Topoľ čierny

Populus nigra

Topoľ čierny (Populus nigra L.) je priekopnícky listnatý vetrom opeľovaný strom, široko rozšírený v Európe, Ázii a severnej Afrike. V Európe je významným druhom lužných lesov. Topoľ je impozantný, elegantný a vzácny listnatý strom, ktorý dosahuje výšku až 30 m s priemerom kmeňa do 2 m a dožíva sa 200 rokov. Rastie rýchlo, jeho kôra je tmavohnedá alebo čierna a má husté rýhy s početnými trhlinami. Vetvičky sú hrudkovité a hnedej farby. Rozmnožuje sa semenami alebo vegetatívne. Existuje veľké množstvo klonov, odrôd a hybridov, čo sťažuje klasifikáciu. Púčiky obsahujúce éterické oleje a živice, teda majú priaznivé účinky na zdravie, možnosti využitia dreva topoľov v stolárstve - debničky, palety, regále, misky, hračky, štipce, zápalky...

Topoľ
Topoľ
Topoľ
  • Topoľ čierny - Populus nigra
  • Topoľ biely - Populus alba
  • Topoľ osikový - Populus tremula
  • Topoľ sivý - Populus x canescens
  • Topoľ lombardský - Populus nigra Italica
  • Topoľ východný - Populus deltoides

 

Zaradenie: Topoľ (Populus) je rod listnatých stromov z čeľade vrbovitých (Saliaceae). Názov: Topoľ čierny, čes. Topol černý, angl. Black poplar, nem. Schwarz Pappel, pol. Topola czarna, rus. Тополь, fr. Peuplier noir, it. Pioppo nero, esp. Álamo negro, por. Choupo negro, maď. Fekete nyár, ukr. Тополя чорна, chor. Crna topola. Staré názvy: stnem. Albert, sthorn. Albari, stangl. Popler, stfranc. Poplier, bret. Haleg, wales. Polysen, ir. Poibleog.

Topoľ
Topoľ
Topoľ

Topoľ zem, vzhľad, habitus

Topoľ čierny je vedľa jelše a vŕby tretím druhom stromov riečnych nív a močaristých oblastí. Narastá do výšky až 30 metrov. Až 2 m široký kmeň býva väčšinou naklonený. Ťažké vetvy rastú v oblúkovitých krivkách a vytvárajú širokú korunu. Z diaľky je topoľ čierny jedným z najcharakteristickejších a z blízka ukazuje kôru, ktorá je zvrásnená hlbšie ako u všetkých ostatných stromov. Listovie je riedke a voľné. Jednotlivé listy sú trojuholníkové až srdcovité a pohybujú sa aj v tom najslabšom vánku. Koreňový systém siaha veľmi široko a spevňuje a odvodňuje pôdu.

Rovnako ako vŕba aj jelša aj topoľ čierny môžu žiť v zaplavovaných oblastiach. Ale sú schopní opäť rýchlo urobiť plodnými aj pôdy s vysokým obsahom anorganických látok, úhory a odlesnené plochy. Koruna a korene sú dostatočne voľné na to, aby umožňovali bohatý podrast, a padajúce listy zvyšujú obsah dusíka v horných vrstvách pôdy.

Topoľ čierny je veľký strom, ktorý je možné nájsť pozdĺž veľkých tokov v lužných lesoch mäkkých drevín. V Británii je naozaj domácim iba topoľ čierny, ak odhliadneme topoľ osika, topoľ biely (Populus alba) so svojimi žiariacimi, striebristo šedými spodnými stranami listov bol dovezený pravdepodobne niekedy v stredoveku a pôvodne pochádza zo strednej až južnej Európy. Topoľ sivý (Populus x canescens) je hybridom topoľa bieleho (Populus albumu) a topoľa osiky (Populus tremula). Štíhly, vzpriamený lombardský topoľ (Populus nigra Italica), cyprusovitý vo svojom zjave, je kultivarom topoľa čierneho a bol dovezený v 18. storočí z Talianska. Je častým stromom v alejach mnohých častí Evropy od tej doby, kedy Napoleon začal so zvykom ho vysádzať pozdĺž (vojenských) ciest v rovinatých oblastiach.

