Prečo jesť cesnak každý deň

Cesnak je rastlina, ktorú každý z nás v živote vyskúšal. Sme naň tak zvyknutí, že si už ani nevšímame jedinečnosť tejto cibuľoviny. Používa sa pri varení, v zdravotníctve aj v ľudovom liečiteľstve. Vedeli ste, že prospešné vlastnosti cesnaku sa neobmedzujú iba na ochranu pred prechladnutím? Mŕtvica, senilná demencia, slabá pamäť, ateroskleróza a rakovina nie sú celým zoznamom chorôb, pre ktoré ho poprední lekári používajú pri liečbe svojich pacientov. Cesnak pomáha zlepšovať trávenie, zbaviť sa parazitov a dokonca zdvihnúť náladu. V čom prospieva, prečo by sme mali konzumovať cesnak pravidelne a čo sa stane, ak budeme jesť cesnak každý deň, odhalili vedci.

Cesnak

Staneme sa viac žiadúcimi

Cesnak robí mužov príťažlivejšími. V skutočnosti sa vždy verilo, že vôňa cesnaku odrádza od akejkoľvek túžby komunikovať. Posledné výskumy však dokazujú, že ide o chybu. Je pravda, že aby sme potešili ženu, musíme zjesť pár strúčikov cesnaku 12 hodín pred akciou. Ukazuje sa, že ženy pobláznil telesný pach muža, ktorý deň predtým zjedol cesnak. Pre vedcov je stále ťažké povedať, čo tento jav vysvetľuje. Možno dôvod spočíva v antimikrobiálnych vlastnostiach rastliny, vďaka čomu je zápach potu menej drsný.

Zvyšuje sa imunita

Cesnak chráni pred vírusmi a prechladnutím - naše babičky o tom vedeli. A teraz vedci potvrdili aj populárnu múdrosť: aby sme v zime neochoreli, musíme pravidelne jesť cesnak. Je to tak preto, lebo obsahuje veľa vitamínov, zdravých olejov a aminokyselín. Alicín je organická zlúčenina, ktorá ničí baktérie a plesne. Dôležité: aby vás cesnak začal chrániť pred chorobami, musí byť čerstvý. Alicín vzniká iba mechanickým zničením rastlinných buniek, to znamená, keď je rozkrojený alebo rozdrvený. Ak dôjde k narušeniu integrity klinčekom, ich zložky sa zmiešajú a vytvoria antimikrobiálnu zlúčeninu. Ale tepelnou úpravou sa zničia takmer všetky zdravotné výhody cesnaku.

Tlak sa vráti do normálu

Ak trpíme vysokým krvným tlakom, pridajme si do jedálnička cesnak. Rozširuje cievy a znižuje krvný tlak. A spolu s tlakom zmiznú aj bolesti hlavy a zvýšený stres na srdci. V boji proti hypertenzii musíme jesť 4 strúčiky cesnaku denne. Cesnak navyše znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi o 10 - 15%. Čo to pre nás znamená? Riziko srdcových chorôb alebo mozgovej príhody je takmer polovičné. Túto metódu nemožno použiť ako jedinú terapiu a pred použitím cesnaku alebo doplnkov výživy založených na ňom by sme sa mali poradiť so skúseným lekárom.

Pamäť bude lepšia ako predtým

Jedna z teórií hovorí, že ľudské telo a mozog starnú v dôsledku chemickej oxidačnej reakcie. Spaľujeme jedlo a kyslík a na oplátku generujeme energiu. Ale v priebehu času tento proces ničí bunky: pokožka sa stáva ochabnutou a myseľ nie je taká ostrá, ako bývala. Antioxidanty bojujú s nadmernou oxidáciou a pomáhajú nám zostať mladými. Farmaceutické spoločnosti predávajú antioxidačné doplnky za šialené peniaze. A bežný cesnak obsahuje veľa zložiek proti starnutiu a je lacný. Starší ľudia sa konzumáciou alkoholu vyhýbajú riziku Alzheimerovej choroby, zatiaľ čo mladší ľudia si môžu zlepšiť pamäť a výkon mozgu, stačí pravidelne jesť cesnak.

