Jabloň domáca

Malus domestica

Jabloň je najvýznamnejší ovocný listnatý strom, ktorý dosahuje výšku až 15 m, dožíva sa 100 rokov. Jeho plodmi sú jablká, ktoré patria medzi najrozšírenejšie pestované ovocie. Šľachtiteľskou činnosťou po celom svete bola vypestovaná škála tisícky odrôd. Podľa obdobia dozrievania sa odrody delia na letné, jesenné a zimné. Známe sú napr. Jonathan, Ontario, Golden Delicious, Rubín, Jonagold, Spartan. Jablká majú zásadný význam pre zdravie človeka, obsahujú množstvo vitamínov, minerály zinok, horčík, vápnik, triesloviny, posilňujú látkovú premenu, regulujú zažívanie, povzbudzujú tvorbu krvi, metabolizmus tukov a prečisťovanie celého organizmu. Podľa starého príslovia „Jedno jablko denne udrží doktora v diaľke“.

Jabloň
Jabloň
Jabloň
  • Jabloň domáca - Malus domestica
  • Jabloň planá (lesná) - Malus silvestris
  • Jabloň plstnatá - Malus dasyphylla
  • Jabloň purpurová - Malus purpurea

 

Zaradenie: Jabloň (Malus) je rod listnatých stromov z čeľade ružovitých (Rosaceae). Názov: Jabloň domáca, čes. Jabloň domácí, angl. Apple, nem. Kulturapfel, pol. Jabłoń domowa, rus. Яблоня домашняя, fr. Pommier domestique, it. Melo domestico, esp. Manzano común, por. Macieira doméstica, maď. Nemes alma, ukr. Яблуня домашня, chor. Pitoma jabuka. Staré názvy: strhnem. Apfalter, sthnem. Aphol, Apfal, agsas. Apuldor, Íppeltréow, stangl. Íppel, stsev.Apaldr, Epli, stgerm.Íppel, bret.Avalenn, velš. Afallen, skot, Abhall, ir. Úll, stir. Gueirt.

Jabloň zem, vzhľad, habitus

Jabloň planá je prirodzene stromom lužných lesov a spoločností hrabových a dubových lesov. Pod ľudským vplyvom sa vyskytuje na kamenistých horských hrebeňoch a v divokých húštinách. Aj dnes sa ešte vyskytuje v samovýseve, ale už len nanajvýš zriedkakedy. V Anglicku rastie v takmer všetkých lesných formách, s priemernou hustotou približne jednej jablone lesnej na 4 km2.

Archeologické nálezy jabĺk v ľudských sídliskách sú od neolitu časté, ale nie je známe, koľko z nich pochádzalo už z kultivovaných rastlín. Jabloň je najstarším kultivovaným stromom Európy.

Všetky jablone sú krovinatými, hustými, silne rozvetvenými malými stromami. Obojpohlavné kvety sa objavujú súčasne s listami v apríli a máji a sú biele až ružové. Rovnako ako u všetkých ostatných zástupcov čeľade ružovitých (hruška, čerešňa, hloh, trnka, slivka, ruža a mnohí ďalší) sú aj kvety jabloní päťpočetné. Plody jablone lesnej sú malé, tvrdé a kyslé. Kultivované jablká sú všeobecne väčšie a sladšie, dnes je ich po celom svete známych viac ako tisíc druhov, hoci miestny supermarket predáva iba päť druhov, z Chille a Južnej Afriky.

U drevín z čeľade ružovitých kvety a plody nosia pobočné vetvy, nie však výhonky na vŕšku stromu. Tak vzniká hustý vzhľad jablone. Niektoré vetvy navyše odumierajú a sú pretvárané na tŕne „nepravé“ vetvové tŕne. Aj jabloň lesná máva niekoľko týchto tŕňov. Kultivované druhy oproti tomu nie, ale pokiaľ sa vysídlia z ovocných záhrad, potom ich potomkovia zase rýchlo začnú nosiť tieto charakteristické znaky divokej formy jabloní.

Jabloň na zdravie, liečenie

Jablká posilňujú celú látkovú premenu, regulujú zažívanie, povzbudzujú tvorbu krvi, metabolizmus tukov a prečisťovanie celého organizmu. Okrem toho pôsobia vodopudne, znižujú horúčku, uvoľňujú a povzbudzujú chuť do jedla. Recept je nanajvýš jednoduchý: Jesť jablká. Je však potrebné dodržiavať určité zásady:
- Jablká sa nemajú jesť večer, pretože cez noc začínajú v žalúdku kvasiť.
- Pri hnačke sú dobrou kúrou 2-4 nastrúhané jablká trikrát denne za podpory bylinkového čaju.
- Ak zažívanie potrebuje skôr povzbudenie, potom sú tou správnou voľbou pečené alebo vyprážané jablká.
- Čerstvé alebo pečené jablká okrem toho stimulujú činnosť pečene a obličiek.
- Pečené jablká sú dobré aj pri chrapľavosti.
- Čaj z jablkových šupiek stimuluje močový mechúr a obličky, uvoľňuje nervový systém a znižuje horúčku.
- Staré anglické príslovie hovorí: „Jedno jablko denne udrží doktora v diaľke!“

V minulosti boli rozšírené ešte mnohé ďalšie spôsoby používania jabĺk. Liečba Bachovými kvetmi používa divokú formu jablka, plané jablko (crab apple). Témou je bezúhonnosť. Ľudia, ktorí majú veľmi presné predstavy o tom, akí by mali byť oni sami a ich okolie - a to síce čistí a bezchybní - a inklinujú tak k pedantizmu a nevôli so sebou samým a ďalej sa cítia byť nečistými, môžu cez crab apple dospieť k uľahčeniu.

