Borievka obyčajná - Jalovec

Juniperus communis

Borievka obyčajná - (Jalovec) je kríkovitý ihličnatý strom, ktorý dosahuje výšku až 12 m, dožíva sa 600 rokov. Borievka obyčajná je najrozšírenejšou ihličnatou drevinou na Zemi a na severnej pologuli sa vyskytuje takmer všade. Rastie vo veľmi odlišných biotopoch, od močiarov, cez lesy až po trávnaté plochy, skalnaté oblasti. Bobule borievky sú liečivé, vhodné pri chorobách močového mechúra, reume, dne, kašli, astme a kožných chorobách. Posilňujú nervový systém, trávenie a povzbudzujú chuť do jedla. Púčiky pôsobia proti obezite, pri ťažko poškodenej pečeni a onkologických ochoreniach. Borievka je symbolom života a plodnosti, borievkové ratolesti a amulety ochraňovali ľudí aj zvieratá, udržiavali v odstupe nežiaducich duchov.

Jalovec
Jalovec
Jalovec
  • Jalovec (Borievka obyčajná) - Juniperus communis
  • Borievka alpínska - Juniperus sibirica
  • Borievka čínska - Juniperus chinensis
  • Borievka netata - Juniperus sabina
  • Borievka virgínska - Juniperus virginiana

 

Zaradenie: Borievka obyčajná, ľudovo borievka, alebo jalovec (Juniperus) je rod ihličnatých stromov z čeľade cyprusovité (Cupressales). Názov: Borievka obyčajná, čes. Jalovec obecný, angl. Common juniper, nem. Gemeiner Wacholder, pol. Jałowiec pospolity, rus. Можжевельник обыкновенный, fr. Genévrier commun, it. Ginepro comune, esp. Enebro común, por. Zimbro-rasteiro, maď. Közönséges boróka, ukr. Ялoвeц звичaйний, chor. Obična borovica. Staré názvy: strhnem. Guëkholter, sthnem. Wachaltar, agsas. Cvicbeám, bret.Jenevra, velš. Merywen, skot, Aiteann, ir. Aiteal.

Jalovec zem, vzhľad, habitus

Borievky sú stálozelené kríky alebo malé stromy s tuhými, pichľavými ihličkami a guľovitými šiškami zo šupín, ktorých okraje sa navzájom dotýkajú. Šišky borievky sú dužinaté a podobajú sa na bobule, ľudové označenie „borievkové bobule“ je botanicky nesprávne. Zatiaľ čo sa medzi inými zástupcami čeľade cyprusovitých nachádza veľmi vysoké stromy, väčšina borievok je skôr malá, najmä náš domáci ker borievka obyčajná.

Borievka obyčajná je najrozšírenejšou ihličnatou drevinou Zeme a na severnej pologuli sa vyskytuje takmer všade. U nás rastie najčastejšie krovito niekoľkými kmeňmi, len zriedkakedy vyššími ako 10 m. Mladé výhonky sú trojhranné, ihličky sú usporiadané do praslenov po troch a sú ostré, tuhé a na vrchnej strane tmavo zelené s bielym pozdĺžnym prúžkom. Borievky sa vyskytujú v celej šírke tvarov. Typickým výzorom borievky je však vzpriamená forma, ako štíhly stĺp alebo široký s mnohými vrcholkami.

Samčie a samičie kvety sú na rôznych stromoch (dvojdomá rastlina); samčie sú malé a žlté, samičie dužinaté a guľovité. Najskôr zelené, počas zrenia sa ich farba mení cez modrastú až po nakoniec modročierne, dužinaté šišky. Sú suché, bohaté na živicu, veľmi aromatické a obvykle obsahujú tri semená. Myši a ostatné hlodavce a vtáky a samozrejme tiež drozd borievkový semená jedia a potom ich šíria.

Borievka vyháňa hlboké korene, ktoré sa dokážu prispôsobiť takmer všetkým pôdam, či už to sú vápenité, s veľkým alebo nízkym obsahom humusu, piesočnaté, skalnaté alebo dokonca aj kyslé bažinaté pôdy, ako borievka trpasličia či borievka horská var. Montana, iba 20-30cm vysoký sa odvažuje dokonca cez hranicu stromov, napr. v Alpách až do výšky 3000 m. Vyhýba sa iba stojatému mokru. Horúco, chlad iné extrémy mu nevadí, ale potrebuje priame slnečné svetlo. Jeho vytrvalosť a prispôsobivosť z neho robí veľmi silný pioniersky strom. Skutočne bol tiež jedným z prvých stromov, ktoré sa po poslednej dobe ľadovej vrátili do neúrodných tunder.