Zvýši sa kondícia a výdrž

Cesnak pomáha srdcu a svalom pracovať efektívnejšie. Ak cvičíme, potom konzumácia tejto rastliny zlepší náš výkon. V starovekom Grécku, kde nebolo počuť o dopingu, sa olympionici kŕmili cesnakom a bežali a skákali lepšie ako ich súperi. Tento produkt však bude užitočný aj pre ľudí ďaleko od športu - zmierňuje únavu, zvyšuje účinnosť a pomáha prežiť chladné obdobie.

Vlasy a pokožka sa vrátia do normálu

Vlasy. Cesnak robí vlasy dlhé, hustejšie a dokonca lieči alopecia areata. Je pravda, že na dosiahnutie tohto efektu sa musí aplikovať na pokožku hlavy. Výrobcovia make-upu sa našťastie naučili vyrábať cesnakový olej na vlasy a bez zápachu. Fibroblasty (bunky zodpovedné za obnovu pokožky) reagujú na cesnak pozitívne. Na zabezpečenie výroby prírodného kolagénu a elastínu stačí zjesť 2 strúčiky cesnaku denne. Ochrana pred slnkom, zložky obsiahnuté v cesnaku chránia pred fotostarnutím. Slnečné lúče našu pokožku nevysušia, ak budeme jesť veľa cesnaku.

Etylacetát obsiahnutý v cesnaku môže znížiť uvoľňovanie histamínových proteínov, ktoré sa tvoria ako reakcia na prienik alergénu. To je užitočné pre tých, ktorí pravidelne prežívajú sezónne alergie. Je veľmi užitočné zjesť strúčik cesnaku aj v prípade alergickej reakcie, ktorá sa už prejavila. Pomôže to znížiť intenzitu jeho toku.

V súčasnosti čelí kandidóze pomerne veľký počet žien. Pravidelná konzumácia cesnaku pomôže udržať oportunistickú flóru pod kontrolou. Prchavé fytoncidy, ktoré sa uvoľňujú z mletého cesnaku, sú škodlivé pre veľké množstvo kvasiniek. Inhibujú tiež rast baktérií a iných mikróbov. Nezabudnite zahrnúť cesnak do svojej stravy, ak sa stretávate s faktormi, ktoré môžu vyvolať kandidózu: zmena stravovania, zmena časových pásiem alebo podnebia, stresová situácia.

Zuby prestanú bolieť

Pre svoje antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti je cesnak dobrý pre ústnu dutinu. Zabíja škodlivé mikróby, ktoré spôsobujú tvorbu usadenín a lieči boľavé ďasná. Presnejšie, zníži sa riziko vzniku zápalových ochorení ďasien alebo zvýši schopnosť eliminovať tie súčasné. Ako funguje cesnak v tomto prípade? Obsahuje fytoncidy, ktoré majú silný baktericídny účinok. Úspešne bojujú proti patogénnym mikroorganizmom, ktoré spôsobujú paradentózu. Tiež znižuje riziko zubného kazu. Ak budete jesť cesnak pravidelne, nebudete musieť navštevovať svojho zubára tak často.

Začneme chudnúť

Pre tých, ktorí sledujú váhu, je tento produkt tiež veľmi užitočný, preto: ajoen v cesnaku v dôsledku komplexných chemických reakcií aktivuje špeciálne enzýmy v krvi a ničí tukové usadeniny. Je možné, že lieky proti obezite sa čoskoro budú vyrábať z bežného cesnaku. Pri nevyváženej strave blokuje cesnak rýchle priberanie. Prebytočné kalórie, ktoré sa do tela dostanú nesprávnou výživou, sa spália. Ak je dostatok cesnaku, samozrejme.

