Ako využiť pomarančové šupky?

Milujeme pomaranče pre svoju vynikajúcu chuť, osvieženie, arómu, ale neuvedomujeme si význam ich šupiek. Napriek tomu, že šupky citrusov z veľkoprodukcie bývajú silne chemicky ošetrované (aby nehnili a neplesniveli) a nehodia sa ani do kompostu, niežeby neboli rozložiteľné, ale ani tie dažďovky takéto citrusové šupky nežerú, dajú sa upotrebiť napríklad pri upratovaní. V niektorých obchodoch dnes už možno kúpiť aj bio-pomaranče a šupky z takýchto plodov sú výborným zdrojom pomoci v kuchyni, domácnosti, kozmetike, liečení ... Na čo všetko možno využiť pomarančové šupky? Vyskúšajme si niekoľko spôsobov, ako využiť pomarančový obal. Sami sa presvečíme, koľkými spôsobmi sa dajú upotrebiť a už nikdy neodhodíme pomarančové šupky.

Pomarančové šupky

Už nikdy neodhodíme pomarančové šupky

01. Aromatická sviečka - ručne vyrobená aromatická sviečka z pomarančovej šupky pridá prírodnú vôňu vášmu domu. Výroba spočíva v rozkrojení pomaranča na polovice a opatrné vylúpnutie dužiny lyžicou tak, aby ostala stonka prechádzajúca stredom pomaranča neporušená. Bude slúžiť ako knôt. Do šupky, ktorá pripomína misku, vlejeme akýkoľvek olej na varenie a zapáľte "knôt". Video postup - Aromatická sviečka.

02. Ochrana rastlín - esenciálne oleje odpudzujú mačky, preto potrieme napríklad okraje črepníkov rastlín, do ktorých by mohli chodiť vaši chlpatí miláčikovia špiniť. Táto aróma im nevonia a tak budú hľadať a používať iné miesta. Rastliny v črepníku sú chránené aj proti voškám. Šupky z pomarančov môžeme využiť aj na záhrade, voľne rozmiestnené v blízkosti rastlín odpudzujú mravce a iných nežiadúcich návštevníkov od vašich rastlín.

03. Repelent - pomarančový extrakt nevonia nielen mačkám, ale aj množstvu pavúkov a inému hmyzu - komáre, šváby. Stačí miesta nastriekať vlastnoručne vyrobeným pomarančovým repelentom a hmyz vás nechá na pokoji. Všetko, čo musíte urobiť, je nakrájať na tenké prúžky pomarančovú kôru a nechať ju vylúhovať vo vode. Roztok vložte do rozprašovacej fľaše a ušetríte za odpudzovače hmyzu. Ak nemáte čas na prípravu roztoku, ktorý trvá aj niekoľko dní, dobrý účinok dosiahnete aj trením šupiek o pokožku, na ktorej zanechajú účinné odpudivé látky proti hmyzu.

04. Prírodný čistiaci prostriedok - jednoduchá príprava a 100% účinnosť na čistotu podláh i okien. Domáci čistič - prípravok na čistenie z pomarančových šupiek bude mať priaznivé účinky aj na ďalšie povrchy vo vašej domácnosti. Príprava je jednoduchá a lacná, stačí ak pridáte niekoľko pomarančových šupiek do fľaše s octom, ktorú necháte niekoľko týždňov v chladničke a vždy, keď po niečo idete, obsah fľaše premiešate. Roztok nalejte do rozprašovacej fľaše a používajte na čistenie jednotlivých povrchov.

05. Čistenie riadu - aby boli vaše pokrmy a nápoje v poriadku, potrebujete čistý riad. Všetky zbytky saponátov z ručného i automatického umývania riadov v umývačke odstránite pomocou prípravku z pomarančových šupiek. V čistom umývadle naplnenom teplou vodou necháme vymočiť pomarančové šupky, pridáme vidličky, lyžice, taniere, poháre a iný riad a necháme chvíľu odmočiť. Potom vytiahneme, necháme voľne uschnúť a ridy budú žiarivo čisté, navyše bez akýchkoľvek fľakov od vodného kameňa či saponátov.

06. Prírodná špongia - pomarančová šupka sa dá použiť ako špongia, ktorá zanecháva suchý a čistý povrch, dodá príjemnú citrusovú vôňu. Môžete ju držať v skrinke nad výparníkom ako svoje malé rodinné tajomstvo.

07. Kozmetika, očista tela - pre milovníčky prírodnej kozmetiky, ktoré hľadajú 100% prírodné prostriedky na zdravie sa ponúka použitie pomarančových šupiek k regenerácii pleti. Prečo skúšať rôzne výrobky a pripravené extrakty z pomarančov? Prečo nevyskúšať tieto šupky priamo? Potrebujeme bio-pomaranče, dôkladne umyté, olúpeme šupku a uložíme na pokožku, pevne ju priviažeme pomocou tkaniny, alebo použijeme ako špongiu a potierame povrch pokožky počas sprchovania. Získame pevnejšiu a sviežu, jasnú pleť. Do kúpeľa a kozmetických prípravkov pridávame jemne mletý prášok zo sušenej kôry. Pôsobí proti depresii. Balzam na vlasy vyrobíme zo sušeného prášku a trochy olivového oleja, pastu vtrieme do vlasov, po 20 minútach opláchneme. Pleťová maska - prášok do jogurtu. Biele zuby získame šúchaním bielou stranou kôry po dobu 3- 5 min denne v trvaní 5-10 dní.

