do konca mája, kým pošle von výhonky a tento je aktívny práve teraz, začína rašiť a každý rok to robí v ten istý čas, bez ohľadu na počasie a mráz.

V tomto období je všetko out, jedine tieto výhonky sú k jedlu, preto držím zver od nich ďalej. Ak chcete tieto výhonky jesť, tento bambus je skvelý pre žirafy, ale musia sa pekne zohnúť, aby ich zjedli. Tak ako tak, bambus je jedlý a všetko, čo musíte urobiť, je variť ho a najprv ho zbaviť všetkých vonkajších častí šupiek a vnútrajšok vložiť do vriacej vody a po zovretí niekoľko minút vyliať vriacu vodu, bambus opláchnuť a tak môže byť použitý v akomkoľvek jedle. Môže sa ďalej pražiť, alebo nakladať, alebo dokonca kvasiť.

Povedal som všetko, čo o tom viem. Najdôležitejšie je to, že nemôžeme zasadiť steblá a očakávať, že budú rásť. Na tom nezáleží, čo niekto hovorí, že nie tento druh, nie hrubá stonka bambusov... Bambusy, ktoré žijú v oblastiach kde mrzne, nebudú rásť zo žiadnej stopky, pretože bambusové stonky sú duté a ich uzly nemajú schopnosť robiť korene a bambus nerastie, okrem jedného mesiaca v roku a preto nebude mať koreň. Taký nikdy neuvidíte.

Že cukrová trstina a podobné rastliny takú schopnosť majú. Áno, cukrová trstina nie je dutá, obsahuje veľa cukru, dreň v strede je bohatá na uhľohydráty, preto zakorení po celej stopke, to je rozdiel oproti bambusu. Na šťastie bol tento rok dobrý rok, mávame tu takmer vždy neskoré mrazy, ktoré spôsobujú veľké škody na bambuse. Niektoré z bambusových výhonkov však začnú takto rásť a keď sa roztiahnu, list sa oddelí a potom sa rozvetvia a porasty sú plné vtákov, ktoré skutočne potrebujú zvláštnu ochranu, pretože biotopy miznú pričinením človeka, ktorý na nich staval a čistil pôdy od porastu.

Vysypať vrecia krmiva raz ročne, len aby ich mohli prilákať a strieľať, aby všetky zvieratá potrebovali ich ochranu. To nie je starostlivosť. Však toto je dobrý spôsob, ako dať zvieratám miesto na úkryt.

Všetko o bambuse

>> Ako pestovať bambus <<
© na zdravie 2016-22