Väčšina vysokých a veľkolistých topoľov, ktoré dnes vídame na brehoch riek, nie sú topoľami čiernymi, ale Populus x canadensis, hybridmi z európskeho (Populus nigra) a kanadského topoľa čierneho (Populus deltoides).

Rýchly rast topoľov vytvára mäkké, ľahké drevo, a staršie, samostatne stojace topole sa môžu ľahko stať dutými. Napriek tomuto rýchlemu rastu sa môžu topole napr. v porovnaní s vŕbami dožívať naozaj vysokého veku, topoľ čierny až asi 200 rokov a topoľ biely dokonca 300-400 a viac rokov. Topoľ sa najľahšie rozmnožuje sadenicami.

Semená topoľa čierneho sú kvôli prenášaniu vzduchom obklopené bielou vatou. Avšak väčšina z nich nie je plodná, pretože tento strom je veľmi vzácny. V Nemecku aj v Anglicku je čistý topoľ čierny ohrozený vyhynutím a samčie a samičie topole sa nachádzajú príliš ďaleko od seba.

Topoľ na zdravie, liečenie

Účinky a recepty popísané pre topoľ čierny platia taktiež pre topoľ osika. Lepkavé púčiky obsahujú vysoké množstvo éterického oleja a živice. Ich liečivé účinky na zdravie sú známe už celé stáročia. Tak ako strom odvodňuje pôdu, tak pôsobí aj v premene látkovej najmä na odvodňovací systém a pomáha pri problémoch s močovým mechúrom, obličkami, prostatou a pri reume a dne uvoľňovaním usadenín solí kyseliny močovej.

Čaj - na vnútorné používanie sa každý deň pijú 2-3 šálky čaju z púčikov (1-2 čajové lyžičky púčikov, pozbieraných za skorej jari, na 1 šálku vody). Zvonka púčiky pomáhajú na popáleniny, kožné vyrážky, rany, hemoroidy a bolesti končatín. Čaj môže byť používaný aj na omývanie, ale lepšia je:

Topoľová masť - na jej výrobu sa v mažiari rozotrie 100 g čerstvých (alebo sušených) púčikov topoľa, potom sa v pohári doplní 250 g za studena lisovaného olivového oleja a vzniknutá zmes sa potom nechá v dobre zatvorenom pohári stáť na teplom mieste (a občas pretrepe). Po dvoch týždňoch sa zmes zahreje v hrnci a po dobu 15 minút ju za stáleho miešania udržujeme teplú, ale nevaríme. Po scedení púčikov sa olej ešte raz zahreje a potom sa v ňom rozpustí 45 g včelieho vosku. Vzniknutá tekutina sa nakoniec naplní do nádoby na masti. Mladé pupence môžu byť pridávané aj do zeleninových šalátov.

Zdravie - močový mechúr, obličky, prostata, reuma, dna, borelióza, mononukleóza, akné, bolesti chrbta, candida, hepatitída, kvasinky, mykózy a plesne.
Aplikácia - lepkavé púčiky, zber skorá jar

Strom gréckej tradície

V stredoveku bol topoľ čierny veľmi rozšírený, ako stavebné drevo z ľahko ohnutých kmeňov bolo ideálne pre niektoré štýly priehradových stavieb lomenice. Pretože drevo topoľa je ťažko horľavé, bývalo časo používané aj na podlahy. Dnes sa z tejto jeho vlastnosti môžeme tešiť pri pomalom horení zápaliek. Topoľová vata sa kedysi používala do vankúšov a matracov.

V keltských a germánskych mýtoch a legendách sa však topoľ čierny takmer nevyskytuje, na rozdiel od svojho blízkeho príbuzného, topoľa osiky. Sčasti to je preto, že topole čierne v dobe železnej alebo v ranom stredoveku jednoducho ešte neprenikli tak ďaleko na západ a na sever. Ale Frísovia a Sasovia museli topole čierne stretávať v rodných oblastiach a tiež, rovnako ako pred nimi Kelti, v južnom a východnom Anglicku. Ale nezostalo nám zachované žiadne tradovanie, ani (a to je podozrivé) jeho staré mená (s výnimkou stredovekého abela pre topoľ biely). Väčšina moderných mien je mladšieho pôvodu, odvodených z latinského výrazu populus a ten zase z gréckeho pappaleín, „hýbať“.