Ďalšie pozitíva cesnaku

  • Bariéra - je to centový cesnak, ktorý je schopný chrániť pred poškodením štruktúry DNA. Obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú s oxidačným stresom. Cesnak je dobré protirakovinové jedlo. Na posilnenie imunity jednoducho neexistuje lepší liek.
  • Eliminácia zlého cholesterolu - môže znížiť hladinu o 10% alebo viac bez ovplyvnenia dobrého cholesterolu, ktorý vaše telo potrebuje.
  • Ochrana pred baktériami - vďaka antibakteriálnym vlastnostiam je cesnak prírodným antibiotikom. Škodlivé baktérie sa ho boja, pretože je mimoriadne užitočný v sezóne prechladnutia.
  • Vylúčenie parazitov - cesnak dostal protiplesňové vlastnosti vďaka svojmu alicínu. Odstraňuje plesne, pomáha vylučovať parazity z tela.
  • Riedenie krvi - cesnak je obzvlášť prospešný pre ľudí s krvnými doštičkami, pretože výrobok zriedi krv na normálnu hladinu. Na ochranu srdca a krvných ciev pred chorobami sa oplatí konzumovať cesnak každý deň večer. Je nevyhnutnou súčasťou prevencie mŕtvice.
  • Žiadna ateroskleróza - na základe toho, čo bolo napísané v predchádzajúcom odseku, chráni cesnak pred krvnými zrazeninami. Takže je dobré predchádzať ateroskleróze.
  • Boj proti hypertenzii - ľuďom, ktorých krvný tlak často stúpa, sa odporúča jesť cesnak denne. V Číne a Japonsku používa medicína cesnak a cesnakový olej v kapsulách, ktoré pomáhajú normalizovať krvný tlak.
  • Ochrana pred onkológiou - je vedecky dokázané, že dlhodobé konzumovanie cesnaku denne významne znižuje riziko rakoviny. Vedci poznamenali, že je najúčinnejšia pri prevencii rakoviny pažeráka, žalúdka a pankreasu, ako aj prsníkov. Pozor! Cesnak urýchľuje trávenie, takže ho môžete jesť aj v noci.

Kontraindikácie

Aj taká superpotravina má však kontraindikácie. V niektorých prípadoch môže byť cesnak nebezpečný: Lekári neodporúčajú jesť veľa cesnaku počas tehotenstva a laktácie. Deti do 7 rokov by ho mali používať s mierou. Cesnak by sa nemal jesť 2 týždne pred plánovanými operáciami, pretože riedi krv a to môže spôsobiť komplikácie krvácania. Výrobky z cesnaku a cesnak, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou, môže spôsobiť pľuzgiere. Cesnak by nemali konzumovať ľudia, ktorí chcú schudnúť - má tendenciu zvyšovať chuť do jedla, čo je v takejto situácii spôsobuje nežiadúcu nadváhu. Látky obsiahnuté v cesnaku sú schopné korodovať steny žalúdka. Preto ho nemôžu jesť ľudia s týmito problémami tráviaceho systému: gastritída, žalúdočné vredy a choroby dvanástnika. Tiež tí, ktorí majú choré obličky alebo pečeň alebo hemoroidy sa dôrazne neodporúča, cesnak môže zhoršiť príznaky. Škodlivosť pre mozog sulfanil obsiahnutý v cesnaku má deštruktívnu vlastnosť, keď sa dostane do krvi v mozgu, spôsobuje bolesti hlavy, zníženie reakčnej rýchlosti a roztržitosti. Z rovnakého dôvodu je cesnak kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien kvôli riziku škodlivých účinkov na mozog dieťaťa.

Pre zvieratá je to jed. Špeciálne pre mačky a japonské plemená psov. Lekári tvrdia, že zdravý človek môže bezpečne skonzumovať až 4 strúčiky cesnaku denne a cítiť sa skvele.

Pred použitím sa poraďte s lekárom.

Odkazy, linky, ďalšie články

Mohli by vás zaujímať články na tému zdravotné kúry a diéty, ktoré sme publikovali pred časom:

Tie najlepšie externé odkazy uvádzame na stránke: Odkazy na zdravie

 

Želanie na záver
pevné zdravie a veľa nádherných chvíľ, ktoré prináša štúdium.

© na zdravie 2016-22