Borievka je strom enormnej životnej sily. Jeho vetvičky vedia púšťať korene a kmeň môže znovu vyraziť zo „spiacich ôk“. Jeho prispôsobenie sa neúrodným plochám z neho v týchto lokalitách robí dominujúci strom, ale v tlačenici hustých lesov musí ustúpiť.

Celkovo vzaté je borievka protichodnou zmesou z vitality, vytrvalosti a schopnosti regenerácie na jednej strane a silnej zdržanlivosti, pomalého rastu a sukovitosti na strane druhej. Tajomstvo toho spočíva v tom, že borievka obetuje svoju možnú veľkosť tomu, aby v tvrdých a extrémnych podmienkach plnil neobyčajné úlohy.

Keďže boli následkom intenzívneho lesného hospodárstva zničené mnohé jeho lokality, je dnes borievka v Nemecku chrámená zákonom.

Borievka obyčajná (Jalovec) na zdravie, liečenie

Bobule borievky obyčajnej hrajú v liečiteľstve už veľmi dlho dôležitú úlohu. Pôsobia vodopudne, dezinfekčne, hrejivo, všeobecne posilňujú, podporujú prekrvovanie a stimulujú metabolizmus. Dobrým preventívnym prostriedkom je jesť jednu čerstvú alebo sušenú bobuľu denne. Skoršie korenárky ho dokonca považovali za silný protijed, zabraňujúce nakazeniu morom. Jeho močopudný účinok sa zakladá predovšetkým na éterickom oleji, stimulujúcom funkciu obličiek. Bobule borievky sú vhodné pri chorobách močového mechúra, reume, dne, kašli, astme a kožných chorobách. Posilňujú nervový systém a povzbudzujú chuť do jedla a trávenia.

Pre borievkovú kúru sa hryzú prvý deň 3 bobule potom každý deň o jednu bobuľu viac. Po dosiahnutí počtu 15 bobúľ denne sa rovnakým spôsobom uberá o jednu bobuľu denne pokiaľ sa opäť nedosiahne dávka 3 bobúľ. Ľudí, ktorí neradi žujú, môžu piť borievkovú vodu. Tu sa z 2 čajových lyžičiek bobúľ na 2 poháre vody pripraví studený výluh. Po osemhodinovom lúhovaní sa voda precedí a popíja počas dňa.

Zvonka sa borievka používa na omývanie (kožné infekcie), masti a nakurovanie drevo alebo ihličky. Predávkovanie bobuľami borievky však obličky môže tiež podráždiť, preto by vyšie popísané dávkovanie nemalo byť prekračované. Počas tehotenstva a ochorení obličiek by sa od používania borievky malo úplne upustiť. Ako korenie sa používa na nakladanie zeleniny alebo do pokrmov zo zveriny a hydiny.

Borievka obyčajná tradície, povesti, mytológia

Takmer všetky európske mená tohto stromu sú variantami latinského juniperus, ktorý je pravdepodobne odvodený z junior, „ten mladší“, a pario, „objav sa, ukáž sa“, pretože nové, zelené bobule sa objavujú už počas zrenia starších. Nemecký (Wacholder) názov je v porovnaní s tým oveľa zaujímavejší, pretože pochádza zo starohornonemeckého výrazu wehhal, wachal, „čulý, bdelý“ a tar, „strom“. V Tibete je strom považovaný za posvätný a jeho červenkasté drevo sa používa ako vykurovadlo v náboženských alebo šamanských obradoch, modlitbách, exorcizme, rozlúčkach s mŕtvymi a podobne.

Tomuto „bdelému stromu“ sa veľkého uctievania dostávalo predovšetkým u germánskych národov. Podľa starého nemeckého porekadla by sa pred borievkou mal sňať klobúk rovnako ako pred bazou. „Pred bazou a borievkou sundávam svoj klobúk, a to nielen napol“ hovorí príslovie z Horného Rakúska. Ďalšie príslovie „Pred bazou by sme mali zložiť klobúk pred borievkou sa navyše ešte ukloniť“ pochádza zase zo Švajčiarska. Tento rešpekt má svoj pôvod pravdepodobne v blahodarnom čistení tela pozri vyššie a domu vykurovanie. Tiež dym býval používaný na liečenie a na ochranu zvierat. Z dreva borievky sa vyrezávali amulety, cestovné palice a tiež vetvy sa považovali za účinnú ochranu pred zlými duchmi alebo škodlivými vplyvmi v Škótsku proti „zlému pohľadu“, uhranutie. Takéto zvyky sa vyskytujú nielen v nemecky hovoriacom priestore, ale aj na Britských ostrovoch, borievkové ratolesti tu boli na sviatok Beltane vešené nad dvere a na sviatok Samhain spaľované a medzi slovanskými, ugrofínskymi a baltskými národmi.