Skutočne je to strom gréckej tradície, v ktorej nájdeme jediné odkazy na topoľ. Krásna nymfa Leuke unikla nástrahám Háda, boha podsvetia, nakoniec až tým, že sa premenila na topoľ biely. Stojí na prahu k podsvetiu a je svätá Persefone, „svetlej“ stránke kráľovnej ríše mŕtvych, ktorá letný polrok trávi na zemi a iba na zimu sa aj s vegetaciou uchyľuje do podsvetia. Na druhej strane topoľ čierny je zasvätený Hekate, temnej stránke bohyne smrti. (Pozri tiež nasledujúcu kapitolu o osike.)

Topoľ alej je preč

Topoľ ako inšpirácia k ďalším úrovniam vedomia

Starí Gréci ctili topole za ich spojenie s podsvetím a vysádzali ich na cintorínoch. Najmä topoľ čierny občas stretávali so strachom, z dôvodu jeho vzťahu k nemilosrdnej Hekaté. Ale nemali by sme zabúdať, že bohyne noci a temnoty boli pôvodne aspekty mesiaca. Skutočne nie je nijako ťažké si predstaviť topoľ biely a čierny ako dva vzájomne sa doplňujúce aspekty, tak ako spln a novolunie. Ako strom vlhkých oblastí je topoľ čierny prirodzene stromom Mesiaca. Vedľa jelše a vŕby je treťou „vodnou nornou“.

Či už mená a významy božstiev podsvetia znamenajú čokoľvek, medzi riadkami týchto mýtov je topoľ predstavovaný ako silný (vertikálny) kanál k ďalším úrovniam vedomia. Brána, zase raz. Aby sme ho lepšie pochopili, musíme ho vyhľadať v jeho prirodzenom životnom priestore. Medzi širokými, rovnými horizontmi riečnych niv a slatín uvidíme topoľ čierny v jeho plnej autorite. Volaný zo zeme ako rýchlo rastúca anténa, aby podporil príjem kozmických impulzov, ako vertikálny most medzi nebom a hlbokou zemou. Jeho miazgy prúdia rýchlo, pričom dvíhajú veľké množstvo vody do výšky, a s rovnakou vitalitou ťa môže vziať so sebou na cestu, ktorá pozdvihne tvoju myseľ a srdce.

Avšak v silnom vzťahu topoľov k vetru je možné vidieť aj ďalšiu silu. Tá sa prejavuje takmer neustále sa pohybujúcimi listami, ktoré vytvárajú zvuk podobný šumeniu vzdialeného mora, a prachovým „perím“, ktoré je zverované vetru. Vietor je doménou Merkúra, posla bohov, a šepot topoľov bol vždy pokladaný za prorocký (a zvlášť potom šepot topoľa osiky, viď nasledujúcu kapitolu: osika).

Drevo topoľa čierneho, použitie

Drevo topoľa čierneho má jemnú štruktúru, je mäkké a má takmer bielu farbu. Je prirodzene pružné a odolné voči nárazom. Tradičné použitie zahŕňalo kolesá vozíkov a spodky vagónov. Pre svoju prirodzenú požiarnu odolnosť sa často používal na podlahové dosky, najmä v časoch parafínových lámp. Čierny topoľ môže byť orezaný alebo obrobený, a preto bol obľúbeným zdrojom doškových trámov, fazuľových tyčí, štipcov na prádlo a tkaných košíkov s ovocím. Dnes sa hybridné rezivo z topoľa čierneho používa na výrobu umelých končatín, debničiek na víno, paliet, regálov, misiek a hračiek.

Drevo má veľa požadovaných vlastností. Aj keď nie je obzvlášť silné, je relatívne ohňovzdorné a nárazuvzdorné a má mäkkú, jemnú textúru. Tradične sa používal na dreváky, vozíky, nábytok a aj podlahy v blízkosti otvorených krbov. Teraz sa používa na buničinu a výroba papiera, a jeho rýchle tempo rastu ho robí vhodným za bioenergetickú plodinu.