08. Oheň, štartér horenia - pre milovníkov kempovania dobre poslúžia kúsky suchej pomaranšovej kôry na rozloženie ohňa. Sú rovnako horľavé, ako napríklad noviny, alebo tuhý podpaľovač. Svieže šupky obsahujú horľavé látky, ich prítomnosť si dokážeme jednoduchou skúškou, keď nad horiacim plameňom stlačíme kus čerstvej pomarančovej kôry, z ktorej vystreknú olejovité látky a po zasiahnutí plameňa sa silno rozhoria. V usušenej pomarančovej kôre sa tieto látky uchovávajú, preto dobre poslúžia ako štartér horenia. Navyše šupka v krbe znižuje ukladanie kreozotu v komínovom telese a prispeje arómou k slávnostnej atmosfére pri krbe.

09. Pohlcovač pachov - chladnička býva často pachovým problémom kuchyne. Vyriešime ho jednoducho pomocou pomarančových šupiek, ktoré spolu so soľou vložíme do chladničky a pachy sa stratia. Podobným problémom môže byť odpadkový kôš, kde sa stále nájde niečo, čo spôsobuje nepríjemný zápach. Niekoľko sušených šupiek na dne koša zmierni tento zápach.

10. Deodorant do topánok - zapáchajúce nohy, či vlhké ponožky dokážu zničiť aj najkvalitnejšie kožené topánky. Ak sa už niečo také stane, pomoc môže byť neočakávane jednoduchá. Stačí nechať topánky vyschnúť a vložiť do každej niekoľko kúskov pomarančových šupiek a máme po probléme.

11. Pomarančový džús - šupky z bio-pomarančov zbierame do sklenného pohára, zalejeme vodou a pridáme kyselinu citrónovú (5dkg). Keď sa pohár naplní, šupky dáme variť v 2 litroch vody (môžeme pridať aj mrkvu) do mäkka, rozmixujeme. Vlejeme do 10 litrov vody s cukrom( asi 1 kg) a varíme spolu 15-20 minút. Necháme vychladnúť, dochutíme citronovou šťavou. Scedíme cez veľmi jemné sitko (ideálne ženské pančucháče) aby bol džús jemný a naplníme do fliaš. Uskladníme v chlade. Veľmi osviežujúci nápoj na nerozoznanie od 100% pomarančového džúsu.

12. Kandizovaná pomarančová kôra - olúpané šupky z bio-pomarančov nakrájame na prúžky a varíme 15 minút vo vode, vyberieme, scedíme a vodu vylejeme resp využijeme na výrobu čistiaceho prostriedku, do kúpeľa a podobne. Novú vodu prevaríme s cukrom, vložíme predvarené šupky a necháme 30-45 minút za mierneho varu variť. Sitkom vytiahneme z vody a horúce vložíme do nádoby s kryštálovým cukrom. Rovnomerne obalíme, poukladáme na sitko a necháme dva dni vychladnúť a vyschnúť. Skaldujeme v sklenenom pohári aj mesiac, v chladničke vydržia ešte dlhšie.

13. Ozdoby - osviežovač vzduchu v domácnosti, aute, práci. Pekne pôsobia ozdoby na vianočný stromček, alebo adventný veniec z usušených šupiek, ktoré zároveň pekne rozvoniavajú. Čaj z nich pôsobí proti prechladnutiu.

Pomarančové šupky
Aromatická sviečka
Pomarančové šupky
Ochrana rastlín
Pomarančové šupky
Repelent
Pomarančové šupky
Čistiaci prostriedok
Pomarančové šupky
Umývanie riadu
Pomarančové šupky
Špongia
Pomarančové šupky
Kozmetika
Pomarančové šupky
Rozkurovanie
Pomarančové šupky
Pohlcovač pachov
Deodorant do topánok
Pomarančový džús zo šupiek
Kandizovaná pomarančová kôra
Ozdoby, osviežovač vzduchu

Množstvo ďalších, odvodených úžitočných spôsobov, ako sa dajú využiť pomarančové šupky vymyslíme, keď pouvažujeme nad uvedenými receptami. V kuchyni, záhrade, kozmetike, pri hygiene, upratovaní a ďalších oblastiach každodenného života. Ale nezabúdajme, že na niektoré využitie (3, 5, 6, 7, 10, 11, 12 ) potrebujeme zaručené bio-pomaranče bez chemického postrekovania a na niektoré (1, 2, 4, 6, 8, 9, 13 ) môžeme využiť aj bežné pomaranče z chemickej produkcie veľkoobchodného predaja. V každom prípade šupku vždy na začiatku poriadne opláchneme. Vedeli ste, že vhodná na umývanie pomarančov je citrónová šťava, alebo zriedený roztok jedlej sódy alebo oboje jedno po druhom? Podobné účinky ako pomarančové šupky má každá citrusová kôra - mandarinky, grepy, limetky, citróny, pomelá. Vyskúšajte a podeľte sa o svoje skúsenosti.

Odkazy, linky, ďalšie články

Mohli by vás zaujímať články na tému zdravotné kúry a diéty, ktoré sme publikovali pred časom:

Tie najlepšie externé odkazy uvádzame na stránke: Odkazy na zdravie

 

Želanie na záver
pevné zdravie a veľa nádherných chvíľ, ktoré prináša štúdium.

© na zdravie 2016-22