Jeden čínsky zdroj spomína tibetských liečiteľov, ktorí svojich pacientov nafajčovali borievkou. Podľa jedného starého nemeckého zvyku išli rodičia chorého dieťaťa k borievke a priniesli mu dary z vlny a chleba. Oslovením „Bazy a bazyne, tu Vám prinášam niečo na pradenie a niečo na jedenie“ boli duchovia čiernej bazy požiadaní, aby chorému dieťaťu poslali svoje požehnanie, porovnaj poukaz na pradenie so sudičkami a v botanickej časti sa opakovane vyskytujúcou trojkou.

Počas sviatku Samhain (Dušičky) kedy sú brány k ríši mŕtvych otvorenejšie ako kedykoľvek inokedy počas roka, ľudia v Škótsku pred svojim prahom spaľovali drevo borievky, aby tak udržovali nechcených duchov v odstupe od ich domu. Okrem toho sa zdá byť samotné galské slovo Samhain úzko príbuzné s jedným zo škótskych pojmovanie borievky, samh. Ďalšie spojenie borievky a smrti sa objavuje v rozprávke o Machandelboom borievky, spísané bratmi Grimmovými: duša jedného mŕtveho dieťaťa vystúpi ako vták z hmly, ktorá uniká z borievky. V niektorých oblastiach je borievka jedným z cintorínskych stromov. Rôzne povesti jalovec označujú za vchod do obydlia obrov alebo trpaslíkov, podzemných bytostí alebo skrátka do podsvetia. V Bavorsku a na Šumave bol tiež jedným zo stromov, z ktorých sa robili „prúty života“.

Borievka obyčajná inšpirácia, oheň, použitie

Je naozaj prekvapujúce, koľko dobročinných darov tento tmavý strom poskytuje ľuďom aj svojmu prirodzenému okoliu. Aby sme však jeho význam hlbšie pochopili, musíme sa najskôr ešte raz pozrieť na jeho životný priestor. Miesta, ktoré sú pre jalovec typické, bývajú neúrodné a skôr „prázdne“ ako skalnaté svahy alebo šíre, otvorené močiare, kde celkovú scenériu obohacujú nanajvýš brezy a borovice, ale inak takmer nič. Podobne ako smrekovec, ktorý energeticky spája silu duba, húževnatosť smreka, žiaru jaseňa a ľúbeznosť brezy, tak aj borievka zlučuje rôzne sily a vlastnosti v celistvosti krajiny ako aj v duši domorodcov.

Borievka bola „prútom života“ a symbolom plodnosti, ochraňovala deti, dospelých a zvieratá a udržovala od nich nežiaduce vplyvy a duchmi v odstupe vo väčšine bažín ich je dosť a dosť. Na druhú stranu bol používaný v germánskych pohrebných ohňoch a v gréckych rituáloch bol zasvätený Hekatej, bohyni podsvetia. Borievka je ako moderný výťah, poschodie noster, ktorý nepretržite ponúka dopravu do vyšších či nižších „poschodí“ vedomia. Ak sme pripravení sa naladiť na správnu frekvenciu, môžeme v jeho blízkosti zažiť premenu.

Jalovec básnický

Strážca v mladej diaľke
Zvoľ si svoju dobu,
Zvoľ si svoje miesto
Zbieraj životnú silu zo Slnka
A predaj ju do jednoty Zeme
Tkaj sily, odovzdávaj ich ďalej,
prijímaj našu lásku a ži dlho!
Tak ako my Ťa
stretávame v šírej bažine,
Stretni sa s nami v inom svete.

Odkazy, linky, súvisiace články

Mohli by vás zaujímať podobné články na tému Jalovec, Borievka, stromy, borievkové porasty a pod., ktoré sme objavili na webe, keď sme sa venovali tomuto krásnemu ihličnatému stromu:

© na zdravie 2016