Jabloň tradície, povesti, mytológia

Zo všetkých členov čeľade ružovitých má jabloň najbohatšiu a najvýznamnejšiu mytológiu (nehľadí napríklad k hlohu a ruži v symbolike alchýmie a členov tajného spolku Ružových križiakov), „Jablko“, o ktoré sa v legende o vyhnaní z raja Eva podelila s Adamom, môžeme mimochodom pokojne prejsť bez povšimnutia, lebo hebrejský originál hovorí iba o peri, „plode“ a to síce zo stromu poznania.

V gréckom mýte daruje Gaia, bohyňa zeme jednu posvätnú jabloň nebeskej kráľovnej Hére pri príležitosti jej svadby s Diom. Tento strom je potom v záhrade Hesperid strážený rovnomennými sestrami a tiež ostražitým drakom Ladonom. Jednou z iniciačných úloh Herakla je zmocniť sa niekoľkých jabĺk z tejto jablone. Keď sa Paris, princ Trójsky, musí rozhodnúť medzi Hérou, Aténou a Afroditou, podá jablko naposledy menovanej Afrodite, vznešenej bohyni lásky a krásy, matke Erosa. Plodnosť a erotika sú prirodzenou súčasťou tak celistvého symbolu života aký predstavuje jablko a orákula lásky, obrady plodnosti a svadby s jablkami sa vyskytujú v celej západnej Európe. Aj pri juhoslovanských svadobných zvykoch sa opakovane vyskytujú jablká. V Asgarde, blízko srdca stromu sveta, strážia as Idun kúzelné jablká, ktoré udržujú asy večne mladými. To pripomína plody, príp. miazgu samotného stromu života.

Významnou časťou keltského inosveta je Tir Nan Og, „krajina večnej mladosti“. Väčšinou býva popisovaná ako ostrov v západnom mori. V okruhu bájí o kráľovi Artušovi je umierajúci kráľ naposledy videný, keď je bárkou prevážaný, v ústrety zapadajúcemu slnku, do „krajiny požehnaných“, ktoré sa tu nazýva Avalon. Avalon znamená „jablko“. Nápadné je, že ako grécke, tak aj keltské ostrovy jabĺk ležia na západe, na druhej strane západu slnka. V tomto svete je Avalon starým keltským názvom posvätného pahorku z Glastonbury. Okolité grófstvo Somerset bolo predtým močiarmi a blatami. Ešte stále je známe svojimi jablkami a ešte viac svojim jablčným vínom, ale vtedy mohli byť jablone kultivované iba na niekoľkých málo vyvýšeninách. Glastonburská brána so svojím sedemkrát obtočeným špirálovitým chodníkom bola s najväčšou pravdepodobnosťou jabloňovou záhradou a svätyňou trojjedinej bohyne.

Jabloň inšpirácia, oheň, použitie

Ovocie, jablko je darom života, večnej mladosti. Dopravuje smrteľníkov do zeme nesmrteľných. Nielen kráľa Artuša, aj obyčajných ľudí. V jednej waleskej povesti sa jeden mladý sedliak zamiluje do nymfy tamojšieho jazera. Konečne sa mu podarí sa k nej priblížiť tým, že ju naláka jablkom zvláštnej a lahodnej chuti. Vezmú sa. V mýte je jablko platným lístkom, umožňujúcim dostať sa z jedného sveta do druhého. Merlin bol zo svojho zúfalstva nad strašnými vojnami svojej doby týmto svetom unavený a zaprisahal jablone. Čoskoro potom našiel konečne mier a pokoj pod hlohom. V tomto zmysle boli dokonca aj prví prekladatelia biblie v súzvuku s predkresťanskou tradíciou, keď granátové jabĺčko nahradili jablkom miernych zemepisných šírok. Tiež tu umožňuje (arciža neoprávnené) vlastníctvo plodu zmenu skutočnosti.

Jabloň básnik

Ako letný Faun so šprýmom
Tancujem na letnej tráve
Jem jablká, som v bezpečí
V žiarivej rose zlatého rána
Radujeme sa v záhrade jabloní
Tu zbierame pevné,
hebké jablká
Až do našej cesty do Avalonu,
najlepšieho
Z ostrovov pod slnkom,
na západe.

Odkazy, linky, súvisiace články

Mohli by vás zaujímať podobné články na tému Jabloň, stromy, jabloňové sady a pod., na ktoré sme narazili na webe, keď sme sa venovali tomuto dôležitému ovocnému stromu:

© na zdravie 2016