Životné prostredie, ohrozenie a ochrana topoľa čierneho

Topoľ čierny je v strednej Európe všeobecne ohrozeným druhom a je ako takmer vyhynutý druh vedený v červenom zozname. Na Slovensku sa vyskytuje vo všetkých krajoch, tu je však tiež zaradený medzi ohrozené druhy. V niektorých regiónoch, ako napr. v okolí Dunaja, je zaradený do vyššej kategórie ohrozenia. Podľa Forestry Commission je topoľ čierny najohrozenejším pôvodným dreveným stromom v Británii. V skutočnosti zostalo tak málo divokých topoľov čiernych, že je nepravdepodobné, že sa navzájom opelia. Namiesto toho ich veľké množstvo pestovaných stromov opeľuje, čo vedie k tomu, že nedochádza k regenerácii pravých divokých topoľov čiernych. Okrem toho sú druhy topoľov náchylné na rôzne hubové choroby vrátane rakoviny, hrdze na listoch a chrastavitosti topoľa.

Význam topoľa pre životné prostredie a jeho využitie na znižovanie dôsledkov klímy si uvedomujú pestovatelia stromov aj ochranári. Je to veľmi cenná drevina z ekonomického hľadiska. Využíva sa ako materský fond pre niekoľko šľachtiteľských programov v celej Európe, najmä pre získanie hybridu Populus x euramericana (P. deltoides x P. nigra). Ako ostatné rýchlo rastúce Salicaceae, tento druh môže mať multifunkčnú úlohu pri zmierňovaní znečistenia, regulácie mikroklímy a zlepšenia biodiverzity v priestore poľnohospodárskej krajiny.

V oblastiach, ktoré podliehajú vysokej erózii vrátane vlhkých svahov s vysokou drenážou, prispieva tento strom stabilizácii pôdy a ochrane povodia. Má tiež vysokú ekologickú hodnotu pre pobrežné lužné ekosystémy, slúžiac ako vetrolam alebo na kontrolu erózie pozdĺž brehov riek. Ťažobné agrolesníctvo často používa topoľ v stredomorských oblastiach s vysokým stupňom pôdnej erózie, ako okrasnú drevinu, najmä jeho štíhlu odrodu topoľ lombardský (Populus nigra cv. Italica).

Ukázalo sa, že extrakty zo stromu majú antioxidačné a protizápalové účinky. Topoľ čierny patrí do skupiny rastlín, ktoré pozoruhodne emitujú izoprén, ktorý patrí medzi biogénne prchavé organické zlúčeniny ovplyvňujúce zložitý reťazec spätných väzieb medzi pozemskou biosférou a klímou, s relevantnými, aj keď ešte nie úplne pochopenými dôsledkami prebiehajúceho otepľovania klímy.

Topoľ alej
František Dobrota | Buty

Na hladinu rybníka svítí sluníčko
A kolem stojí v hustém kruhu topoly
Které tam zasadil jeden hodný člověk
Jmenoval se František Dobrota

František Dobrota, rodák z blízké vesnice
Měl hodně detí a jednu starou babičku
Která když umírala, tak mu řekla: Františku
Teď dobře poslouchej, co máš všechno udělat:

A kolem rybníka na husto nasázet topoly.
František udělal všecko, co mu řekla:
Balabamba, balabamba
A po snídani poslal děti do školy
Žebřiňák s nářadím dotáhl od chalupy k rybníku

Vykopal díry a zasadil topoly
Od té doby vítr na hladinu nefouká
Takže je klidná jako velké zrcadlo
Sluníčko tam svítí vždycky rádo
Protože v něm vidí Františkovu babičku
Topoľ alej je preč
Báseň pre Topoľ čierny

Dobývaš mokrú zem
vráskavými pazúrmi
Napriek tomu jasný a klokotavý
je tvoj zvuk
Topoľa údolia, topoľa luhov

Osídli ich a buď dlho živý!
Nechaj ma niesť tvoju korunu
Ľahnúť si na tvoje mäkké perie
Vyčisti myseľ
od starostí a otázok
Od vetra a mora prines
požehnanie plné mieru

Odkazy, linky, súvisiace články

Mohli by vás zaujímať podobné články na tému topoľ, stromy, topoľové lesy a pod., ktoré sme navštívili na webe, kedy sme sa venovali tomuto krásnemu a mohutnému stromu:

© na zdravie 2016